
— Приходять молоді жіночки, кажуть, хочу двійню. Готові на штучне запліднення і гроші по родичах напозичали. Одна кредит на 40 тисяч узяла. Та лише природа знає, скільки дітей буде. Треба радіти, хоч двійня, хоч одне або четверо, — каже столичний гінеколог-репродуктолог Ірина Кононенко, 40 років.
— Близнюки — це діти з однієї яйцеклітини, тому такі схожі. Різні — це двійнята, — показує олівцем на кольоровий плакат в кабінеті. Там зображені два плоди в утробі матері. — Двох однакових дітей не сплануєш, бо наука ще не знає, як яйцеклітина ділиться на два зародки. Хіба в роду були близнюки. Це в народі здавна знають. Не важливо, скільки їх у родині чоловіка, головне — у жінки. Для двійні шанси втричі вищі. Достатньо двох-трьох поколінь поспіль чи хоча б через одне.
Дітей різної зовнішності і статі часто народжують після гормональних протизаплідних.
— Їх треба пити найменше півроку, а тоді припинити. 28-річна жінка про двійню не мріяла навіть. Не хотіла дітей до весілля і сім місяців пила гормони. Жила тоді з хлопцем. Як заміж вийшла, за півтора місяця завагітніла двійнею. Зараз хлопчику і дівчинці по 2 роки.
Коли кидають протизаплідні, виробляється багато гормону, що стимулює зачаття. Тому частіше дозрівають зразу дві яйцеклітини.
— Ці діти зовсім не схожі. У моєї сусідки такі дівчата. Їм по 21 року, народилися одна за одною. Одна повна, у веснянках, руде рівне волосся, вчиться на хіміка. А старша — перекладач, темненька з пишними кучерями. І одяг однаковий ніколи не носили. Близнята між собою ближчі, бо були в утробі разом. Знаю двох 10-річних хлопчиків. Один від одного — ні на крок, за партою разом сидять. Вчителька пробувала пересадити — кричали і плакали.
Двох чи більше дітей народжує кожна 30‑та жінка після 35 років.
— Молода може зачати щомісяця, а ці жінки раз на два-три місяці. Яйцеклітини дозрівають повільно, але одразу дві. Якщо в цей час був секс, матимете двійню. У 18-річних такого не буває, в них шанси один із 500. Те саме у 40-річних, бо їм важче вагітніти.
Найбільше шансів на двійню мають ті, хто пройшов штучне запліднення, — каже Лілія Давид, головний лікар клініки генетики репродукції "Вікторія". Бо приживляють два ембріони. У кожної третьої приживаються обидва.
— 37-річна Наталія має чотирьох дівчаток, але ночами снився хлопчик. Два тижні вдома пила гормони, аби дозріли три яйцеклітини. Їх забрали з матки, запліднили спермою чоловіка. Два дні вирощували ембріони у пробірках. Визначили стать — двоє були чоловічої. Як пересадили в матку, завагітніла одним. Минулого місяця приходила 29-річна жінка — хотіла мати трійню. З трьох ембріонів прижилися два.
Найбільше двійнят на планеті у нігерійських жінок — кожен 22-й. Бо їдять батат, що стимулює гормони, каже лікар. Це овоч, подібний до картоплі.
— У країнах, де традиція і закон дозволяли хоча б півстоліття мати великі сім'ї, багато двійнят і трійнят із покоління в покоління. Це Індія, Палестина. Хоч там бідність і нічим прогодувати дітей, мають по троє-четверо, — каже Лілія Давид.
Народила чотирьох хлопчиків і двоє дівчат
Наприкінці листопада 34-річна жителька Палестини Гада Хаммад народила шестеро дітей — чотирьох хлопчиків і двох дівчат. На УЗД перед пологами лікарі побачили п'ять, але потім народився ще один хлопчик. Найбільша дитина важить 1,5 кг, а найменша — 750 г. Четверо дихають самі, а двох підключили до апарата штучної вентиляції легенів.
— Це таке щастя. Безкінечно дякую Богові за це, — каже жінка. — Не могла завагітніти 11 років. 2010-го тому народила дівчинку. Тепер радію ще більше, бо багато дітей — нагорода за наші з чоловіком довгі очікування.
Коментарі