
19 лютого 1985 року американець Вільям Шрьодер став першою людиною зі штучним серцем, яка вийшла за межі лікарні. У госпіталі в Луїсвіллі провів на свіжому повітрі 15 хв.
Історія штучного серця розпочалася 1937-го. Пристрій, який показав принципову можливість підтримки кровообігу в організмі собаки створив радянський вчений Володимир Деміхов. Тварина прожила 2,5 год. Завдяки чому в медичній сфері стався справжній прорив.
1959 року американські медики Норман Шумвей та Річард Лоувер вперше пересадили собаче серце. Після чого домашній улюбленець прожив 8 днів. Через рік лікарі пересадили близько 300 сердець, завдяки чому тварини проживали на рік більше.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У пацієнтів із Covid-19 виявляють пошкодження серця
А от першу імплантацію штучного серця людині здійснила група американських вчених. 2 грудня 1982-го Віллем Колфф і Роберт Джарвіком пересадили Барні Кларку серце Jarvik 7. Дантист страждав від важкої застійної серцевої недостатності. Чоловік прожив 112 днів, прив'язаний до зовнішнього пневматичного компресора, який важив 180 кг.
Його життя було не легким, адже часто ставалися кровотечі. Пацієнт відчував нестерпні болі й іноді прохав про смерть. А все-таки завдяки зусиллям науковців та медиків відтоді медицина врятувала сотні життів.
Штучне серце імплантується лише тимчасово, з ним пацієнт очікує донорської пересадки. Щороку лише в Україні її потребує близько 5 тис. людей.
27 грудня пересадили серце 45-річному одеситові. Доноркою стала 47-річна жінка, яка померла від крововиливу в мозок. Трансплантацію зробили у Львівській лікарні швидкої допомоги. Це 9-та пересадка серця в Україні за 2020-й.
Коментарі