
Черкаска 50-річна Світлана Пономаренко працює касиром в одному з банків. Увесь день сидить. Від цього почав непокоїти поперек. Згодом біль перейшов на ліву ногу. Сімейний лікар сказав, що в жінки защемлений сідничний нерв.
— Так боліло, що мусила взяти відпустку. Бо лікарняні в нас не дуже люблять. Думала, відлежуся і все буде добре. Поки лежу, нормально. А перевернутися на інший бік — проблема. Їла навстоячки, бо як посиджу, не можу спертися на ногу. Судомить і тягне від поперека аж до п'яти. Згинала ногу в коліні й піднімала, а потім ставила трохи в сторону. Судома минала. Ходити могла хоч і півдня. Тільки сяду на п'ять хвилин, встаю і кричу криком, — розповідає Світлана Василівна.
Жінка три тижні терпіла біль. Дійшло до того, що вранці підвелася з ліжка і не змогла стати на ногу.
— Схилилася на стіл і плачу від безвиході. Поїхали до лікаря, виписав знеболювальне. Кололи три дні, й біль минув. Наче на світ народилася. На радощах увечері пішла з чоловіком гуляти. Прийшли за півтори години. Трохи змерзла. Вранці чую — болить. Чоловік каже: ніяких знеболювальних, давай пошукаємо зарядку в інтернеті. Знайшли відео з двома вправами, про які було найбільше позитивних відгуків. Я сідала на стілець і хвору ногу клала на коліно іншої. Притискалася й руками пробувала дістати якнайнижче. Виконувала по 20 нахилів. Дуже боліло, але м'яз розігрівався. Потроху ставало легше. Робила так кілька разів на день. Для іншої вправи лягала на підлогу, а чоловік сідав навпроти. Правою ногою притискав до підлоги мою гомілку, а руками тягнув за ступню на себе. Наступного дня почувалася значно краще. За тиждень забула про біль. Тепер зранку роблю зарядку на стільці, — каже Світлана Пономаренко.
Жінка має ішиалгію, яку в народі називають защемленням сідничного нерва, каже завідувач неврологічного відділення лікарні №1 Черкас Олена Мотрічук:
— Біль у попереку віддає в праву або ліву ногу й переходить до п'яти. Важко ходити, нахилятися й сидіти. У молодих це буває через вроджену ваду хребців, переохолодження й стреси. У старшому віці — внаслідок стискання нерва грижею. У літніх біль провокує остеопороз, коли з кісток вимивається кальцій. Хребці "присідають" і тиснуть на нерв. У будь-якому віці хворобу провокують метастази, пухлини. Тому не раджу лікуватися самим або в мануального терапевта. Зробіть рентген, комп'ютерну чи магнітно-резонансну томографію.
Хто частіше хворіє?
— Люди фізичної праці й ті, хто має гінекологічні й урологічні проблеми. Ознака останніх — набряк у малому тазу. Боліти може від трьох днів до чотирьох місяців. Варто пройти обстеження в гінеколога чи уролога. Лікують індивідуально: протизапальними, протинабряковими й знеболювальними. Також пропонують вправи.
Коли не обійтися без операції?
— Якщо це грижа, вона не завжди потрібна. Стовідсотково — якщо вже німіє нога або не тримається сеча. Є багато хворих, що відчувають однаковий біль, але з різних причин. Чоловік підняв важке. Звернувся на третю добу, бо оніміла стопа. У поліклініці пив знеболювальні, але біль наростав. До нас привезли, коли вже не вставав. Ми ліками зняли набряк корінця, диска і все минуло. Одна жінка приїхала з наростаючим болем. Мала остеопороз. Після видалення фіброми матки не приймала кальцію. А це необхідно, щоб зміцнити хребці. У 73-річного чоловіка біль у попереку наростав місяць. Турбував переважно вночі. Ми виявили руйнування хребця метастазами. Мав пухлину простати.
Як уберегтися від запалення сідничного нерва?
— Якомога більше рухайтеся: багато ходіть, плавайте, робіть зарядку. Жінки під час менопаузи й після гінекологічних операцій мають приймати кальцій і вітамін Д. Раджу час від часу відпочивати в санаторії, але не під час загострень. Кровообіг покращує лікувальна фізкультура, масаж. Якщо не зважати на біль, можна стати інвалідом.
Коментарі