— Перекривав шифер на сараї, — розповідає вінничанин Антон Мельник, 26 років. — Ніколи цього не робив, але дядько із села попросив помогти. Закрутилося в голові. Летів униз і зачіпався за гілки груші. Упав на клумбу. Нічого не зламав, але крові було — повний рот.
Нижній зуб із лівого боку почав хитатися, і Антон його витягнув. Сусіди машиною доправили до стоматології.
— Пішов із зубом у руках. Зробили рентген і сказали, що вивих зуба. Може прижитися, якщо пройшло не більше півгодини. Лікар промив зуб, поставив його на місце і наклав шини. Звелів місяць не кусати з цього боку. Минув рік, зуб тримається.
Вивих буває не лише через удар. Можна вкусити щось тверде — кістку чи горіхову шкарлупу. Зуб може хитатися, боліти від постукування. Хірург вправляє його і накладає шину — кріпить до сусідніх. Якщо зуб не тримається і випадає, роблять операцію.
— Виймаємо його, видаляємо нерви, пломбуємо канали та ставимо на місце , — пояснює столичний стоматолог-ортопед Наталія Воротченко, 46 років. — Частіше з вивихами зубів приходять чоловіки. 32-річний пацієнт займався спортом і дістав удар у щелепу. Зуб трохи тримався за ясна. Ходив туди-сюди, чвакав. Зробили дірочку, все промили і запломбували. Повернули в лунку, закріпили. Зуб прижився чудово, але потьмянів, бо просяк кров'ю. У людей до 40 зуби приживаються добре.
Вправлений може протриматися п'ять-шість років. Після того доведеться ставити коронку або імплантат.
Коментарі