четвер, 15 лютого 2024 09:52

Росія зазнала розгрому у війні, яку вважала "маленькою переможною"

"Інтелігенцію в Москві охопило вороже роздратування, але не через японців. Ненависті до них не було. Результат війни не хвилював, і наші поразки не пригнічували. Навпаки, поруч із болем за шалено-непотрібні жертви з'явилася зловтіха. Багато хто прямо заявляв, що для Росії корисніша була б поразка", – відзначив російський письменник і лікар Вікентій Вересаєв у нарисі "На японській війні".

Його мобілізували до армії, після того як 8 лютого 1904 року японський флот під проводом адмірала Тоґо Хейхатіро атакував російські кораблі в Порт-Артурі – нині район Люйшунькоу китайського міста Далянь. Росія з 1898-го орендувала в Китаю Порт-Артур і Ляодунський півострів, планувала розбудувати там потужну військово-морську базу.

Автор: wikipedia.org
  Японці атакують російський есмінець біля Порт-Артура в Жовтому морі, 1904 рік
Японці атакують російський есмінець біля Порт-Артура в Жовтому морі, 1904 рік

Також Петербург зайняв північну провінцію Китаю Маньчжурію і намагався підпорядкувати собі Корейський півострів, який входив до сфери впливу Японії. Росіяни направляли в Корею приватні концесії, які вирубували ліси та займалися розвідкою корисних копалин. Робили це під охороною російських військових.

Японія намагалася владнати суперечності на Далекому Сході переговорами, але Петербург відповідав лише відписками та побрехеньками. Наприкінці 1903-го стало зрозуміло, що відбудеться відкрите протистояння. У Росії заговорили про "маленьку переможну війну". Після атаки японців на Порт-Артур по російських містах людей почали зганяти на патріотичні мітинги.

У перші дні війни російська Тихоокеанська ескадра з 24 кораблів зазнала серйозних втрат. Удар Японії припав по корейському порту Чемульпо, де стояли російський крейсер "Варяг" та інші судна. Їхні екіпажі були змушені знищити свої вцілілі кораблі, щоб ті не дісталися нікому. У квітні загинув командувач Тихоокеанської ескадри Степан Макаров. До липня його формування було добите у водах Жовтого моря.

Бої між російською та японською арміями велися також на суходолі. На річці Ялу відбулася велика битва, яку виграла Японія. Її війська оточили Порт-Артур. Російська 40-тисячна залога під командуванням Романа Кондратенка тримала оборону п'ять місяців. Після загибелі командира росіяни здали фортецю.

У січні 1905 року в Росії почалася революція, що позначилося і на настроях у армії. Вона зазнала поразки в генеральному тритижневому бою при Мукдені, який на той час був найбільшою сухопутною операцією в історії воєн. Росіяни втратили 90 тис. загиблими і 350 тис. пораненими, Японія – 75 тис. і 300 тис. – відповідно.

Петербург спробував врятувати своє становище на Далекому Сході за допомогою 2-ї Тихоокеанської ескадри. Та вона була розгромлена в Цусімській битві у протоці між Кореєю та Японією. Японці затопили понад 20 кораблів, зокрема флагман – броненосець "Князь Суворов".

"Росія – не морська держава, – писав у щоденнику після Цусімської битви російський єпископ Ніколай, який очолював церковну місію в Токіо. – Бог дав їй землю, що становить шосту частину світу. А російському уряду все замало, хоче розширювати володіння ще більше. Та ще й якими способами! "Порт, що не замерзає, потрібен". Для чого? Щоб моряки хвалилися? Нехай тепер хваляться ганьбою. Бог нас покинув, бо ми порушили правду".

5 вересня 1905 року в американському місті Портсмут представники Росії та Японії підписали мирний договір. Петербург визнав Корею сферою впливу Японії, погодився на передання їй острова Південний Сахалін та Ляодунського півострова з Порт-Артуром.

