Львів'янка Марія Петрушенко, 28 років, два тижні тому перенесла операцію на щитовидці. Їй видалили праву частку залози.
— Півроку тому, як розлучилася з чоловіком, багато нервів пішло. Видно, від того й почала хворіти, — розповідає. — Поправилася на 6 кіло. Сіла на дієту і нічого не скинула. Подумала, що старію, й кинула це діло. Постійно хотіла їсти. З'їдала велику тарілку картоплі — і далі голодна. Настрій мінявся що 5 хвилин. То сміялася, то одразу плакала. Керівник на роботі відправив у відпустку. Спала до третьої ночі, далі не могла очей зімкнути.
У Петрушенко виявили вузол у правій частці щитовидки. За два дні прооперували.
— Лікар казав, що він дуже небезпечний, бо складався з малесеньких вузликів. Вони перероджуються у злоякісні пухлини. Тепер чекаю, аби ліва частина перебрала на себе функції правої. Інакше доведеться сидіти на гормонах.
Ендокринолог 34-річний Микола Іваночко говорить, що за останні 10 років людей із хворою щитовидкою побільшало у три з половиною рази.
— Через брак йоду помирають немовлята або народжуються з вадами, — каже. — Подружжя не мають дітей. Це все Чорнобиль. Здорові теж мають стежити за щитовидкою. Для профілактики та лікування раджу вживати натуральні препарати на травах. Добре робити лікувальну кашу — зварити 5 столових ложок гречки, додати чайну ложку куркуми, 50 грам сухої морської капусти, півлітра води, посолити. Така каша очищує кров, налагоджує роботу залози.
Коментарі