Кого потрібно люструвати
Закон "Про очищення влади", що має запустити процес люстрації, 14 серпня Верховна Рада прийняла в першому читанні. Згідно з ним, усі, хто працює в органах державної влади або претендуватиме на посади в них, мають пройти процедуру перевірки. Якщо вона виявить, що людина причетна до злочинів попередньої влади, не може пояснити джерел походження статків своїх і родини, їй буде заборонено обіймати державні посади впродовж 10 років. Це саме стосується і причетних до сепаратизму. Також під люстрацію потраплять працівники радянських органів безпеки.
У кількох країнах колишнього соцтабору люстрація відбулася на початку 1990-х. Найжорсткішою вона була в Чехії. З органів влади та армії звільнили всіх колишніх комуністичних номенклатурників і працівників держбезпеки. Люстрація зачепила 140 тисяч осіб. Населення Чехії налічує близько 10 мільйонів.
В Україні після здобуття незалежності провести люстрацію не спромоглися. Чи можливо це сьогодні, через 23 роки? Якою вона має бути? Кого треба люструвати в першу чергу?
Члени Комуністичної партії, незалежно від часу перебування в ній, а також ті, хто був у Партії регіонів, а особливо після 2010 року, і хто залишався там, коли розстрілювали людей на Майдані, не мають права працювати в державних структурах у принципі. Навіть заступником голови якої-небудь райради. Паралельно повинна бути й народна люстрація. Наприклад, преса має вивести їх із публічної площини, не запрошувати на ефіри, не брати коментарів. Це стосується таких, як Геннадій Кернес, Михайло Добкін, Олена Бондаренко, Юрій Мірошниченко, Ганна Герман.
Андрій КОКОТЮХА, 43 роки, письменник
Закон про очищення влади, ухвалений Верховною Радою в першому читанні, створений за європейськими канонами, а все, що відбувається в Україні, далеке від європейської практики. Однак ці принципи все-таки мають бути втілені в нас.
Треба провести люстрацію владної вертикалі. Наше завдання – очистити владу, яка керує грошовими ресурсами держави, забезпечує обороноздатність і правопорядок. Так само й тих, хто відповідає за гуманітарну політику. Бо ЗНАЧНА ЧАСТИНА НАШИХ ТЕПЕРІШНІХ БІД – ЧЕРЕЗ ВІДСУТНІСТЬ ГУМАНІТАРНОЇ ПОЛІТИКИ. Це не нормально, коли міністром культури призначають шансоньєточного скрипаля, для якого Філіп Кіркоров є авторитетом. Так само погано, коли міністром оборони й головою СБУ стають люди, що закінчили вищу школу КДБ. Вони сиділи на одній лаві з феесбешниками, які зараз задумують убивства наших воїнів.
Це не означає, що чиновників масово звільнятимуть. Я знаю багато держслужбовців, які чесно працюють на зарплату. Їм просто доведеться пройти певні процедури, як-от детектор брехні. Не можна звільнити мільйон людей, а на їхні місця призначити нових. Такого кадрового резерву в Україні, на жаль, немає.
Очищення проводитимуть уповноважені головним Люстраційним комітетом, які самі спершу пройдуть подібну перевірку. Їх висуватимуть громадські організації. Можливо, буде квотний принцип: частина представників від громадськості, частина – від влади. Система має бути максимально механізована, і ДУЖЕ МАЛО ПОВИННО ЗАЛЕЖАТИ ВІД ЛЮДСЬКОГО ФАКТОРA.
Перш за все, маємо люструвати вище керівництво правоохоронних органів – прокуратуру й міліцію. Далі слід братися за фіскальні органи. Ці люди допустили страшний дефіцит державного бюджету й вимивання Януковичем мільярдів доларів із країни.
Сергій ІВАНОВ, 37 років, блогер, активіст громадського Люстраційного комітету
Мають бути чіткі критерії та механізми, інакше люстрація перетвориться на профанацію чи спосіб прибирання неугодних. От треба нормальну людину не допустити до якоїсь посади – придумати можна що завгодно. Для прикладу, ключове значення в адміністративному апараті має досвід. Зрозуміло, що більшість таких чиновників були на державній службі за режиму Януковича. Тому мають бути об'єктивні критерії. Коли посадовець – КОРУПЦІОНЕР і це доведено в суді, то він МАЄ БУТИ В ТЮРМІ, А НЕ ПРОХОДИТИ ЛЮСТРАЦІЮ. Встановлювати факти повинен суд, а не люстраційні комітети.
