вівторок, 27 листопада 2012 06:15

Тимур Панічевський дев'ять місяців дивився той самий мультик

Автор: фото з сайта www.wikimedia.org
  Хворі на аутизм діти схильні до одноманітних дій. Найчастіше вишиковують предмети, будують башти
Хворі на аутизм діти схильні до одноманітних дій. Найчастіше вишиковують предмети, будують башти

Київська вчителька Євгенія Панічевська, 40 років, виховує 5-річного сина Тимура з діагнозом аутизм.

— Зрозуміла, що з ним щось не так, у півтора року, — розповідає матір. — Не лестився, не хотів на руки. Вимагав, щоб була з ним у кімнаті, але сиділа на іншому краї дивану. Кричав незрозуміло чому. Дивився той самий мультик протягом дев'яти місяців. Важко було годувати  — не їв ніяких сумішей. Ні супу, ні салату. Навіть котлета на одній тарілці з кашею в його розумінні була сумішшю. Їв щось одне. Спершу рис кілька місяців, потім лише гречку. В транспорт не могла з ним зайти — одразу починав кричати, битися в істериці.

Євгенія з чоловіком показували сина різним лікарям. Але діагноз поставити не могли. Казали, переросте.

— Якось прийшли в гості до друзів. У них дитина-аутист. Послухали моїх розповідей, подивились на мій вигляд чорний, і порадили піти до психіатра. У 3 роки і 2 місяці Тимуру поставили діагноз аутизм. Почала читати про цю хворобу і зрозуміла, що ми "попали".

— Аутизм — це вроджене ураження головного мозку, — розповідає Лариса Рибченко, 44 роки, засновник громадської організації "Дитина з майбутнім". — Хворим притаманна самоізоляція. Вони не вміють спілкуватися з однолітками, дорослими. Їм байдуже, коли мокрі чи брудні. Дітьми-аутистами потрібно починати займатися у 2 роки. Тоді розум ще пластичний, гнучкий. Дитина має постійно бути в колективі, наодинці не можна лишати ні хвилини.

Такі діти можуть годинами сидіти, вдивляючись перед собою. Починають говорити й раптом замовкають, замикаються в собі. Не люблять, коли їх торкаються. Розмовляють, повторюючи слова й речення, кимось сказані — з реклами, цитують казки. Їм важко навчитися вдягатися, ходити в туалет, їсти ложкою та виделкою. Роблять ті самі рухи кілька годин — стоячи розгойдуються, плескають у долоні, крутяться на одному місці. Ні про що не просять, натомість кричать, б'ються головою об стіну чи підлогу. Заспокоїти неможливо. Аутизм не лікується.

Євгенія Панічевська привчала сина їздити в транспорті.

— Ставили мету, що їдемо у метро та електричці. Кричав, упирався, намагався вийти. Вчились ходити в гості, в магазини. Тимуру вдалося перебороти себе, коли ми з чоловіком здолали страх перед реакцією оточуючих.

Рік тому Тимура віддали у єдиний в Україні столичний дитячий садок для дітей з аутизмом.

— Діти-аутисти люблять вишиковувати все в ряди. Раніше Тимур просто викладав машини. У нас по всій квартирі були "нью-йорські пробки". Тепер він будує міста: дороги, перехрестя, дорожні знаки, будинки, магазини. В аутизмі є поняття "діти , що не вийшли". Мається на увазі, зі свого світу. Наш Тимур "вийшов". Почав малювати, ходить до мистецької студії. Його там хвалять. Сподіваюся, зможе вчитися у звичайній школі.

316

українців мають офіційний діагноз аутизм.

 

Раніше дорога була лише у спецінтернати

Офіційно діагноз аутизм в Україні з'явився 10 років тому, та й то лише для дітей. Доти діагностували шизофренію, слабоумство.

— Українське Міністерство охорони здоров'я визнало хибним, що до останнього часу після 18-річчя аутистам змінювали діагноз. Тепер їм не приписуватимуть слабоумство, й це дозволить хворим продовжити навчання у технікумах чи вузах, — каже Лариса Рибченко, 44 роки, засновник громадської організації "Дитина з майбутнім". — Раніше дорога була лише у спецінтернати. Там не отримували ні навчання, ні працевлаштування. Але аутисти можуть тестувати програмне забезпечення, для цього не потрібно бути дуже соціалізованими. Знаю чоловіка, чий син-аутист зміг влаштуватися програмістом у дуже серйозну фірму.

 

Зараз ви читаєте новину «Тимур Панічевський дев'ять місяців дивився той самий мультик». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути