Найцікавіші події березня
9 березня
– Шевченківська премія має визначати національні пріоритети в культурі. Сприяти кращому розумінню себе, ліпити ідентичність, – каже поет і літературознавець 43-річний Остап Сливинський. Цьогорічні лауреати в семи номінаціях отримають по 240 тис. грн.
Підкуповує, як працює з фольклором і цитатами
– У категорії "Література" – четверо авторів. "Доця" Тамари Горіха Зерня – воєнний роман про волонтерку й організаторку руху опору в Донецьку в перші місяці російської агресії. Описує досвід людини, яка не просто приїхала на фронт, а довгий час пов'язана з Донбасом. Авторка показує, як Донецьк змінювався і врешті дійшов до того драматичного етапу, коли опинився під окупацією і здеградував. Твір балансує між художністю та автобіографічністю.
"Три лини для Марії" Сергія Осоки – тиха, але сильна й добре скроєна проза. Автор із Полтавщини описує дитинство в селі. Юний герой переживає дрібні драми, зачарування й розчарування. Здавалося б, нічого нового. Але ці оповідання мають у собі щось інше. Вони про 1980–1990-ті, проте й позачасові. Ніби зупиняють хід історії та роблять прості сюжети універсальними.
Один із найдосвідченіших вітчизняних авторів фентезі Володимир Аренєв у повісті "Заклятий меч, або Голос крові" будує єдину міфологію з елементів слов'янської та скандинавської. Найбільше підкуповує, як він працює з фольклором і цитатами – від Шевченка й Гоголя до голлівудського "Хрещеного батька".
Також у списку претендентів – збірки віршів Бориса Херсонського "Вклонитися дереву" і "Сталіна не було". Російськомовний поет з Одеси після 2014-го українською пише нові та перекладає попередні твори. Це поезія пам'яті. "Сталіна не було" – роздуми про те, як важкі сюжети минулого впливають на нас сьогодні.
Церемонія вручення Національної премії України імені Тараса Шевченка
16 березня
Ушосте режисерку з Одеси 32-річну Тетяну Муїньйо номінували на YUNA. Має чотири статуетки Національної музичної премії. Цьогоріч претендує за кліп на пісню "Зажигать" 35-річного Дмитра Монатіка. Це її 16-те відео для співака.
Не зійшлися через різне розуміння прекрасного
Муїньйо – з українсько-кубинської родини. Знімає з 2013-го. Останні три роки – для американських зірок Кеті Перрі, Карді Бі, Ліззо, Post Malone. 2021-го стала найкращою режисеркою, за версією MTV Video Music Awards за кліп на трек Montero репера Lil Nas X.
– Муїньйо – це світовий рівень. Тепер визнали офіційно й за межами України, – каже музичний оглядач, директор із розвитку премії YUNA Ігор Панасов, 46 років. – Почала робити кліпи майже як хобі. Виросла як помітна фігура разом із топовим артистом. Її відео стали потужним явищем вітчизняної попсцени. Нетиповий приклад, коли спочатку митця побачили й відзначили в Україні, а не за кордоном.
Тішуся, що доля вивела Муїньйо у штатівську індустрію – це саме її калібр. Свідомо відмовилася від співпраці з російськими зірками. Пропозиції не влаштували її з естетичних міркувань. Той випадок, коли людина не зійшлася з полем РФ через різне розуміння прекрасного.
Таня продовжує формуватися в контексті сучасної культури. Цього не скажеш про інших наших режисерів. Вони занадто просякнуті локальним шоу-бізнесом і виконавцями без великих амбіцій.
За звання найкращого кліпу також змагатимуться відео на пісні Артема Пивоварова, Макса Барських, Антона Вельбоя та гурту Go_A. Загалом оберуть переможців у 17 категоріях.
Церемонія вручення Національної музичної премії YUNA 2022
19:30, Київ, Національний палац мистецтв "Україна", вул. Велика Васильківська, 103
24 березня
Жителі шотландського Ґлазґо мають традицію запитувати при зустрічі: "Як хемпден?" Це означає: як справи?
Побудували домашню арену національної команди Шотландії з футболу 1903 року. До відкриття стадіону "Маракана" у Бразилії "Хемпден парк" був найбільшим у світі. За протистоянням зі збірною Англії 1937-го з його трибун спостерігали 150 тис. уболівальників.
