Ексклюзиви
понеділок, 26 жовтня 2015 10:21

152 роки тому в Лондоні створили першу Футбольну асоціацію

26 жовтня 1863 року в Лондоні в таверні "Вільні каменярі" представники 11 футбольних клубів Англії створили першу у світі Футбольну асоціацію, призначену для регламентації правил гри і проведення змагань між ними. Перша офіційна гра під егідою новоствореної організації відбулася в січні наступного року.

Автор: www.jnsm.com.ua
  Фотосесія з нагоди 150-річчя ФА - в руках футболістів портрети батьків-засновників (зліва направо): Ебенезер Морлі, Чарльз Алкок, Артур Пембер
Фотосесія з нагоди 150-річчя ФА - в руках футболістів портрети батьків-засновників (зліва направо): Ебенезер Морлі, Чарльз Алкок, Артур Пембер

Гра, яку у широкому сенсі можна назвати сучасним словом "футбол", була відома в Англії з часів Середньовіччя. Перші футбольні правила були написані 1848 року студентами Кембриджського університету і були спробою формалізувати систему гри, яка існувала в різних коледжах. Ще одну систему футбольних правил було написано 1857 року у Шеффілді членами щойно створеного футбольного клубу міста, і вона набула поширення на півночі країни.

1863 року Ебенезер Кобб Морлі, засновник футбольного клубу міста Барнса, а на той час капітан клубу міста Мортлейка, через газету звернувся до футболістів Англії із закликом зібратися разом і створити спеціальний орган, який би контролював і визначав правила гри у футбол. Така зустріч відбулася 26 жовтня 1863 року в Лондоні за участі представників 11 клубів. На ній було засновано Футбольну асоціацію (ФА), що й об'єднала 10 клубів. Її першим президентом обрали Артура Пембера з клубу "Кілбурн", а Морлі став першим її секретарем і автором нових правил, написаних на основі Кембриджських, які були затверджені ФА 8 грудня 1863 року.

Оскільки футбольні правила створювали на основі регбійних, то довго в них були присутні дивні, як на сьогодні, положення: гравці могли ловити і відбивати м'яч руками, пас можна було віддавати лише назад, ворота не мали верхньої планки, гол можна було забивати лише з відстані не більше 25 метрів і лише ударом по м'ячу, що був на землі, а оффсайд фіксували, якщо між форвардом і ворітьми суперника було менше трьох суперників.

Лише 1865 року з'явилось обмеження воріт за висотою, 1871-го - гру руками дозволили лише воротарям, 1891-го ввели пенальті, 1925-го кількість гравців для оффсайду скоротили до двох, 1958-го дозволили заміни гравців, 1970-го судді отримали право попереджати і вилучати гравців, а 1992-го - ввели заборону голкіперу перепасовуватися з партнером у штрафному майданчику. Через нововведення більшість команд-засновників ФА відмовилися грати у футбол і у 1871-го року ввійшли до Регбійного союзу.

Перша пробна гра під егідою ФА відбулася 19 грудня 1863 року, а перша офіційна - 2 січня наступного року. Ебенезер Морлі брав участь в обох і є автором першого голу в матчі 1863-го року. Він також відзначився 31 березня 1866 року в грі збірної клубів Лондона проти "Шеффілда". 1870 року секретар ФА Чарльз Алкок ініціював проведення Кубку Англії, у фінал якого 16 березня 1872 року зіграли "Вандерерс" і "Роял Інжинірс" за присутності 2 тисяч глядачів. На сьогодні Кубок Англії - найстаріший із нині чинних турнірів у світі.

У зв'язку з тим, що "Шеффілд" та низка інших футбольних клубів відмовилися підпорядковуватися ФА і створили власну асоціацію, тривалий час в Англії проходило два чемпіонати, у яких користувалися двома системами правил. Їх вдалося поєднати лише 1877 року. Із часом, щоби добитися кращих результатів, футбольні клуби стали залучати професійних гравців, що суперечило правилам ФА. 20 липня 1885 року в них було внесено зміни, які відображали реальну ситуацію у футболі, а 23 березня 1888 року було створено професійну Футбольну лігу за участю 12 команд, яка 8 вересня 1888 року розпочала проведення свого першого турніру.

На початку XX століття до ФА приєдналися футбольні клуби Джерсі, Гернслі й острова Мен. 1992 року ФА взяла під свій контроль новостворену Прем'єр-лігу з 22 клубів, які відкололися від Першого дивізіону Футбольної ліги. Сьогодні до ФА входять усі професійні футбольні клуби Англії, вона володіє стадіоном "Вемблі" і відповідає за організацію Кубка Англії, призначає очільників чоловічої та жіночої збірних, а також має право вето в питаннях призначення голови та виконавчого директора Прем'єр-ліги Англії.

Зараз ви читаєте новину «152 роки тому в Лондоні створили першу Футбольну асоціацію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути