15 лютого, в Україні вшановують учасників бойових дій на території інших держав. 27 років тому в Афганістані закінчилася десятилітня військово-політична спецоперація Радянського Союзу. Про це повідомляє видання "Цей день в історії".
З 620 тисяч радянських військовослужбовців-учасників Афганської війни 1979—1989 рр. 150 тисяч (24,19% загальної кількості) становили громадяни України. Упродовж війни загинуло 2572 українців (17,09% всіх втрат). Удвічі більше українських ветеранів Афганістану померли в післявоєнний час від хвороб і наслідків бойових поранень.
Інформуємо, що військове втручання Радянського Союзу розпочалося у грудні 1979 року нападом спецпідрозділів КДБ СРСР на президентський палац у Кабулі. Було вбито президента країни Хафізуллу Аміна і його оточення , а 12 грудня ввели в Афганістан "обмежений контингент" Радянської Армії. Як формальну підставу Політбюро ЦК КПРС використовувало неодноразові прохання керівництва Афганістану.
У конфлікті брали участь збройні сили уряду Демократичної Республіки Афганістан (ДРА) з одного боку і озброєна опозиція (моджахеди, або "душмани") — з іншого. Боротьба велася за повний політичний контроль над територією Афганістану. Моджахедам в ході конфлікту підтримку подавали військові фахівці США, ряд європейських країн-членів НАТО, а також пакистанські спецслужби.
Точне число загиблих у війні афганців невідоме. Наявні оцінки коливаються від 1 до 2 млн чоловік.
Коментарі