На Тилігульському лимані в Миколаївській області будують найбільшу ферму Європи з вирощування креветок. Вироблятиме майже 500 т на рік. Буде інкубатор із розведення риби.
73% українців називають себе православними. 58% ходять до Православної церкви України, згідно з опитуванням Київського міжнародного інституту соціології. Решта вірян прихильні до Російської православної церкви в Україні або не хочуть асоціюватися з жодним патріархатом.
Кабмін затвердив першу в Україні державну соціальну програму національно-патріотичного виховання молоді. Йдеться про підвищення ролі української мови, формування антикорупційної свідомості, популяризацію військової служби.
У Львівській області створили перший в Україні мобільний молодіжний центр. Волонтери й фахівці з різних сфер їздитимуть мікроавтобусом по селах регіону. Проводитимуть лекції про права людини, міжнародні навчальні обміни, залучення грошей для бізнесу тощо.
Центр "Середньовічне село" відкриють у місті Ніжин на Чернігівщині. На ділянці у 40 "соток" зведуть поселення часів Київської Русі. Будуть гончарне коло, кузня, лучний тир, місце для лицарських поєдинків. Давньоруська хата з піччю, де готуватимуть давні страви.
126 операцій з пересадження органів виконали в українських лікарнях за шість місяців 2021-го. Найбільше було трансплантацій нирок – 93. Печінку пересаджували хворим 22 рази, серце – 11. Торік провели 129 таких операцій, за даними Міністерства охорони здоров'я
Два роки зустрічалася з іноземцем. Зник, коли завагітніла. Два місяці не виходив на зв'язок. Потім заявився з букетом і обручкою: "Потрапив у серйозну аварію й був у лікарні. Родичі про тебе не знали". Скасувала запис на аборт.
Юлія ШУМИЛО
П'ять років тому в літньої сусідки втопився єдиний син. Лишилася одна. Із чоловіком допомагали – купували продукти, готували, прибирали. Місяць тому жінка запросила в гості: "Давайте мінятися житлом". Наступного дня перебралися в її трикімнатну квартиру з донькою і сином. Вона оселилася в нашій однокімнатці. Склала заповіт: "Як помру – станете власниками мого житла офіційно".
Віталіна КУЩ
Позаминулого літа хлопці стрибали у ставок із дерева. Один сплив обличчям униз. Друзі почали реготати. Мовляв, досить приколюватися. А я зразу кинувся у воду, витягнув підлітка. За пару хвилин прийшов до тями. Вдарився лобом об камінь на дні, пояснив. Порадив йому звернутися до лікаря.
Олександр ЛИЧМАН
Максим, 35 років, Дніпро
Сестра торік удома святкувала день народження. Наготувала страв. Після застілля гості пожалілися на отруєння. Цьогоріч замовила ресторан, але ніхто з друзів не прийшов.
Олена Максимів, 35 років, Львів
Подруга на літо винайняла будинок у карпатському селі. Син грався у дворі й натрапив на зміїне кубло. Отримав два укуси. Пощастило, що була машина. Вчасно довезли в лікарню.
Оксана, 29 років, Івано-Франківськ
Мати поїхала на заробітки в Росію до війни. Оплатила мені університет, купила квартиру. Відмовилася повертатися в Україну й після 2014-го. Знайшла там кохання.
Анастасія, 27 років, Тернопіль
На карантині переїхав у хату, яка залишилася від баби. Познайомився з дівчиною. Планую одружитися і перебратися туди остаточно. Взяла простотою і наївністю. У містах таких не зустрінеш.
Олег, 31 рік, Луцьк
10 липня на Рахівщині пройшли зливи. Річка Чорна Тиса вийшла з берегів. Підтопила Ясіню, села Лазещина, Богдан і Луги. Вітер здіймав хвилі заввишки по кілька метрів. Зносили дерева, паркани, перекидали машини. Постраждали 157 домогосподарств.
