— Прокидаюся зранку розбита і безсила, не бадьорить навіть кава. Увечері приповзаю ледь жива з роботи. Падаю й лежу лежма, ніщо мене не цікавить, — скаржиться киянка Наталія Хворостенко, 35 років. Працює офіс-менеджером.
— Восени часто чуємо скарги на нестачу сил, перевтому, депресію. Це природно. Бо стає темно, холодно, попереду — зима, — каже лікар-санолог Роман Назаренко, 49 років. — Причина в мелатоніні — гормоні, що регулює біоритми, позитивно впливає на емоції. Його доза зменшується через брак сонячного проміння. Це навіть корисно, бо постійно жити в режимі активності й навантаження не можна. Влітку ми діємо, приймаємо рішення. А взимку сприймаємо й накопичуємо інформацію. Тому легкий сум піде на користь. Насторожувати має, коли це не мінор, а суцільний траур.
— Потрібно висмикувати себе з такого стану. Негайно. Бо можна зануритися дуже глибоко. Коли доведеться застосовувати медикаментозне лікування.
Лікар радить гнати думки, що все хороше, радісне, безтурботне зосталося влітку. І зайнятися чимось цікавим.
— Не тим, що радять усі — шопінг, нова зачіска. А щоб захопливо було саме вам. Що мені з того шопінгу, як я його ненавиджу. І коли дружина ходить магазинами, а мені доводиться чекати — гірше немає. Або зачіска. Помітив — коли жінка пострижеться, днів два ходить сама не своя. То занадто коротко, то не вкладається. Людина дратується, а ми радимо лікувати цим поганий настрій.
На самопочутті позначається недосипання, некомфортний режим життя й праці, постійні переживання.
— Помітив, що депресія починається із втоми. Не варто переобтяжувати організм роботою, доводячи його до знемоги. Економте енергію.
У важких випадках можуть збільшуватися лімфовузли, з'являтися м'язова слабкість, біль у суглобах, головний біль, забудькуватість, надмірна роздратованість, розлади сну. Якщо не минає — звертайтеся до психотерапевта. Бо це загрожує повним виснаженням організму.
Коментарі