Сучасного вигляду арена набула 1999 року. 2012-го на стадіоні відбувалися матчі футбольного турніру Олімпіади. На реконструкцію до змагань Лондон виділив 90 млн євро. Тепер може прийняти 52 025 глядачів.
24 березня на "Хемпден парк" зійдуться Україна й Шотландія. Переможець продовжить боротьбу за путівку на Кубок світу в Катарі.
Арена виявилася фартовою
Влітку 2021-го для нашої команди ця арена виявилася фартовою. В матчі 1/8 фіналу Євро українці обіграли на ній шведів. На останній хвилині додаткового часу вирішальний м'яч забив нападник "Дніпра-1" Артем Довбик. Шотландія була одним із господарів Євро-2020, але на "Хемпден парк" усі матчі програла.
Матч відбору на Кубок світу з футболу Шотландія – Україна
22:45, Ґлазґо, Велика Британія, стадіон Hampden Park, G42 9BA,
трансляція на каналі "Україна"
26 березня – 17 квітня
– Привеземо топових музикантів, які раніше не виступали в Україні й навіть не чули про Харків, – каже артдиректор музичного фестивалю Kharkiv Music Fest, білоруський диригент Віталій Алексейонок, 30 років. – Відкриємо захід сольним виступом французького піаніста Люка Дебарґа, який стрімко став світовою зіркою. Публіку зачарують його особиста інтерпретація творів Баха й Шумана, емоційна спонтанність та імпровізаційна енергія.
Український колектив "Київські солісти" виступить з англійським диригентом Гаррі Оґґом. Головний твір вечора "Метаморфози" німець Ріхард Штраус написав на початку 1945-го під враженням від розбомбленого Мюнхена. Проте це не реквієм, а твір про створення чогось нового.
З Італії приїде струнний ансамбль старовинної музики – квартет Ліхновського. А з ними й володар унікального високого голосу, німецький контратенор Нільс Вандерер. У спільному концерті музику бароко гратимуть максимально наближено до традицій виконання своєї доби.
Щоб узяти вищу ноту, залазить рукою у штани й затискає яєчка
Наймасштабніша подія фестивалю – виступ молодіжного оркестру Південної Німеччини. 85 найталановитіших виконавців з усього регіону завершуватимуть захід.
П'ятий міжнародний фестиваль класичної музики Kharkiv Music Fest
Харківська обласна філармонія, вул. Римарська, 21
Театрально-концертний центр, вул. Сумська, 25
30 березня
– Зубна щітка, алкоголь і повії, – відповідає на запитання про три речі, без яких не може обійтися на гастролях, гітарист британського гурту Asking Alexandria 33-річний Бен Брюс. Грає постхардкор, електро-рок, металкор.
У долі Брюса та його групи міста багатьох країн зіграли важливу роль. У Дубаї 2006-го він створив Asking Alexandria. На Близькому Сході жив із 6 років, бо там працювали батьки.
На батьківщину, в англійський Ноттінгем, Брюс повернувся 17-річним. В інтернеті познайомився з тоді 15-річним Денні Ворснопом. Новий приятель мав стати гітаристом англійського складу Asking Alexandria. Але виявилося, що Денні співає краще за Бена. Іноді на концертах вони змагаються: хто візьме вищу ноту. щоб перемогти, Ворсноп залазить рукою у штани й затискає яєчка.
У Харцизьку на Донеччині народився Денис Шафоростов, якого Бен Брюс 2015 року покликав у групу замінити Ворснопа. Разом із Шафоростовим записали альбом The Black, що посів перше місце чарту рок-платівок американського часопису Billboard. За рік Денис пішов з Asking Alexandria. Не зміг приєднатися до групи у світовому турне, бо допомагав родині переїхати з окупованої території.
У Джексонвілі, Сполучені Штати Америки, живе Денні Ворсноп, який повернувся в групу 2016-го. Одружився з американською військовою Вікторією Поттер. Кажуть, під її впливом в останній момент скасував концерт у російському Санкт-Петербурзі в грудні 2018-го. Але гастролі в Харкові й Києві відбулися.
Концерт британського гурту Asking Alexandria
20:00, Київ, Stereo Plaza, просп. Валерія Лобановского, 119
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу "Країна", оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу".
Коментарі