6-річній Галині Дзеньків зі Львівської області діагностували рак крові два роки тому. Дитина пожалілася батькам на біль у животі. Терапевт, якого викликали додому, порадила попити кропову воду. Через кілька днів Галину повезли до лікарні.
— Нам одразу сказали, що рак. Але спинний мозок не був уражений, тому мали шанси на порятунок, — говорить мати дівчинки Мар'яна, 32 роки. — Хіміотерапію робили безкоштовно, ми тільки ліки купували. На місяць дитина мала чотири-п'ять днів хіміотерапії. Відходила страшно. Лікар весь час повторював, що 60–70 відсотків дітей із такими хворобами виживають. Я так багато молилася, замовляла служби. За кілька місяців нас виписали додому. Галя здорова. Тепер слідкуємо за здоров'ям, регулярно обстежуємося.
За останні 10 років дітям стали рідше ставити діагноз рак. 2009-го зареєстрували 972 нових пацієнтів. Найбільше було з лейкозом. Лікарі прогнозують, до 2020-го щороку виявлятимуть на сотню хворих менше.
— У дитячому віці також часто діагностують злоякісні утворення центральної нервової системи. На третьому місці — лімфоми, — каже 49-річний Андрій Гайсенко, заввідділом організації протиракової боротьби Національного інституту рака. — Діти часто хворіють на рак сечових органів, кісток, суглобових хрящів.
В Україні третину всіх онкологічних недуг провокує харчування. Тому найбільше хворих із раком товстої кишки. Куріння вражає не лише легені та бронхи, а й шлунок, печінку, нирки, сечовий міхур. Жінки від паління ризикують мати рак шийки матки.
— Рак шлунку чи стравоходу може виникнути від того, що людина споживає багато червоного м'яса. При високій температурі під час його приготування утворюється речовина, яка провокує онкологію. Факторами ризику також є ожиріння, вживання алкоголю, мала рухливість.
У кожного п'ятого хворого причиною онкозахворювань є віруси. Найнебезпечнішими є гепатит В, С, ВІЛ, папіломавірус.
Чоловіки найчастіше мають рак легенів, товстої кишки, шлунку та простати. У жінок на першому місці рак молочної залози, на другому — товстої кишки, на третьому — матки.
Андрій Гайсенко каже, третину онкозахворювань можна попередити, якщо робити щеплення від вірусів папіломи та гепатиту В. Менше перебувати на сонці, не контактувати зі шкідливими речовинами на виробництві та в побуті.
Найбільше на рак хворіють люди у східних і південних областях України. Найменше — у Західній Україні.
Коментарі