
— У сина червона плямка на спині з'явилася на третій день після народження, за три місяці збільшилася майже на сантиметр, — розповідає мати 6-місячного Данилка 27-річна Діана Кобрило з Чернігова. — Нам порадили її заморозити азотом. А знайомим із такою ж проблемою лікарі рекомендували зачекати з видаленням до року. Постійно спостерігають, чи гемангіома не змінює колір, розмір. Кажуть, може зникнути сама.
У столичному Інституті дерматології та косметології Ольги Богомолець за 15 років понад 10 тис. дітей успішно позбулися гемангіом. Тут за допомогою комплексу найсучасніших методів та із застосуванням багаторічного досвіду допомагають майже всім маленьким пацієнтам із цією проблемою.
— Гемангіома — доброякісна судинна пухлина, яка виникає майже у кожного десятого новонародженого. — розповідає хірург, спеціаліст із лазерної медицини Ігор Сай. — Ця пухлина має вигляд червоної плями, що зовні схожа на подряпину або синець. Протягом першого року життя активно росте. Якщо вчасно не почати лікування, може прорости у прилеглі органи і безповоротно порушити їхні функції. Особливо небезпечна судинна пухлина біля вуха, ока, рота, носа, молочної залози, статевих органів.
Найнебезпечніші судинні пухлини для недоношених дітей. На тілі можуть з'явитися до 100 гемангіом, які до того ж ростуть значно швидше, ніж у народжених вчасно.
— Зазвичай пласкі гемангіоми, які ростуть повільно, не потребують термінового лікування, — продовжує Ігор Богданович. — Часткове або повне розсмоктування деяких форм гемангіом відбувається поступово до п'яти-восьми років. Метод лікування залежить від віку дитини, місця розташування і форми росту гемангіоми. Кріодеструкцію — заморожування рідким азотом — застосовують для видалення невеликих гемангіом, що ростуть на поверхні шкіри. За три-чотири тижні рана загоюється, залишається плаский рубець. Методом склерозування лікують розташовані під шкірою гемангіоми. Введення в пухлину спеціальної речовини дозволяє зупинити її ріст. Гормонотерапію призначають, якщо виникає загроза порушення життєво важливих функцій органів. Вона зупиняє ріст пухлини та стимулює розсмоктування. Потім гемангіому видаляють за допомогою лазера. Хірургічно усувають підшкірно розташовані великі гемангіоми.
10
немовлят із сотні мають гемангіому.
80% випадків судинних пухлин виявляють на шкірі дитини одразу після народження.
Решта 20% проявляються протягом перших двох місяців.
Після лазеротерапії від гемангіоми не лишається сліду
— Найсучасніший і поки що єдиний метод, який дозволяє позбутися пухлини назавжди, безболісно і без рубців, — це лазерне видалення, — розповідає Ольга Богомолець, заслужений лікар України, доктор медичних наук, професор, головний лікар київського Інституту дерматології та косметології. — Лазерний промінь нагріває патологічні судини, і вони склеюються. Після цього пухлина, позбавлена кровопостачання, розсмоктується. Процедура безболісна і не потребує наркозу. Ми використовуємо унікальний лазерний апарат, єдиний в Україні — спеціальний імпульсний лазер Vbeam на рідкому барвнику з довжиною хвилі 595 нанометрів. Перевага цього лазера в тому, що на шкірі після лікування не залишається сліду. Курс звичайно становить шість-десять процедур з інтервалом три-п'ять тижнів. Якщо випадок складний, особливо при агресивних гемангіомах, що швидко ростуть, лазеротерапію комбінують з іншими лікарськими методиками — гормонотерапією, склеротерапією та кріодеструкцією.
Перші кілька тижнів після процедури радимо берегти шкіру від прямого сонячного проміння. Небажано також місце, де була гемангіома, розпарювати, приміром, під час інгаляцій, гарячих ванн чи компресів.
Адреса Інституту дерматології та косметології доктора Ольги Богомолець:
Київ, бульв. Шевченка, 17.
Тел.: 0(44) 234 59 71, 0(44) 234 60 18.
Коментарі