
— Восени максимально ретельно стежу за здоров'ям — тепло одягаюсь, не переохолоджуюсь, — каже 28-річна Інна Луцик із Києва. — Минулого тижня виник біль при сечопусканні, кілька разів уночі вставала в туалет. Довелося відпроситися з роботи, щоб обстежитись у лікаря. Здала сечу на аналізи. Виявили цистит.
Так називають запалення слизової оболонки сечового міхура.
— З настанням холодів ризик захворіти на цистит підвищується, — каже уролог 53-річний Віктор Білик. — Часто жінки продовжують одягатися легко, носять короткі спідниці, сідають на холодне сидіння у транспорті. При переохолодженні й потраплянні бактерій у сечовий міхур виникає цистит.
Причиною хвороби стає кишкова паличка.
— Якщо бактерія з кишечника потрапляє у сечовий міхур, то провокує появу недуги. Людина відчуває дискомфорт і біль у промежині. Три-чотири рази на годину є позиви в туалет. У сечі з'являється кров. Достатньо однієї доби від зараження, щоб виникли перші симптоми хвороби.
На цистит хворіють переважно жінки. В них короткий сечовипускний канал і через нього потрапляють інфекції. У чоловіків буває вторинний цистит, який викликають камінці в сечовому міхурі.
— Для ефективного лікування необхідно виявити збудник запалення. Робимо бактеріальний аналіз сечі та антибіотикограму, щоб визначити, який антибіотик подіє на цю бактерію. Призначаємо ультразвукове сканування нирок і сечового міхура. Доки чекаємо на результати аналізів, призначаємо антибіотики широкого спектру.
Лікування гострого циститу триває мінімум п'ять днів.
— Якщо його не вилікувати протягом шести місяців, стає хронічним. Часто люди позбавляються болю, сечопускання відновлюється і думають, що вже здорові. Але через два тижні після лікування потрібен контрольний аналіз, щоб визначити кількість лейкоцитів у мілілітрі сечі, перевірити, чи запальний процес продовжується.
Для профілактики недуги жінкам потрібно уникати переохолодження, дотримуватися гігієни і хоч раз на рік ходити до гінеколога.
— Часто бактерій уже нема, а симптоми залишаються. При повторному циститі змінюється слизова сечового міхура, на ній виникають ніби опіки. Здоровий сечовий міхур вміщає 250–300 мілілітрів сечі. Коли є ушкодження слизової, то вже при наповненні 60–100 мілілітрів виникають позиви в туалет. Тоді призначають препарати, які блокують рецептори, відновлюють слизову.
Найчастіше на цю недугу хворіють люди віком 15–25 років.
— Тоді жінки розпочинають сексуальне життя, не завжди користуються захисними засобами. Виникає запалення у статевих органах, біля яких розташований сечовипускний канал. Щоб запобігти зараженню, жінці після статевого акту слід сходити в туалет і помитися під душем.
Коментарі