16 лютого 1903 року уперше використали порцеляну для лікування зубів. Вона і зараз є кращим матеріалом для виготовлення штучних зубів. Це не той матеріал, з якого виробляють тарілки і чашки, а особливий вид кераміки, розроблений спеціально для потреб стоматології. Порівняно з побутовою стоматологічна порцеляна має меншу крихкість, але більшу гладкість і прозорість.
Історія протезування зубів налічує не одне століття. Якщо ж говорити про штучні зуби, то тільки 9 березня 1822 року Чарльз Грем, лікар з Нью-Йорка, отримав патент їх виготовляли в основному з пластмаси. Це справило справжній фурор у сфері стоматології.
Перші зубні протези з'явилися ще в Давньому Єгипті — тоді їх робили виключно зі слонової кістки і закріплювали золотим дротом. Протези були показником добробуту людини, їх носили тільки багаті люди.
Cучасні вставні зуби придумав дантист Людовіка XV П'єр Фошар, який робив протези для найзнаменитіших людей свого часу. Він був справжнім дослідником і постійно удосконалював зубні конструкції. Фошару належить ідея застосування фіксуючих протезних пружин з потовщеного золотого дроту або зі спіралі: відбитків в той час ще не було, а пружини дозволяли встановлювати зубний протез гнучко, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта. Він же винайшов штифтові зуби, придумав зміцнювати на одному або двох штифтах кілька сполучених зубів, що стало прототипом сучасних мостів.
Саме Фошар почав підбирати колір штучних зубів, навіть намагався надати зубам зі слонової кістки більш природний вигляд, покриваючи їх ковпачками із золота, на які наносився шар обпаленої порцелянової емалі різних кольорів. Для особливо важливих клієнтів він робив вставні зуби власноруч.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Зубні протези дружинам почали виписувати з дозволу чоловіків
По міцності і довговічності порцелянові зуби не поступаються металокерамічним коронкам. За естетикою порцеляновим зубам немає рівних. Реставрація з цього матеріалу не відрізняється від живого зуба як при денному, так і при штучному освітленні. Її зовнішній вигляд в процесі експлуатації не погіршується, на відміну від металокераміки. Там з часом утворюється по краю ясен темна облямівка.
Ще одна перевага порцеляни ─ біоінертність. Порцелянові зуби можна встановлювати пацієнтам, що страждають алергією на метал, підвищеною чутливістю ясен.
Слід із дитинства вчити дітей правильно чхати. Під час пандемії Covid-19 особливо важливо прикривати ніс і рот, а не перекривати дихальні шляхи.
Саме при чханні вірус поширюється найінтенсивніше. Це ідеальні умови для розсіювання крапель слизу в просторі та їх осідання на побутових предметах, розповів педіатр Євген Комаровський.
Коментарі