Автор: vic.gov.au
  Шахтарі з дружинами та дітьми позують біля самородка золота, який знайшли 5 лютого 1869-го біля міста Даноллі в Австралії. На нього натрапили 42-річний Річард Оутс і Джон Дісон, 40 років, (на фото – в центрі, попереду). Назвали Welcome Stranger Nugget – ”Вітаємо незнайомця”. Лежала знахідка майже на поверхні, покрита лише кількома сантиметрами ґрунту. У місті не було ваг, які могли б витримати брилу. У кузні її розділили на три шматки, які сумарно заважили 72 кг. Золотошукачі віднесли самородок до Лондонського чартерного банку Австралії й отримали за нього 9 тис. фунтів стерлінгів – майже 0 тис. на сьогодні. У наш час його оцінили б у ,5 млн. Він вважається найбільшим самородком в історії
Шахтарі з дружинами та дітьми позують біля самородка золота, який знайшли 5 лютого 1869-го біля міста Даноллі в Австралії. На нього натрапили 42-річний Річард Оутс і Джон Дісон, 40 років, (на фото – в центрі, попереду). Назвали Welcome Stranger Nugget – ”Вітаємо незнайомця”. Лежала знахідка майже на поверхні, покрита лише кількома сантиметрами ґрунту. У місті не було ваг, які могли б витримати брилу. У кузні її розділили на три шматки, які сумарно заважили 72 кг. Золотошукачі віднесли самородок до Лондонського чартерного банку Австралії й отримали за нього 9 тис. фунтів стерлінгів – майже 0 тис. на сьогодні. У наш час його оцінили б у ,5 млн. Він вважається найбільшим самородком в історії

5 лютого 1885 року король Бельгії Леопольд II проголосив утворення Вільної держави Конго в Африці. Монарх переконав провідні країни світу, що займеться гуманітарною діяльністю, й отримав у пряме підпорядкування територію площею 2 млн кв. км. Натомість бельгійці зосередилися на вивезенні слонової кістки й каучуку, масово вбивали місцевих. 1908 року Бельгію змусили перетворити Конго на колонію і впорядкувати свою діяльність у ній.

6 лютого 1900-го сенат Нідерландів створив у Гаазі Постійну палату третейського суду (ППТС). Це міжнародний арбітражний суд, на який поклали завдання вирішувати спори щодо міжнародних угод, кордонів, суверенітету, прав людини й торгівлі. 122 держави отримали право призначати до складу ППТС фахівців із міжнародного права. 2023-го арбітражний суд у Гаазі зобов'язав Росію сплатити Україні $5 млрд за збитки, заподіяні захопленням активів Нафтогазу у Криму.

7 лютого 1497-го в місті Флоренція чернець Джироламо Савонарола влаштував "багаття марнославства". Скористався приходом французів у Італію та вигнанням флорентійської династії Медічі. Савонарола очолив місто й наказав поліції відібрати в людей усі музичні інструменти, ігрові дошки, гребінці, дзеркала, парфуми, косметику, жіночі сукні, чоловічі легінси та спалити на головній площі. Також у багаття кидали картини та книжки зі світськими текстами.

400 парашутистів із 39 країн узялися за руки та сформували десятипелюсткову квітку в небі над Таїландом 8 лютого 2006 року. Серед учасників рекордного стрибка було двоє українців – Олег Мартиновський та Андрій Поцелуєнко. Перед виконанням фігури здійснили 11 тренувальних спроб. У небо на висоту 7,5 тис. м піднімалися на п'яти літаках С130 Hercules військово-повітряних сил Таїланду. У вільному падінні перебували 118 с, 5 із них парашутисти трималися за руки в домовленому положенні

"Круглий Стіл" був чимось унікальним. Завдяки переговорам відбулася зміна політичного устрою без кровопролиття. Це виняткова подія не тільки в Польщі, але й у світовому масштабі. Я це зрозуміла згодом, коли мене почали запрошувати до різних країн як очевидця тих історичних подій", –

згадувала вчителька й активістка польської профспілки "Солідарність" Ґражина Станішевська про переговори між опозицією і комуністичною владою Польщі, які почалися 6 лютого 1989 року. "Круглий Стіл" у Варшаві тривав протягом двох місяців. Учасники домовилися про легалізацію незалежних профспілок, запровадження посади президента, анулювання повноважень генерального секретаря Компартії й утворення сенату

Зараз ви читаєте новину «Росія зазнала розгрому у війні, яку вважала "маленькою переможною"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути