Ексклюзиви
вівторок, 17 березня 2020 12:50

Як створили апарат штучної нирки

Як створили апарат штучної нирки
Помічниця Віллема Колфа Марія тер Велле випробовує на собі перший гемодіалізатор 1943 року. Фото: drivems.by

17 березня 1943 року голландський терапевт Віллем Колф провів першу у світі процедуру гемодіалізу, використовуючи апарат штучної нирки. Першою пацієнткою стала 29-річна Янна Скрейвер. Тоді за 22 хвилини лікар очистив 200 мілілітрів крові від сечовини, це полегшило стан хворої.

Свій апарат Віллем Колф створив 1942 року. Виробництво замовив на фабриці емальованого посуду. Там зробили бак і легкий нержавний барабан з алюмінієвих уламків збитого 1940 року німецького бомбардувальника. Целофанову трубочку наповнювали кров'ю і намотували на барабан, який обертався у ванні з розчином. Барабан рухався завдяки мотору швейної машинки "Зінгер", який на першій же процедурі відмовив. Дружина винахідника тоді 15 хвилин обертала його вручну.

Для мембрани, необхідної для очищення крові, лікар обрав американський целофан, який тоді використовували для виробництва сосисок. Матеріал був міцний і дешевий. Колф наповнював целофанову трубочку кров'ю з сечовиною і полоскав її у фізіологічному розчині. Вся сечовина виходила. Для повного очищення крові дорослої людини вистачало 10 метрів целофану для сосисок. Для свого винаходу Колф скупив у столиці всі запаси цієї целофанової стрічки.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Пластмасові протези прийшли на зміну виробам із зубів мерців

Потреба у гемодіалізі виникає в разі тяжких захворюваннь нирок або накопичення великої кількості токсинів у крові. Пацієнта під'єднують до апарата. Кров забирається з судин хворого і надходить у діалізатор. Там її вміщено з одного боку мембрани, з іншого боку - розчин, подібний до складу крові. Через мембрану видаляють електроліти, сечовину, креатинін і сечову кислоту. Очищена кров повертається в судини хворого. Тривалість одного сеансу в середньому становить 5-6 годин. Пацієнтам призначають 3 процедури на тиждень.

Використання апарата гемодіалізу допомагає хворим певний час жити без нирки і дочекатися трансплантації. В Україні близько 6 тис. людей, які потребують постійного гемодіалізу.

Перші експерименти з переливання крові почали проводити на собаках у 1660-х роках в Англії. Тварин зв'язували, і кров переміщували з артерій і вен на шиї через трубки, зроблені з гусячого пір'я. Через кілька років вчені вперше перелили овечу кров людині.

Зараз ви читаєте новину «Як створили апарат штучної нирки». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути