вівторок, 09 серпня 2016 06:50

"Попробував стати на ногу, а п'ята не тримала"

Автор: ФОТО З САЙТА WWW.sport-xl.org
  Головний тренер голландського ”Аякса” Франк де Бур розірвав ахіллове сухожилля на правій нозі. Після такої травми накладають гіпс. Ставати на ногу можна через два місяці
Головний тренер голландського ”Аякса” Франк де Бур розірвав ахіллове сухожилля на правій нозі. Після такої травми накладають гіпс. Ставати на ногу можна через два місяці

32-річний Валентин ГНИДЕНКО з Черкас упродовж кількох тижнів вдруге потрапив у травматологічне відділення Третьої міської лікарні швидкої допомоги. У нього повторно розірвалося ахіллове сухожилля лівої ноги.

— Уперше порвав, коли грав у футбол. Посковзнувся й нога поїхала в сторону. Відчув, як щось клацнуло в п'ятці. Подумав, хтось ззаду вдарив. Оглянувся, поруч нікого не було. Поболіло секунд 30. Попробував стати на ногу, а п'ята не тримала. Травматолог сказав, що розірвалося ахіллове сухожилля. Відразу прооперували. Бо якби пізніше, м'яз би скоротився. Сухожилля затверділо й не можна було його зашити. У лікарні пробув днів п'ять. Приймав антибіотики. Загоювалося добре. Хоч був ще гіпс, я випросився додому. За три тижні вранці вийшов на вулицю. Переломився костиль. Упав, сильно вдарився об бетон. Навіть гіпс не витримав. З'ясувалося, що розійшлися шви. А потім лікар каже: "Ого, сухожилля знову порвалося". Через тиждень вдруге зшиватиме його, — розповідає Валентин.

Ахіллове сухожилля найтовстіше й найміцніше в організмі. Коли його пошкодити, перестає згинатися стопа. Складно загоюється, бо в цьому місці мало кровоносних судин.

— За допомогою ахіллового сухожилля ми ходимо плавно, а не як роботи, — каже 64-річний Володимира Коротиш, завідувач відділення. — Ахіллок стримує чи амортизує всі рухи під час стрибків, підйому сходами вгору. Раніше в лікарні сухожилок пришивали до кістки. Зараз є гвинти — анкери, в які вмонтована нитка. Анкер закручують у кістку, нитку протягують через сухожилок. І вона гарно його тримає. Операцію проводять під місцевим наркозом. Триває 1,5–2 години. У спину вколюємо знеболювальне, нога німіє. Людина залишається притомна.

До відділення з розривами сухожилків у середньому на місяць потрапляють 10 пацієнтів. Частіше в теплу пору року.

— Ноги зазвичай травмують чоловіки, які працюють з інструментами. Ножем, серпом, болгаркою чи пилкою. У групі ризику спортсмени — футболісти та волейболісти. Жінки частіше пошкоджують сухожилки рук. Можуть порізатися склом банок у період консервування. На руці в основному травмують безіменний палець, він найслабший. Якщо людина звертається за допомогою в першу добу, накладаємо шину. За кілька тижнів сухожилля приживеться. Операцію в такому випадку робити не треба. Але пацієнти часто зволікають. На сухожиллі утворюється рубець, і воно не приростає. Тоді потрібно оперувати, — говорить Володимир Іванович.

Після операції суглоб із сухожилком розробляють.

— Призначають індивідуальну лікувальну фізкультуру. Ногу чи руку згинають і розгинають. Під час реабілітації хворому доведеться пересуватися з паличкою. Повне навантаження на ногу можливе лише за два місяці. Декому з пацієнтів, які пошкодили палець, важко довести важливість вправ. Вони лінуються. Кажуть, навіщо, все одно палець не рухається. Не розуміють. Якщо суглоб не розробити, то людині загрожує інвалідність, — розповідає Володимир Іванович.

15 сантиметрів — довжина ахіллового сухожилля. Сполучає м'яз гомілки з кісткою. При ходьбі може витримувати навантаження вчетверо більше, ніж вага ­людини. Назву отримало на честь грецького воїна Ахілла, який мав єдине вразливе місце — п'яту.

Зараз ви читаєте новину «"Попробував стати на ногу, а п'ята не тримала"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути