
— З підліткового віку страждаю на псоріаз. Почалося все з невеличкої плямки на боку. З часом з'явились такі ж на колінах, ліктях і голові. Раз на два місяці колола гормональне, щоб зменшити свербіж і лущення шкіри. Але хвороба все одно прогресувала — плями збільшувалися. Тоді почала дотримуватися суворої дієти, під час загострень проходжу курс крапельниць. Повної ремісії не було. Найменше хвилювання — і обсипає по повній, — розповідає 25-річна Оксана Гацай із Одеси.
— Псоріаз — це захворювання неінфекційного походження. Не є заразним. Проявитися може в будь-якому віці, навіть у новонароджених. Найчастіше ж вражає молодь: близько 70 відсотків хворих на псоріаз — особи до 25 років, — каже лікар-дерматолог 43-річна Світлана Польова з Києва.
Головним симптомом є поява на шкірі рожевих плям, покритих сріблястими лусочками. За розміром бувають різними: від сірникової головки до цілого блюдця.
— Найчастіше плями з'являються на ліктях, колінах, волосистій частині голови й уздовж лінії росту волосся, на попереку й сідницях.
Нерідко виникають на підошвах, геніталіях і долонях. В останньому випадку зазвичай вражають і нігті: вони покриваються білими плямами, стають крихкими, потовщуються й ламаються.
— Починається все зі свербіння й відчуття стягнутості шкіри. Потім з'являються маленькі почервонілості. Вони покриваються сірими лусочками відмерлої шкіри, схожими на воскову стружку.
Розвивається псоріаз унаслідок порушення процесу відновлення клітин верхнього шару шкіри. Оновлюватися вони мають кожні 3 тижні. За наявності псоріазу цей процес займає всього 3–6 днів.
— Конкретної причини такого порушення не встановлено. Точно відомо, що схильність до хвороби передається спадково.
Спровокувати появу хвороби здатні порушення імунітету й обміну речовин, збої у роботі ендокринних органів, неврологічні розлади.
— Псоріаз — хвороба хронічна. Загострюється восени й навесні. Зцілитися від неї неможливо. Можна лише боротися із симптомами. За правильного підходу вдається повністю позбутися плям, принаймні на деякий час.
Загострення псоріазу лікують гормональними кремами, мазями на рослинній основі, фізіотерапією, препаратами, які пригнічують імунітет і гальмують процес утворення нових клітин. Важлива дієта й відмова від шкідливих звичок.
— Найбільшим ворогом для хворих на псоріаз є стрес. Він найчастіше провокує рецидив. Викликають загострення також травми шкіри, вірусні й інфекційні захворювання, зміна клімату, куріння, вживання алкоголю, жирної їжі й продуктів червоного кольору, прийом антибіотиків.
Здоровий спосіб життя для людей із псоріазом є життєво важливим. Хворі з таким діагнозом мають підвищений ризик розвитку діабету, серцево-судинних хвороб, порушень метаболізму.
— У запущеній формі хвороба призводить до ураження суглобів — псоріатичного артриту. Його симптомами є припухлість і біль у колінах, вранішня скутість у зап'ястях і стопах, біль у п'ятках. Закінчитися це може інвалідністю.
Коментарі