
Киянка 30-річна Ірина Шавкун не розбирає номерів машин та не може прочитати вивіски магазинів. Чотири роки користувалася контактними лінзами, не знімаючи їх по тижню. Перейшла на окуляри, коли стало різати в очах.
— Проблеми почалися, як сіла на дієту без жирів. Очі стали сухі, червоні, ще й повіки зморщились, як у баби. Як виходжу надвір — ніби піску насипали. Штучні сльози й окуляри не помагають. Лікар сказав, це через дієту.
Коли в раціоні бракує олій, сохнуть усі слизові оболонки. Це відбувається й з очима, пояснює столичний офтальмолог Катерина Козіна. У лінзах пересихатимуть швидше.
— Лінза — це губка, яка на 38-70 відсотків складається з води. Відсоток зазначений на упаковці. Що більший — то краща лінза. Коли висихає, стає твердою плівкою. Тоді висмоктує сльозу з ока і висушує його. До вечора гірше бачать, в очах ріже і пече.
Через ускладнення половина людей за п'ять років відмовляються від лінз. Лікар застерігає не спати у них.
— Це такий самий протез, як вставні щелепи. Їх носять як вуличний одяг. Прийшов додому — зняв. Інакше шкодять очам що з мінус 1, що з мінус 10. Око на найменший бруд має виділити сльозу, щоб вимила і зволожила. У лінзі воно на подразники не реагує. Тому й не плачуть, коли ріжуть цибулю.
Якщо довго не знімати лінзи, у рогівку проростають судини. Тоді заважають бачити.
— Здорова рогівка не має судин, бо отримує кисень зі сльози. У лінзі його бракує. Був хлопчик, у якого ці судини проросли вже до зіниці. Батьки привели, аж коли став сліпнути. 19-річна студентка не знімала лінзи дев'ять місяців. Спала в них, бо в аптеці їй сказали зняти, як буде погано. Я лікувала її кілька місяців.
Радить купувати силікон-гідрогелеві дихаючі лінзи. Такими найбільше користуються в Європі й Штатах.
— Не висушують око, пропускають уп'ятеро більше кисню. Грамотний лікар не призначить піврічних лінз — у світі носять денні або місячні. Одягають на кілька годин удень і викидають за місяць. Бо мікроби в них плодяться з першого дня.
Аби не відмовлятися від лінз, у вихідні дні та ввечері переходять на окуляри.
— Мала пацієнток, які працювали в офісі з сухим повітрям, постійно дивилися на екран і рідко моргали. Приходили на роботу в лінзах, знімали їх і сиділи весь день в окулярах. На вулицю знову вдягали лінзи. Там більше кисню, тому не так шкодять.
Радить носити із собою запасні лінзи. Порвані травмують око. Також треба замінити, якщо потрапила туш чи крем.
— Найчастіше на морі з водою попадають інфекції. Відчуття — як пісок у капці. Краще брати щоденні або викинути використані після поїздки.
Коментарі