"Ти капуста, ти розсада, ти дівчина молода", — співає 70-річний Іван Солодкий із села Ординці Погребищенського району Вінниччини. Рік тому йому загрожувала ампутація обох ніг. В обласній лікарні поставили діагноз — хронічна ішемія нижніх кінцівок. Через закупорку судин до ніг не надходила кров.
Операцію по заміні судин робити було запізно. Тому Іван Панасович погодився взяти участь у клінічних дослідженнях за новим методом лікування стовбуровими клітинами. Операція і дослідження були безкоштовні.
Іван Солодкий лежить в одномісній кімнаті з телевізором у столичному Інституті клітинної терапії.
— Більш як 50 метрів пройти не міг, — розказує. — Рачки ходив. Нога почорніла. Хотіли різати. Діватися не було куди, то я рішився — що Бог дасть.
Показує сліди від надрізів на правій нозі, розміром 3 см.
— Центральну судину пробили і вводили ліки. Боляче не було. Але довго вводили, повільно. Десь 30–40 хвилин під місцевим наркозом.
Виписали Івана Панасовича за два тижні. Через місяць він зміг пройти 150 м, через півроку — 350 м, за рік — 600 м.
— Цієї весни збираюся картоплю садити. Два відра можу взяти й нести. Жінка рада, що я одужав. Цілує. Їй же важко одній. У нас п"ятеро поросят, 40 качок.
Чи правда, що після введення стовбурових клітин у чоловіків підвищується потенція? — запитуємо.
— Ну, хотілося чуть-чуть, — усміхається Іван Панасович.
До столиці його привезла онука.
— Дідусь прочитав у газеті про лікування стовбуровими клітинами і попросився в Київ, — каже 31-річна Валентина Вовк. — Ми переживали, але бачити, як він в"яне на очах не могли. А зараз наша сім"я відродилася.
Більш як 50 метрів пройти не міг. А цієї весни збираюся картоплю садити
— Хронічна ішемія — це недостатнє кровопостачання кінцівок. У судинах утворюються "бляшки", які заважають крові рухатися, — пояснює Руслан Салютин, 35 років, старший науковий працівник Національного інституту хірургії і трансплантології ім. Шалімова. — Це був перший хворий, якому відновили кровотік по додаткових судинах. Через надрізи на гомілці ввели 2–3 мілілітри стовбурових клітин. Вони зміцнили периферичні судини і сприяли появі нових. Стовбурова клітина почала ділитися й утворювати нові судини. Крім того, ці клітини мають великий стимулюючий потенціал — сприяють розвитку "сплячих", допоміжних судин. Зараз ми вдосконалили методику і вводимо ліки без надрізу, за допомогою ін"єкцій. Іванові Солодкому більше не загрожує ампутація. Він може займатися будь-якою фізичною роботою. Призначаємо лише підтримуюче лікування для судин.
Для досліджень стовбурові клітини отримують із крові, взятої з пупка. До пологів у жінки запитують дозволу забрати кров із пуповини дитини. Вона зберігається при температурі -196°С у кріобанку.
Щороку в Україні реєструють 1,5–2 тис. хворих з ураженнями судин ніг.
— Після 40 років у людей розвивається атеросклероз судин, який стає причиною ішемії. До кінцівок не поступає кров, і тканини відмирають. Через ускладнення змушені робити ампутацію. 2007 року, приміром, лише в Києві зробили понад 500 таких операцій, — говорить Руслан Салютин.
Симптомами ішемічної хвороби є біль у ногах, сухість і блідість шкіри, ламкість нігтів.
Новий метод лікування ще проходить клінічні дослідження. Через чотири роки його можна буде застосовувати в лікарській практиці.
У світі є лише дві клініки: у США та Іспанії, крім України, де ішемічну хворобу нижніх кінцівок лікують за допомогою клітинної терапії. Учені сподіваються, що з часом стовбуровими клітинами зможуть лікувати цукровий діабет, хвороби підшлункової залози, цироз печінки, безпліддя.
Коментарі
1