— Під час подорожі на наукову конференцію в Корею заразився важкою формою туберкульозу. У літаку навпроти сидів пасажир і сильно кашляв, — розповідає кандидат історичних наук 60-річний Віктор Пилипенко. Працює викладачем КНУ ім. Шевченка. Від недуги лікувався рік.
За місяць після подорожі чоловік відчув слабкість, тому пішов на медогляд.
— Вийшов на роботу. Ніби мав до того два місяці відпустки, а виснажений. Немає сил іти на лекції, важко дихати. Кашлю не було, хіба якийсь раз кашляну на день. Тому не підозрював, що може бути туберкульоз. Пішов на обстеження в приватну клініку, перевірив серце, шлунок — усе здорове. А коли дійшли до грудної клітини, лікар говорив, схоже на запалення легенів. Відправив до фтизіатра. Той сказав, що туберкульоз. Думав, імовірніше потрапити під трамвай, ніж захворіти на туберкульоз.
Чоловіка поклали в лікарню. Обіцяли, що за місяць має одужати.
— Однак час минув, а ліки не діяли. Тоді сказали, це туберкульоз складнішої, мультирезистентної форми. Навіть пропонували зробити операцію на легенях — видалити ділянку, де було нагноєння. Я відмовився, став лікуватися сильними антибіотиками. Сім місяців лежав у лікарні. Потім тричі робили аналізи, кожний через місяць. І лише коли виявили, що палички більше немає — виписали. Вдома ще п'ять місяців приймав ліки, щоб закріпити результат.
Від антибіотиків виникло ускладнення, почала боліти печінка.
— Розвинувся гепатит. Ходив жовтий, як світлофор. Ліки від туберкульозної палички оплачувала держава. Від гепатиту лікувався за власні гроші.
Одужання Віктора Пилипенка є його досягненням. Бо в Україні від подібної форми туберкульозу не можуть вилікуватися більш як половина хворих.
— За минулий рік у країні на таку форму заразилися на 20 відсотків людей більше, ніж позаминулого. Подібні темпи спостерігають у Сомалі, Конго та Нігерії, — каже Наталія Півень, начальник відділу профілактики та лікування туберкульозу "Центру громадського здоров'я" МОЗ України. — При звичайних сухотах за два-чотири тижні зникають усі симптоми хвороби, а при мультирезистентній формі — людина має приймати сильнодіючі ліки до року. Може померти, якщо порушить процес лікування.
Щоб не заразитися туберкульозом у громадських місцях, лікар рекомендує уникати спілкування з людьми, які сильно кашляють. Робити принаймні раз на рік флюорографію та підвищувати імунітет.
— У нас низька культура людей, які хворіють. Не заведено одягати маску й оберігати інших людей від зараження. Ви можете сидіти в черзі під дверима до терапевта, а поруч людина кашляє. І ще сама не знає, що має туберкульоз. Краще не розмовляти з іншими хворими в черзі, просити їх одягати маски. А якщо вас поклали в лікарню, то наполягати, щоб лікарі проводили кварцування в палаті. Воно вбиває паличку. 13 відсотків хворих на туберкульоз — медики, більшість із яких працюють педіатрами, стоматологами, терапевтами. Вони заражаються через необережність.
Коментарі