Страх темряви – найпоширеніший вид страху серед дітей. Зазвичай він починає проявлятися у віці 3-4 роки.
"Цей страх пов'язаний із умінням дитини фантазувати. Вони бояться простору, який не можуть контролювати. Діти створюють певні моделі ситуацій, прораховують їх варіанти, тому їх і лякають темні кути. Для них це знак небезпеки", - пояснює вінницький дитячий психолог Юлія Бердяєва, 26 років.
В першу чергу потрібно з'ясувати причину страху й ніколи не карати і не соромити.
"Попросіть дитину намалювати якусь страшилку та розказати що це таке і звідки воно взялось. Домалюйте страшилці кумедну мордочку та "замкніть" її у клітці. Після того малеча має порвати малюнок. Тоді дитина зрозуміє свою здатність впливати на свій страх".
Часто діти сплять при увімкненому світлі чи серед ночі прокидаються та йдуть спати до батьків.
"Поясніть дитині, що з настанням темряви у кімнаті нічого не змінюється та не з'являються монстри. Пройдіться з малечею по темній кімнаті та покажіть, що нема чого боятись. Можете погратись у піжмурки"
У спілкуванні варто бути обережними із висловами "Поставлю в куток", "Прийде вночі бабай і забере тебе", "Закрию тебе у ванній". Це ще більше поглиблює проблему.
Психологи радять залишати в кімнаті дитини домашніх улюбленців чи класти у ліжечко улюблену іграшку.
Також можна обрати дитині хороброго кіногероя та наслідувати його. Тоді малюк почуватиметься впевненіше, адже діятиме як його кумир.
Батькам варто розповідати дітям теж про свої колишні страхи та способи їх подолання.
За годину до сну не варто дивитись телевізор та гратися в галасливі ігри. Зробіть дитині теплий чай з м'яти, меліси, чорної смородини та додайте трохи меду. Чай можна замінити молоком чи кефіром. Почитайте дитині її улюблену казку.
Будьте терплячі до своєї дитини та допоможіть їй позбутися страху темряви, адже у майбутньому це може призвести до неврозів, роздратованості та некомунікабельності.
Коментарі