Павло КАРАСЬ, 37 років, політик
У нашій ситуації люстрація – спроба звільнитися від мафіозного тиску структур донецького клану. Українське суспільство було занадто толерантне: спочатку до колишніх комуністів, потім – до колишніх зеків. Тепер маємо знайти механізм, що позбавив би нас цього раз і назавжди. Усі, хто зараз, словом чи ділом, підтримують сепаратистів, перші мають піти під люстрацію. Їх за кілька місяців назбиралося чимало. Друга хвиля – корупціонери. НАЙМЕНШИЙ РАЙОННИЙ ПРОКУРОР В УКРАЇНІ – МІЛЬЙОНЕР. Такого не повинно бути. Люстрація – це своєрідні санкції. Їхній ефект має бути скоріше психологічний, ніж фізичний. Зараз Захід не просто запроваджує санкції проти російських бізнесменів – він так знущається над Путіним. Показує, що той не всесильний у власній країні. Це дуже принизливо, коли російські олігархи не можуть виїхати до своїх онуків, що живуть у Лондоні чи під Парижем. Так само й у нас: ВАЖЛИВО, ЩО БУДЕ НАРЕШТІ СПРАВЕДЛИВІСТЬ. 10 років заборони обіймати державні посади – цілком достатньо, щоб зробити людину іншою.
Віктор НЕБОЖЕНКО, 61 рік, політолог
Перше питання, що виникає: а хто буде люструвати? У кого є такий рівень довіри, коли можна сказати, що думка саме цих людей є беззаперечною? Тому переконаний: ніякої люстрації не буде. Нема кому її робити. Якщо говорити про суддів, то треба передусім змінити систему їх призначення. Взяти американську з трирівневим контролем. Там суддів вибирають на професійному рівні колеги у відставці. Трьох кандидатів подають на розгляд губернатору, а він призначає одного з них. Третій етап – народний контроль. Суддя після року на посаді йде на референдум щодо довіри чи недовіри йому. Щодо призначення начальників міліції: а чому б не застосувати систему шерифів? Люди обирають начальника місцевої міліції шляхом голосування. Тоді вибрана особа відповідає перед громадою. ЛЮДИ ДОВІРИЛИ – ЛЮДИ ЗАБРАЛИ ПОВНОВАЖЕННЯ: ОТ І ВСЯ ЛЮСТРАЦІЯ. Так треба змінити всю систему державного управління.
Олег БЕРЕЗЮК, 48 років, голова об'єднання "Київське юридичне товариство"
Люстрація мала би стосуватися всіх депутатів, які голосували за закони 16 січня. Складно укласти рейтинг, кого треба люструвати в першу чергу, а кого – в другу. От Сергій Ківалов (народний депутат. – "Країна") продовжує бути впливовою фігурою в правовій системі. Так само в Конституційному суді й далі засідають ті, хто голосував за збільшення повноважень Януковича. Це – на макрорівні. На мікрорівні також ніяких змін не відбулося в жодній сфері. ЛЮСТРАЦІЯ МАЛА Б ПРОЙТИ В ПЕРШІ ДНІ ПІСЛЯ ВТЕЧІ ЯНУКОВИЧА. Тоді був надзвичайний тиск вулиці. А тепер навіть важко уявити, як цього добитися.
Сергій ЛЕЩЕНКО, 34 роки, журналіст
Закон, за який Верховна Рада проголосувала в першому читанні, не дасть змоги провести очищення. Він передбачає люстрацію лише тих, хто був при владі за режиму Януковича. А в попередні періоди мерзотників і корупціонерів було не набагато менше.
Треба повністю поміняти судову владу. Весь апарат, включно із секретарями, звільнити й заборонити займати посади в судах упродовж 10 років. Для суддів потрібна ще й внутрішня система покарань. Наприклад: ЯКЩО ПРОТЯГОМ РОКУ ДВА РІШЕННЯ СУДДІ БУЛИ СКАСОВАНІ ВИЩИМИ ІНСТАНЦІЯМИ, ТО ЙОГО ТРЕБА ЗВІЛЬНЯТИ.
