Четвер, 11 серпня, 10:27
– Ой, так швидко виїжджаєте. Щось сталося? – запитує 65-річна Алла Борисівна з кримського міста Алупка в сусідки-росіянки. Через паркан дивиться, як та з чоловіком завантажують у машину дорожні сумки. На пенсіонерку не звертають уваги. За 5 хвилин їдуть геть.
– Припхалися сюди 6 серпня. Орендували дім. Казали, що надовго, бо хочуть дихати цілющим морським повітрям Криму, – розповідає Алла Борисівна. – Тепер із переляку тікають. Півострів очищається від цих туристів. Нудить уже від них.
Росіяни почали масово виїжджати з Криму через вибухи на військовому аеродромі в селищі Новофедорівка неподалік міста Саки 9 серпня. Звідти злітають російські літаки, щоб бомбити південні області України.
– Росіяни у Криму серйозно запанікували, – говорить голова правління правозахисної організації "Крим SOS" Денис Савченко. – Офіційно масової евакуації не оголошували. Проте росіян не зупинити. Тікаючи на авто, утворюють на дорогах довжелезні затори.
Україна причетності до вибухів не підтверджує. У Росії причиною називають детонацію боєприпасів. Однак у міністерстві оборони Великої Британії припускають, що факт двох окремих вибухів вказує на напад, а не на випадковий інцидент
А в цей час:
Священник у чорній рясі читає молитву на міському цвинтарі Бучі на Київщині. Перед ним – 12 домовин та хрести. На табличках замість імен написані порядкові номери.
– Сьогодні ми ховаємо невпізнаних, яких убили росіяни під час окупації Бучанської громади, – каже заступниця міського голови Михайлина Скорик-Шкарівська, 43 роки.
Загалом на території Бучанської громади розкопали три братські могили. У морги доставили 458 тіл. 419 закатували та розстріляли російські окупанти.
– Якщо родичі місяць не забирають тіла людини, місцева влада має самостійно організувати похорон, – додає Скорик-Шкарівська. – Ми намагалися максимально допомогти знайти рідних, але звернень мало. Розуміємо, що ті, хто міг і хотів, закінчили цю процедуру. Чекати більше не можна. Якщо ж знайдеться чиясь сім'я, то на могилі буде номер. Проведемо тест ДНК. Підтвердивши спорідненість, можна перепоховати родича чи замінити табличку.
Харків'янка Тетяна Бінчук перебирає одяг у волонтерському центрі Вінниці. Стильні та якісні речі відкладає в окремі коробки.
– Наш волонтерський центр отримує хороший одяг, багато нового. Я ретельно перебираю його, не допускаю жодного промаху, – каже Тетяна. – Створюю бутик. Коли переселенці приходять, то добираю їм одяг за кольором, розміром, стилем і віком.
Тетяна Бінчук із Харкова. 42 дні провела під обстрілами на Салтівці – житловому масиві міста. Потім виїхала з родиною до Вінниці. 16 квітня прийшла у волонтерський центр. Три тижні плела маскувальні сітки, згодом почала сортувати одяг.
Німці перевиховання сприймали роздратовано
У нас вірять, що німців після Другої світової війни "перевиховали" американці. Насправді це "перевиховання" тодішні німці переважно сприймали з глухим роздратуванням. Скільки-небудь масово воно подіяло лише на тих, хто під час війни чи ще не народився або точно не вчинив жодних персональних злочинів. Ті, хто брав участь у війні чи активно її підтримував, навпаки, масово тікали від відчуття власної відповідальності – по-перше, в трудовий ентузіазм (тут було б доречно сказали "пахали як прокляті"), по-друге, в масову віру у власний статус народу-жертви (а не народу-злочинця).
Не випадково на коліна у Варшаві став не перший, не другий і не третій, а лише четвертий канцлер ФРН, і сталася ця сенсаційна подія лише 1970 року.
А нам звідси урок щодо того, якої реакції на нинішню війну та перемогу в ній України реалістично очікувати від завтрашніх росіян.
Олексій Панич, філософ
Путіну не буде чим платити друзям
Розворот намічається не лише на фронті. У російській економіці також. Тож не дивно, що Росія зі шкури пнеться, щоб домогтися перемир'я. І якщо наповнювати дірку в українському бюджеті нам допомагає цивілізований світ, то грошей для Росії у світі не буде. А всі ці нові товариші Путіна в Ірані чи Туреччині дружать із ним лише доти, доки він їм платить. Платить Ердоґану, який рятує свою економіку, щоб виграти вибори. Платить Асаду, утримуючи того при владі. Платить Орбану, утримуючи його лояльність і зберігаючи можливість для популістичних кроків. Платить Білорусі, тому що економіка Луки відсутня як клас. Платить Шредеру, щоб той просував його інтереси. Платить навіть Стівену Сіґалу, щоб той знімав свої дурні кіно про війну.
