
Столичний програміст Микола Гаркавенко, 30 років, взяв відпустку на два тижні через біль в очах. Дивився на монітор по 10 год. на добу.
— Помітив, що зранку ще бачу нормально, а в обід нечітко. Не міг прочитати вивіску, номери машин. Перевірив зір — стовідсотковий. Але в сонячний день не можу дивитися на небо. Очі сльозяться, чхаю. Коли зранку прокидаюся, вже сухі. Лікарка порадила їсти морську рибу й салати з лляною олією, щоб сльоза стала густішою. Зараз вона, як вода, тому швидко висихає.
— Кожні 10 секунд око має кліпнути, — каже столичний офтальмолог Катерина Козіна. — Коли ми уважно й довго на щось дивимося, читаємо і пишемо, то кліпаємо рідше. В офісі сухе й запилене повітря, погані фільтри в кондиціонерах. Окрім ока, починають пересихати всі слизові. Це минає, якщо зволожувати повітря.
Легка сухість ока майже у всіх міських жителів. До вечора очі червоніють, за ніч відпочивають. Під кінець тижня подразнення відчутніше. За вихідні очі відновлюються. Найбільше сохнуть взимку і навесні через авітаміноз і опалення.
— П'ять-шість років пропрацюєте за комп'ютером — і цей стан стане постійним. Очі наче засипані піском. Швидко втомлюються, зір затуманюється. Постійно хочеться моргнyти, налаштувати чіткість. Стає незручно довго читати, хочеться потерти очі. Деякі жінки відмовляються від косметики.
Зір гіршає, бо тоншає слізна плівка на оці.
— Сльоза — це не просто вода. Має вимити око, намочити й підживити його. Містить жир і слиз, що утримує вологу. Коли плівка пересихає, імунітет ока падає. Особливо, коли носять лінзи чи вмикають пічку в машині.
Через тривале пересихання око стає дуже чутливе, запалюється.
— Якщо капнути нейтральними краплями, здорове око їх не відчує. А сухе — ніби капнув кислоту. Лікують препаратами штучної сльози. Бувають зволожувальні, лікувальні, з вітамінами.
Очі втомлюються менше, коли працюють із пласкими рідкокристалічними моніторами.
Робоче місце радить оформити в сіро-зелених відтінках.
— Такі розслаблюють очі. Навіть окуляри для хворих на глаукому роблять сіро-зелені. Поставте біля комп'ютера квіти. Текст на екрані має бути контрастний і достатнього розміру. Поставте монітор так, щоб не було тіней і бліків. Налаштуйте яскравість. Якщо на роботі темно, встановіть настільну лампу денного світла, щоб не сліпила.
Робіть перерви щогодини. Є вправа "мітка на склі". Подивіться на свій ніс, потім на мітку на вікні чи стіні й далеко — на птахів, дерева. Це знімає перевтому. Кілька разів поморгайте й зажмуртесь, поводіть очима вверх-вниз, вліво-вправо. Це зволожує. Покрутіть головою, порухайтеся, змініть позу. Так знімете напругу м'язів, покращите кровопостачання очей.
Застерігає довго не читати з маленьких екранів — планшета, мобільного. Нешкідлива відстань до екрану — 50 см.
Відрадила вчитися на стоматолога
— Інколи люди змінюють роботу, бо очі не витримують, — каже офтальмолог Катерина Козіна. — 35-річна жінка тривалий час працювала в бібліотеці за комп'ютером. Багато читала. Через паперовий пил очі часто запалювалися. Звільнилася.
Короткозорим і далекозорим радить не обирати професій, де потрібно придивлятися до дрібних деталей. Це хірурги, програмісти, ювеліри.
— 20-річний хлопець мав далекозорість. Без окулярів перед собою нічого не бачив. Хотів бути хірургом-стоматологом. Пояснила, що у 35 років стане профнепридатний через перевтому очей. Може відмовити сітківка чи зоровий нерв.
Коментарі