
— Три тижні тому їздив у село. Там заболіло ліве око. Щось заважало моргати. Почало сльозитися. Лікар поставив діагноз — кон'юнктивіт. Призначив краплі. Прокапав, але неприємні відчуття залишилися, — розповідає 24-річний Ігор Кореневський. Живе в Дарницькому районі Києва.
Кон'юнктивіти бувають вірусні, бактеріальні, алергічні. Вони протікають і лікуються по-різному.
— Це запалення, що проявляється набряком і свербінням повік, — говорить офтальмолог Світлана Корзун, 42 роки. — Захворювання небезпечне. Неправильне лікування призводить до ураження рогівки ока. Я призначаю очний гель солкосерил. Це незамінний компонент у комплексному лікуванні кон'юнктивіту. Але не для всіх видів хвороби він підходить.
Вірусний кон'юнктивіт супроводжує застуду. Докучає нежить. Червоніє горло. Нерідко підвищується температура. Іноді починається сам по собі. Інфекція спочатку вражає одне око. Потім переходить на друге. Таке запалення протікає легко. Око не болить, не свербить, а лише червоніє. Хворий не переносить яскравого світла.
— Цей вид недуги погано піддається лікуванню. Часто лікарі не приписують жодних медичних препаратів. Чекають, доки хвороба сама мине. Зазвичай це стається за три тижні. Але якщо людину, особливо дитину, турбує свербіння, виписують нестероїдні протизапальні препарати. Вони приберуть почервоніння, знімуть біль.
При бактеріальному кон'юнктивіті око гноїться. І це основна його відмінність від вірусного.
— Протікає важче. Сльози рясно котяться, повіки набрякають. Лікують цей вид очними краплями чи антибактеріальними мазями. Не варто лякатися слова "антибіотик". Його доза в краплі мала.
Вірусний і бактеріальний кон'юнктивіти — заразні. Виникають, коли людина брудними руками тре око. Тому найкраща профілактика — мити руки. Алергічний кон'юнктивіт не заразний. Його характерними симптомами є свербіж повік і світлобоязнь.
— На слизову оболонку ока потрапляють алергени, і починається реакція. Це може бути шерсть тварин, пилок, побутова хімія. З точністю визначити алерген може лише алерголог. Він же призначить терапію.
Щоб швидко позбутися свербіння, на очі кладуть компрес.
— Намочіть у холодній або теплій воді м'яку чисту тканину без ворсу, — каже Світлана Корзун. — Відіжміть і покладіть на закриті очі. Легко натисніть. Холодні компреси краще робити при алергічному кон'юнктивіті. Теплі — зменшують набряк при вірусному чи бактеріальному. Врахуйте, теплі компреси підвищують ризик поширення інфекції від одного ока до другого. Використовуйте щоразу чисту тканину. Якщо носите контактні лінзи, зніміть їх на весь термін лікування. Вони викликають подальше запалення.
Коментарі