– У червні торік були паводки. Цього разу по нас ударило в рази потужніше, – говорить голова Ясінянської територіальної громади Андрій Делятинчук, 38 років. – Вода розмила дороги, зруйнувала мости. У будинках стояла ледь не по коліна. Зараз усі кімнати в мулі. Гаражі й сараї розбиті. Загинули птиця та худоба. По хатах почала ходити комісія. Оцінюємо збитки. Нацгвардійців і рятувальників викликали, бо самі не справляємося із завалами. Допомагають і лісівники.
Одного селянина з конем змив потік. Його тіла на вечір 12 липня не знайшли, говорять в обласній службі з надзвичайних ситуацій
Запросила в гості однолітка Ігоря. Вважає його братом по батькові.
– Торік не стало матері. Перед смертю розповіла таємницю. Батько після весілля ходив до коханки Валі. Завагітніла з матір'ю майже одночасно, – говорить Олена. – Дід не хотів, щоб це стало розголосом. Дав тій жінці гроші, умовив переїхати. Розшукала Валю з сином через її родичів і соціальні мережі.
Михайло відмовляється вітатися з Ігорем за руку.
– Його батько – мій брат Василь, – каже Заєць. – Валю любив зі школи, але роману в нас не було. Мати повірила у власну фантазію.
Ігор просить дати контакти батька.
– Він сім років тому в Польщу переїхав. Має двох доньок і чотирьох онуків. Вони не готові до такої правди, – відповідає Михайло.
– Кому ти треба з такими результатами, – каже житомирянка Олена Ващук, 48 років, до сина 17-річного Івана.
Він погано склав зовнішнє незалежне оцінювання. Набрав 130 балів із математики, по 156 – з української мови та біології. Хотів вступити на безкоштовне навчання в медичний університет ім. Олександра Богомольця.
– Думала найняти репетитора, але чоловік був проти. Мовляв, дорого. Заставляли займатися вдома. Не допомогло, – говорить Олена.
Телефонує до подруги, в якої дочка вчиться в польському університеті.
– Дизайнером хочеш бути? – запитує в сина. – Рік навчання – 750 євро. Треба здати польську мову. Знав її найкраще у класі. Впораєшся. Медичного за кордоном не потягнемо. Семестр коштує 3 тисячі доларів. І треба здати біологію та хімію.
Іван погоджується.
Нью-Йорку – селищу в Бахмутському районі на Донеччині – повернули історичну назву. На московських ресурсах завели свою шарманку "краще би підняли пенсії". Бо повилазили факти, неприємні для "русскомирцев" і розгромні для їхнього міфу про "русский" Донбас. Зокрема, що індустріалізація регіону відбувалася силою європейців – власне, тої Європи, проти якої Росія на Донбасі так гордо воює.
Повернувши назву Нью-Йорку, ми ніби схопили Москву за руку, коли вона намагалася викривити історію. Ймовірно, це викликало шок і в самих росіян, які не очікували, що несучі конструкції їхнього світу насправді є підробками радянських пропагандистів. Ще й відносно недавніми – пізньосталінської епохи.
Ігор ЛУЦЕНКО,
громадсько-політичний діяч
Треба вміти обирати союзників
Протистояння США – Китай – це найвищий рівень війни між системами.
США дає гроші й іншу допомогу в обмін на реформи. Які приводять країну в євроатлантичний табір верховенства права, лібералізму й демократії. Китай дає гроші та іншу допомогу без вимоги реформ. Це веде до корупції, кризи, зростання авторитаризму та зовнішньої залежності, і країна стає у відповідний табір.
У цій великій війні, що триватиме століття, не вийде бути нейтральним. Тут кожну країну розглядають як клітинку на дошці. Україні треба бути суб'єктом, гравцем, хай невеликим, а не просто клітинкою. Це означає, що в нас є свобода дій і має бути власна стратегія. Головне – не загратися. І прораховувати кожен крок.
На таких умовах ми можемо багато виграти від співпраці з Китаєм. Але треба пам'ятати правила: не вважати себе розумнішим за великих гравців, пам'ятати, хто союзники і хто – вороги, рахувати на багато ходів уперед. І не обманювати.
Можна вигравати з Китаєм у малому, але треба бути з вільним світом у великому, бо там наше місце.
Валерій ПЕКАР, співзасновник громадянської платформи "Нова країна"
Коментарі