Після судової потрібно міняти систему роботи прокуратури. Вона не має вести слідство і потім саму себе представляти в суді.
Окрема ланка – депутати, політики. Немає сенсу їх звільняти – вони є віддзеркаленням суспільства. А зараз воно подібне до отого блазня з вилами – Ляшка. Зміни в представницькій владі треба зробити, як у Сполучених Штатах 20 років тому. Вони скоротили кількість сенаторів, яких обирають на шість років. А термін обрання депутатів і мерів зменшили до двох років. За цей час видно, чого людина варта. І не потрібно клоунади з відкликанням депутатів: усе це – демагогія, такого ніде нема. А от ВИБОРИ КОЖНІ ДВА РОКИ ВІДЧУТНО ОНОВИЛИ Б ДЕПУТАТСЬКИЙ СКЛАД І СПОНУКАЛИ Б ЇХ ПРАЦЮВАТИ ДІЄВІШЕ.
Люстрація – це не один закон і для всіх. Є речі, що мають діяти в постійному режимі, як-от контроль за доходами та видатками державних службовців. Якщо хтось із журналістів виявив, що видатки чиновника перевищують доходи – це має бути підставою для його звільнення. А щоб встановити постійну систему контролю за корупціонерами, держслужбовці з першого до п'ятого рангу мають постійно публічно декларувати всі доходи й видатки. І не тільки вони, а й їхні родини. За відсутності такої декларації, людина повинна автоматично звільнятися з роботи. Має бути жорстка заборона займати місця держслужбовців тим, хто не лише спіймався на хабарі, а й подав недостовірні факти про себе.
Борис КУШНІРУК, 48 років, економіст
Я – за радикальну, глибинну і широку люстрацію. Цікаво було б підняти архіви колишнього КДБ, щоб ми всі нарешті дізналися, хто був стукачем і здавав колег. Добре, якби люстрація пройшла не лише серед політиків, а й в освітянському та науковому середовищі. За останні 20 років 90 ВІДСОТКІВ ДИСЕРТАЦІЙ І ВЧЕНИХ СТУПЕНІВ РОЗДАВАЛИСЯ ЗА ГРОШІ направо-наліво. І якщо політика треба кидати за ґрати, то академічне середовище можна просто почистити. У першу чергу потрібно люструвати команду Януковича, яка стала агентурою зарубіжної держави і спровокувала громадянський конфлікт. Особисто я не бажаю зла Олені Бондаренко чи Олександрові Єфремову, але більше не хочу бачити їх узагалі. Всіх тих Лєнок і Ганьок. Думаю, на наступних виборах зможемо з ними попрощатися – якщо виборчі списки будуть відкриті.
Віктор ГРОМОВИЙ, 51 рік, експерт з освітньої політики
Із дотеперішніх державних службовців люстрацію пройдуть максимум 10 відсотків. Усі інші мають піти: судді, прокурори, міліціонери, голови облдержадміністрацій, мери – як діючі, так і колишні. А чимало хто з них заслуговує на в'язницю. Приїдьте в будь-яке місто: всі жителі знають першу п'ятірку корупціонерів, назвуть злодіїв у законі, які тримають ринок, магазини, підприємства. Скажуть скільки тисяч чи десятків тисяч за день передає місцеве МРЕО або ДАІ нагору. При люстрації держслужбовців, по-перше, треба брати до уваги зв'язки з режимом Януковича. По-друге, чи працював у КДБ або співпрацював – це все є в архівах. По-третє, легальність доходів отриманих на державній службі. Враховувати потрібно не тільки об'єкт люстрації, а і його родину. Кожен чиновник має заповнити люстраційну декларацію і показати, як заробив на Mercedes.
ЯКЩО ХОЧЕШ БУТИ МІНІСТРОМ, ГОЛОВОЮ ДЕРЖАВНОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ ЧИ ПОСАДОВЦЕМ БУДЬ-ЯКОГО РІВНЯ, МАЄШ ДОВЕСТИ, ЩО ТИ І ТВОЯ РОДИНА – НЕ КОРУМПОВАНІ.
Сергій КАПЛІН, 34 роки, народний депутат України
Люстрація – це виявлення й акуратне видалення із влади нечесних людей. Її треба було проводити одразу після Майдану. Але ті, хто прийшов до влади, виявилися нездатними до цього. Певною мірою зашкодили проблеми в Криму й на Сході. Але те, що події на Донбасі розвивалися саме так – почасти й через те, що нова влада процес люстрації раптово загальмувала.
У владі мають бути професійні менеджери – економісти, управлінці. Підбирати їх треба не за партійною приналежністю. Бо і 2004 року, і 2005-го, і 2006-го, і навіть 2014-го ротація була за партійно-політичними принципами. Це призвело до того, що корупційні потоки з кишень "регіоналів" перейшли в кишені тих, хто зайняв їхні місця. Залишилося хабарництво при кадрових призначеннях.
ЛЮСТРУВАТИ ТРЕБА ВСІХ, КРІМ ПРЕЗИДЕНТА. Єдина особа, яка має мандат довіри від народу – це Порошенко. Всі інші високопосадовці мають пройти люстрацію. І перша вимога – перевірка всіх доходів, як самого кандидата у владу, так і його родичів.
Чиновники не мають права проводити люстрацію. У комісіях на 75 відсотків повинні бути представники громади. ПРОВЕСТИ ЛЮСТРАЦІЮ МОЖНА ЗА ПІВРОКУ. ЯКЩО ЦЬОГО НЕ ЗРОБИТИ, БУДЕ ТРЕТІЙ МАЙДАН.
Аркадій КОРНАЦЬКИЙ, 61 рік, політик
Мають бути чіткі критерії люстрації. Перше, обіймання посад у владі за комуністичного режиму. За цією нормою, Сергій Тігіпко одразу ж "вилітає" з політичного процесу (у 1986–1989 роках завідував відділом пропаганди й агітації Дніпропетровського обкому комсомолу, а із серпня 1989-го був першим секретарем Дніпропетровського обкому ЛКСМУ. – "Країна"). Також – обіймання високих посад у міліції та прокуратурі за режиму Януковича. Навіть ті, хто не дуже сильно згрішили, мають бути усунені. Абсолютна більшість із них розуміли злочинність режиму Януковича, однак залишалися з ним до останнього. На жаль, до закону не ввійшла люстрація в публічних професіях. Перевірці мають підлягати й адвокати, нотаріуси, експерти, журналісти. У Латвії та Польщі такий закон діє. Там журналіст зобов'язаний у відповідній анкеті сказати про співпрацю з іноземною розвідкою. Якщо такий факт має місце, то працювати в медіасфері людина не має права. А ЗА БРЕХНЮ УВ'ЯЗНЮЮТЬ НА КІЛЬКА РОКІВ.
Наталя СОКОЛЕНКО, 39 років, журналіст
Очищення треба починати з Кабінету Міністрів, Адміністрації президента. Паралельно потрібно люструвати силові структури й суди. Але треба виробити критерії, що дозволять зберегти дієву систему державного управління. Окрім декларації про доходи, варто ще оцінювати особисту державницьку позицію. АБО ЛЮДИНА ПІДТРИМУЄ НЕЗАЛЕЖНУ ЦІЛІСНУ УКРАЇНУ, АБО – НІ. Тут компромісів не повинно бути. До уваги потрібно брати все: висловлювання, вчинки.
Олександр КОЧЕТКОВ, 58 років, політтехнолог
По-моєму, люстрація – абсолютно популістський, безглуздий і навіть шкідливий нинішній тренд. На території колишніх країн Варшавського договору вона означала заборону на призначення на державні посади осіб, що були членами Комуністичної партії і співпрацювали з прорадянськими спецслужбами. Відповідно, для люстрації в нас необхідно засудити і заборонити КПУ, а також засудити на державному рівні діяльність КДБ. Але навіть якщо це і зроблять – це буде запізніле рішення. Зараз під люстрацією розуміють співпрацю з режимом Януковича і членство в Партії регіонів. Тому треба заборонити цю партію і ввести заборону на призначення на державні посади колишніх її членів. Не думаю, що це реально, враховуючи, що нинішній президент України так само мав стосунок до створення Партії регіонів. Нам ПОТРІБНА НЕ ЛЮСТРАЦІЯ, А НЕЗАЛЕЖНІ, НЕКОРУМПОВАНІ ПРОКУРАТУРА І СУДИ.
Станіслав РЕЧИНСЬКИЙ, 51 рік, радник міністра внутрішніх справ
Коментарі