На 29 січня у світі зареєстровано 6 057 хворих на коронавірусну інфекцію. Це підтвердили лабораторні дослідження. Померло 132 пацієнти, з лікарень виписали — 103 людини. Окрім Китаю, вірус виявили у 15 країнах.
Україна виконує всі технічні рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров'я, аби вірус не поширився. В аеропорту "Бориспіль" санітарно-карантинний підрозділ перевіряє пасажирів інфрачервоними термометрами. Виявили чотирьох із підозрою, жодна не підтвердилася. Із 3 лютого Україна тимчасово припиняє прямі рейси в Китай.
— Уперше вірус nCoV зафіксували у грудні в 11-мільйонному китайському місті Ухань, — розповідає 35-річний Юрій Жигарєв, столичний інфекціоніст, кандидат медичних наук. — Як швидко він пошириться світом, сказати важко. Вчені ще не визначили всі шляхи передачі. Доведено, що передається повітряно-крапельним шляхом і викликає атипову пневмонію.
Загроза для українців реальна?
— Коронавірус в Україну прийде. Коли — питання часу. Держава не заборонила в'їзд китайським громадянам. Можливо, саме зараз в аеропорту з трапу сходить хвора людина. Якщо так, усі присутні можуть бути інфіковані.
Українці, які купили путівки на китайський Новий рік, зараз у скрутному становищі. Відмовляються їхати, але гроші їм не повертають.
Чи достатньо заходів безпеки в аеропорту?
— Ні. Але краще такі, ніж ніяких. Фахівці використовують тепловізори, що вимірюють температуру приїжджих. Це допомагає висмикнути людину з натовпу і провести детальніший огляд. Ним почали користуватися 26 січня. А де були до цього? Заходи безпеки в аеропортах повинні проводити не ситуативно, а постійно — щоб убезпечити людей від невідомих вірусів.
При Міністерстві охорони здоров'я запрацював штаб, експерти розробляють комплекс дій. Не вистачає профільних фахівців, які за добу могли б розробити правила реагування у випадку зараження.
На засіданні з Володимиром Зеленським заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко сказав, що українські інфекціоністи обізнані з технологіями лікування вірусу й готові ними скористатися. А чим будемо виявляти хворобу — невідомо. Ніхто у країні не знає, як лікувати таких хворих.
Якщо вірус дійде до України, що робити? Як убезпечитися?
— Марлеві пов'язки не дієві. Краще носити респіратори, хоча їх немає у лікарнях. В інтернеті є. Варто терміново проводити тренінги з контролю та інфекційної безпеки. На них мають навчати і як надягати респіратори. Їх носять разом з медичними окулярами, адже вірус може потрапити і через слизові оболонки.
Чи убезпечить вакцинація від цього вірусу?
— Важко сказати. Вакцини ще немає. Розроблять і випробують за кілька місяців. Не варто чекати раніше 2 місяців. Навіть якщо спеціалісти зрозуміють всю природу коронавірусу, не зможуть швидко винайти лікування. Противірусних препаратів теж немає.
Коментарі