
Часто трапляється, що людина хоче допомогти, а цим тільки шкодить. Від неправильно наданої першої допомоги більше шкоди, ніж зовсім без неї. У США людину, яка неправильно наклала джгут штрафують. Тому американець сто разів подумає, чи витягувати потерпілого із зім'ятої машини або телефонувати в службу порятунку і чекати її приїзду. І він багато в чому правий.
Типові помилки при наданні першої допомоги
Перш за все треба реально оцінити свої знання і навички. Якщо ви не вмієте робити штучне дихання, поступіться своїм місцем більш грамотній людині.
Ніколи не витягуйте з рани ніж, скло, будь-які інші предмети - можливо вони не давали крові стікати. Стерильну пов'язку потрібно укласти навколо ножа і закріпити пластиром або скотчем.
Не виймайте з рани кулю - ви можете інфікувати рану. Накладіть зверху стерильну пов'язку.
Ніколи не вправляється вивих, не чіпайте зламану кістку. Перелом потрібно зафіксувати імпровізованою шиною (на двох гілках, картоні) в тому вигляді, в якому він є.
Якщо людину затиснуло в машині не витягуйте її. У неї може бути травмований хребет або головний мозок. Своїми діями ви викличете зміщення хребців або посилення кровотечі.
При отруєннях (грибами, таблетками) не давайте нічого, що може посилити кровообіг: горілки, гарячої кави і т.п.
Замерзлого не можна класти у ванну з гарячою водою. Це не зігріє кров, але викличе спазми судин. До приїзду лікарів краще укрити і дати теплий солодкий напій.
Не робіть нічого мовчки, без пояснення потерпілому своїх дій. Можливо, йому протипоказані якісь маніпуляції або препарати.
Не переносьте постраждалого, підхопивши його на руки, на плече, - можливо, у нього є переломи, які можуть пошкодити органи.
Не намагайтеся укласти зручніше, якщо потерпілий сидить.
При кровотечі з носа не затикали, ніс ватою, бинтом.
При утрудненому диханні ні в якому разі не пробивайте трахею підручними засобами, як це робиться в пригодницьких фільмах.
Що робити при травмі голови
Найчастіше діти травмують голову - після падінь чи ударів м'ячем. Кістки черепа у них ще м'які, еластичні. При ударі вони стискаються, амортизують на поверхню головного мозку, пом'якшуючи удар. До п'яти років кістки плотнішають, і амортизація закінчується.
При будь-якій травмі голови в першу чергу необхідно прикласти до забитого місця холод. За 20-30 хвилин дитина не простудиться, зате холодний компрес допоможе зняти набряк і уникнути розвитку гематоми.
Кров з носа може бути симптомом струсу, і означати, що у дитини слабкі судини. У цьому випадку також треба покласти щось холодне на перенісся - це спазмує судини і зупинить кровотечу. Голову не закидати, інакше кров по задньої стінки носоглотки буде стікати в гортань, а звідти в дихальні шляхи або шлунок. Це може спровокувати блювоту.
Якщо з носа пішла кров, посадіть дитину і нахиліть йому голову вниз, до грудей. Щоб зупинити кровотечу, можна використовувати судинозвужувальні краплі. Але робити це треба вкрай обережно - по одній крапельці в кожну ніздрю. Іноді батьки з переляку буквально ллють краплі в носові ходи, що принесе більше шкоди, ніж користі: передозування може викликати дуже низький серцевий ритм і зниження артеріального тиску.
Перелом або розтягнення
Точно визначити чи є перелом може тільки рентген. Набряк при травмі, сильний біль, втрата свідомості при падінні - все це може бути і при переломі, і при розтягуванні, і навіть при сильному ударі. Те, що потерпілий може поворухнути пальцями на травмованій руці, не виключає, що вона зламана.
Буває, що дитина зірвалася з дерева і все кістки залишилися цілі. А може впасти з бортика пісочниці і зламати руку. Все залежить від сили удару і кута падіння.
При будь-якій травмі руки або ноги покладіть на пошкоджене місце холод, зафіксуйте еластичним бинтом, щоб забезпечити спокій. І протягом доби знайдіть можливість зробити рентген.
Зеленкою і йодом мазати рани не можна
Рану необхідно промити, щоб очистити від бруду. Обробляти її найкраще марлевою серветкою, змоченою перекисом водню. Він не палить рану, добре очищає і зупиняє кровотечу. Якщо його немає, можна використовувати розчин хлоргексидину, мірамістин, або промити ранку звичайним милом.
Йодом і зеленкою рану не можна брати в жодному разі - вони викликають подразнення на пошкодженій ділянці шкіри і навіть опік. Ними можна помастити лише шкіру навколо рани, щоб запобігти потраплянню інфекції.
Всупереч стереотипам, не можна обробляти відкриту рану антибактеріальними порошками або мазями - так ви затягуєте процес загоєння. Їх використовують, лише якщо рана загноїлась і почалося запалення.
Після промивання на рану потрібно накласти стерильну пов'язку. Бинт може пристати до мокрої рани.
Читайте також: Мануальна терапія - найефективніший метод лікування болю в області спини
Вода при зневодненні не допоможе
Батьки добре засвоїли, що при блювоті і діареї відбувається зневоднення. Але погано засвоїли, що випоювати дитини потрібно не звичайною водою, а злегка підсоленою або спеціальним лужним розчином, який продається в аптеці. Вони відновити водно-сольовий баланс. Звичайна вода буде лише викликати нові напади блювоти.
Коментарі