Але невдовзі платити не буде чим. І Путін це знає…
Сергій Фурса, інвестиційний банкір
"Зброя Україні потрібна такої потужності й далекобійності, щоб Росія була змушена нарешті задуматися про пошук мирного рішення. Другий пункт – фінанси. Російська Федерація досі отримує десятки мільярдів доларів завдяки торгівлі. І третій пункт – це експорт у РФ. Вона не мала би боєздатної армії, якби не імпортні деталі. Цей потік технічної допомоги терору потрібно зупинити!" –
Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ, президент України
61,6 відсотка опитаних батьків виступають проти очного навчання у школах, за результатами опитування омбудсмена Сергія Горбачова. 25,1% переконані, що навчання має проходити офлайн там, де це безпечно
У Євросоюзі дозволили українським біженцям користуватися українським водійським посвідченням без необхідності його обміну. Дозвіл діятиме, доки мають статус тимчасового захисту.
В Україні з'явився мобільний застосунок для жінок, які потерпають від домашнього насилля. Якщо натиснути кнопку виклику – поліція визначить перебування через геолокацію. Назви не повідомляють, щоб не дізналися агресори. Щоб завантажити програму, треба подзвонити на гарячу лінію 116 123 чи написати на сторінку "Розірви коло".
У Києві тимчасово не стягуватимуть оплати за паркування на муніципальних майданчиках. Це пов'язано із судовим процесом щодо вартості паркування, який триває.
Укрзалізниця запускає мобільний додаток для продажу квитків та інформування пасажирів. З допомогою особистого кабінету в мобільному додатку можна придбати квитки на всі поїзди Україною чи оформити повернення проїзних документів.
В батьків з'явилася машина,
Та ще й – о, радість! – задарма:
"Спасибі Путіну за сина!"…
Якого більше вже нема.
* * *
У телевізійного папуги
Орденок з'явився "За заслуги":
Дочекався дурень компенсації
За майно, що втратив через санкції.
* * *
Московська церква Папу задурила –
Напориста, нахабна, довголапа –
Прийняв понтифік посланця Кіріла:
…Ех, Папа, Папа!
Батько роками мав проблеми зі здоров'ям. Лягати в лікарню категорично відмовлявся. Говорив, краще помре, ніж за гроші терпітиме ті знущання. Недавно йому прийшла повістка. Зібрався до війська. На медкомісії сказали, що має пройти обов'язкове лікування, інакше не візьмуть. Тиждень лежить у терапії. Щодня терпить кількагодинні крапельниці.
Марина Мусіна
На початку літа біля військової казарми в місті Бахмут на Донеччині осів рій бджіл. Облаштував їм житло в ящику з-під снарядів. Комах називали нашими талісманами. Потім мене перевели на службу до іншої роти й необхідно було повернутися додому. "Вулик" забрав. Віз у ящику до Черкас майже 700 кілометрів.
Олександр Афанасьев
Рідко купую крупи в магазині, бо майже не їм. Нещодавно захотілося гречаного супу. Була шокована цінами. Кілограм гречки коштує 140 гривень. Востаннє купувала її ще по 40. Зрозуміла, чому обурюються люди.
Анна Шевченко
Знесли у сховище найнеобхідніші речі. Прихопив книжку, яку хотів прочитати ще два роки тому. Її подарував тато. Він тепер на війні. Книжка про цивілізацію і світ. Читав її під час вибухів. Змінила світогляд, подорослішав за кілька днів.
Андрій Семко, 20 років, Київ
Після школи хотів піти в музичне, але батько відправив навчатися на архітектора. Теорією не цікавився, було нудно. Коли перейшов до практики, то сподобалося. Потім самостійно наздоганяв пропущене. Моїм першим проєктом був батьківський будинок. Робота вийшла хорошою.
Олег Зарецький, 41 рік, Львів
Вирішила дізнатися свій родовід. Інформацію збирала понад два роки. Основні факти дізналася від прабаби. Виявилося, маю родичів в Америці, Італії, Польщі й Росії. В Україні родинні зв'язки – в п'яти областях. У кожній сім'ї було не менш як п'ять дітей, тому такий великий родовід. Із деякими родичами вийшла на зв'язок.
Аліна Ковальчук, 27 років, Житомир
Мати ніколи не була релігійною людиною, навіть до церкви жодного разу не ходила. З початку війни придбала ікони, щодня молиться. Читає Біблію. Каже, має на щось надіятися та вірити в щось вище за людей, інакше збожеволіє.
Анна Іжик, 30 років, Харків
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу "Країна", оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі