Ексклюзиви
Четвер, 03 червня 2010 16:29

Найкраще почуваютьcя 5-річні українці. З віком втрачають відчуття щастя
8

25 травня Інститут соціології Національної академії наук України презентував результати моніторингу "Образ українського суспільства. Динаміка 2005-2010". Протягом п'яти років кількість людей, які відчувають безлад у державі, зросла майже вдвічі. А тих, що вважають ситуацію "тупиковою", - учетверо. Водночас українців, які бачить позитивну перспективу, стало у 2,5 разу менше. Зокрема, тих, хто відчуває свободу, поменшало вдвічіЄвген ГОЛОВАХА, 59 років, заступник директора Інституту соціології НАНУ.

- Як "щастя" сприймають у світі, залежить від соціокультурних умов існування нації. Якщо візьмемо Європу, до якої Україна належить за переважною більшістю ознак, то щастя - це добробут і можливість самореалізації. Коли наш інститут проводить разом із зарубіжними колегами порівняльне соціальне дослідження, то українці виявляються найнещаснішими в Європі. А найщасливішими почуваються фіни, данці, шведи, норвежці.

Громадяни пострадянських і постсоціалістичних країн вважають, що в них найменші можливості забезпечити собі гідне життя й реалізуватися. Але якщо в українця все добре в родині, з дітьми, онуками, то решта сприймається не так драматично.

Майже 40 відсотків українців - фаталісти. Якщо щось погано, то вони, скоріше за все, скажуть: "Ну що я можу зробити, це від мене не залежить, чого перейматися?"

Активістів, які вважають, що все в їхніх руках, лише 25 відсотків. Хоча на Заході фаталістів менше за активістів. Тому вони й краще живуть.

Українські жінки песимістичніше дивляться на життя, ніж чоловіки. Це характерно для всієї Європи. Вони більш чутливі, емоційні, тому схильні драматизувати ситуацію.

Українці найщасливіші у віці 5 років. А далі - що старші, то більше втрачають відчуття щастя. А от на Заході найбільш задоволені життям ті, кому 50-60 років. Вони вже виконали свої соціальні обов'язки, ще мають добре здоров'я, гроші. Відчувають себе краще за молодих людей. У нас цього ще немає.

В усіх областях країни люди відчувають себе щасливими приблизно однаково. Хоча політичний фактор впливає. Після помаранчевої революції щасливішими були західні регіони. Коли прийшла нинішня влада - східняки. Різниця незначна, на кілька відсотків.

Після помаранчевої революції щасливішими були західні регіони. Коли прийшла нинішня влада - східняки

Українці вважають себе швидше щасливими, ніж задоволеними життям. Бо в понятті "щастя" переважає емоційна складова, а в "задоволеності" - добробут. У нас показник щастя вищий за середній, якщо порівнювати зі всіма країнами світу. А за задоволеністю життям ми посідаємо одне з останніх місць, бо надто низько оцінюємо матеріальний стан своєї родини.

У росіян ці показники трохи вищі. Ще вищі в жителів країн Балтії, бо там кращий рівень життя. А от у світі на перші місця виходять держави, в яких добробут не надто високий, а іноді досить низький. Наприклад, Латинської Америки або деякі острівні держави. Для них щастя - це можливість не перенапружуватися, мало працювати й мати комфортні кліматичні умови. Багато щасливих людей в Японії та Китаї. Це теж особливості їхньої культури - вміння зберігати внутрішню рівновагу за будь-яких обставин.

 


 

"Чоловіки найважче переживають розлучення, тоді - смерть дітей, далі - смерть батьків"


Володимир ГОЛУБЕНКО, 57 років, приватний психотерапевт із Запоріжжя. Працював на "Фабриці зірок-2" із Наталею Могилевською, консультує співака Бориса Апреля.

Що таке щастя для українця?

- Відчуття стабільності. Постійні зміни викликають тривогу.

Як розуміють це чоловіки та жінки?

- На першому місці для чоловіків стоїть робота й значимість у суспільстві. Для жінки - особистий добробут і діти. Хоча зараз це потрохи руйнується.

А здоров'я на якому місці?

- Про здоров'я українці починають думати після задоволення первісних потреб, адже більшість живуть дуже бідно. На початку 1990-х з'явилися перші заможні люди. Вони пили, гуляли, сауни, дівчата. А зараз багатії послугами повій не користуються. Бережуть своє здоров'я, займаються спортом.

Що означає для українця нещастя?

- Як психотерапевт роблю висновки із стресових станів. Найсильнішим стресовим фактором для жінок є смерть дітей, на другому місці - розлучення, на третьому - смерть батьків. Чоловіки найважче переживають розлучення, тоді - смерть дітей, далі - смерть батьків.

Душевні проблеми неминуче призводять до тілесних. І люди ходять до лікарів, отримують купу рецептів

Коли чоловік залишає дружину заради іншої, він не переживає, це нормально. А якщо його кидає жінка, або ще гірше - йде до іншого, намагається її повернути. Для чоловіків це найтравматичніша ситуація. Багато хто ламається. Йому вже нічого не треба.

Буквально тиждень тому в мене був випадок. Інженер, дуже успішний, 45 років. Дружина пішла до іншого, й він повісився.

Чи є рецепт, як людині почуватися щасливою?

- Завжди цим займалася релігія. Тому фраза "опіум для народу" - не одурманювання. Це означає, що релігія знеболює, як анальгетик, а не наркотик. Душевні проблеми неминуче призводять до тілесних. Це називається психосоматикою. Емоції не просто в душі, а виплескуються в серцевий біль, підвищену температуру. І люди ходять до лікарів, отримують купу рецептів.. А цим повинні займатися психотерапевти. Самому викараскатися неможливо, бо в людини немає ресурсу. Вона нервова, виснажена. Це, як грати в шахи самому з собою: я виграю білими, якщо піддаватимусь чорним.


 

"У більшості країн у родині домінує батько. А в українців та італійців - мати"


Олександр СТРАЖНИЙ, 51 рік, лікар-психотерапевт, автор книжки "Український менталітет"


- Українці зазвичай скаржаться на життя. Але за своєю суттю вони - оптимісти. Величезна кількість веселих народних пісень, життєрадісних приказок, прислів'їв. Це як ліки від поганого настрою, занадто серйозного погляду на життя.

Символи Росії - Ленін на броньовику, Єльцин на танку, Путін у винищувачі. Якби Грушевський, Кравчук, Кучма чи навіть Янукович надумали залізти на танк, видовище було би комічним. Аксесуари агресії та насильства для нашого світогляду чужі.

Ще один із критеріїв щастя українців - свобода. Ілля Рєпін так писав про нас: "Ну й народець! Голова йде обертом від їх гаму й шуму, веселий народ. Ніхто в цілому світі не відчуває так глибоко свободи, рівності й братерства!"

Важливе місце займає сім'я. У багатьох країнах Європи й у Росії в родині домінує батько. А в українців та італійців - мати.

Україна досить провінційна - йдеться не про географію. У провінції ніхто нікуди не поспішає, усе відбувається за інерцією, ніби саме по собі. Повільніше й мислення. Показником є темп мови: італійці, британці, французи, іспанці або американці розмовляють набагато швидше за українців.

Поняття провінційності неправильно розглядати лише зі знаком "мінус". Воно формує й такі якості, як відкритість, добродушність, привітність, сентиментальність. Вищі цінності провінціала - постійна робота, добробут родини, затишок свого маленького світу.

Соціологія свідчить, що найщасливіші на земній кулі - латиноамериканці. Хоча переважна більшість має мізерні доходи, там величезне безробіття, потужна злочинність. У Венесуелі та Колумбії взагалі триває затяжна громадянська війна. Але весела вдача жителів цих країн дозволяє їм не перейматися такий дріб'язком і щорічно влаштовувати сотні фестивалів.

А в економічно розвинених державах середній градус щастя постійно знижується - що вище рівень життя, то частіше люди сунуть голови в зашморг. 2004-го Литва стала членом ЄС, а через три роки опинилася на першому місці в світі за кількістю самогубств.

На відміну від України, у Росії землеробська праця була общинною, побутували уявлення про "справедливу" майнову рівність. Усе було влаштовано так, щоб ніхто не розбагатів і не помер із голоду. В Україні ж праця - справа сімейна. Тут бідність ніколи не була в шані, а заможність поважали. Статки необхідні українцеві для щастя.


 

Що доброго й не надто сталося в житті українців із початку року


Роман ДЗВОНИК, 12 років, учень львівської школи N91:

позитив

Минулого четверга мені подарували бейсболку. Брав участь у конкурсі "Смайл". Там була умова написати акровірш про Львів або принести малюнок. А в мене з малювання завжди "відмінно". Намалював гуашшю ратушу, на якій замість годинника - смайл.

негатив

Посварився з мамою. Це було на початку року, після Різдва. Я живу на Сихові, а вчуся в центрі. Прийшов додому десь о десятій годині. Мама образилася. Сказала, не відпустить на літо до тата в Іспанію. Три дні не говорили. Потім помирилися.

Людмила МОСКАЛЕНКО, 22 роки, продавець морозива в кіоску "Вкусняшка" в Миргороді на Полтавщині:

позитив

Навесні знайомі запропонували поїхати на роботу в Київ. Місяць працювала в магазині "Ашан". Змогла трохи заробити. У вільний час гуляла містом. Побувала на виставках, у музеях. Багато цікавого побачила. Хоч жити там постійно мені не дуже. Багато суєти.

негатив

У січні ми з чоловіком подали заяву на розлучення, а 1 березня розвелися. Він хотів більшої свободи. Відчувалася нестача грошей. 2-річний син Євген залишився без батьківської опіки. Зараз колишній чоловік хоче назад. Видно нагулявся.


Ольга ТКАЧЕНКО, 22 роки, прес-секретар громадського об'єднання "Спільнота" у Львові:

позитив

Я майже рік умовляла свого хлопця поїхати до нього додому в Луцьк. А він усе казав: "Почекаємо до весни". І нарешті на початку травня поїхали. Я наробила купу фотографій у парку культури. Там великий дитячий майданчик із різними цікавими фігурами казкових персонажів. Потім пішли в старе місто, гуляли по мурах замку. А найбільше запам'яталися тюльпани. Таке враження, що їх вирощують усі. На Львівщині такого немає. Одна пані дозволила нам зайти до неї на подвір'я й сфотографуватися на фоні величезної клумби з яскраво-червоними тюльпанами. Я була щаслива.

негатив

Ніяк не звикну до того, що міністром освіти став Дмитро Табачник. Як може людина, яка не вважає українців окремою нацією, вирішувати, за якими підручниками вчитимуться наші діти?


Богдан ІВАНСЬКИЙ, 34 роки, телеоператор Львівської міської ради:

позитив

Концерт Depeche Mode у київському Палаці спорту. Замовив квитки у віп-зону по 990 гривень собі й подрузі. У черзі під Палацом спорту простояли на морозі майже 2 години - стільки було охочих потрапити на виступ. Одразу побіг у туалет. Стаю біля пісуара, а поруч Остап Ступка пісяє. А на самому концерті біля мене стояв Віталій Кличко з дружиною.

негатив

Колишня дружина вирішила мені помститися. Ми вже рік як розлучилися. Що я їй не так зробив, не знаю. Написала в міліцію заяву, мовляв, не даю їй жити - погрожую ножем, ломлюся в двері, переслідую. Підписи під заявою - її, мого тестя колишнього й пєрца її нового.


Ніна ДОБРОСКОК, 51 рік, продавець магазину "Гулівер" у Миргороді на Полтавщині:

позитив

У січні мій син Антон у рейтингу на найкращого працівника фірми посів перше місце. Він працює в Полтавській філії фірми "Імідж" менеджером. Лише торік закінчив інститут.

Жила сама. Після Нового року зустріла чоловіка своєї мрії, людину, яку справді люблю. Від цього також маю задоволення.

негатив

Живу в своїй хаті. Хочеться зробити затишний куточок, але бракує грошей. Це гнітить.

 Вимірювати щастя в Україні почали з 1996 року

Сайт World Database of Happiness - всесвітня база матеріалів, присвячених науковому вивченню щастя. Ним керує голландський соціолог та психолог Рут Вінховен із Роттердамського університету "Еразмус".
Із 1980 року соціологи провели понад тисячу різноманітних опитувань. Головне з них - наскільки люди відчувають себе щасливими в різних країнах світу. Жителів близько 100 держав опитували, наскільки вони щасливі за 4-бальною шкалою: 1 - "зовсім нещасливі", 2 - "не дуже щасливі", 3 - "досить щасливі", 4 - "дуже щасливі".
Україну почали досліджувати з 1996-го. За 10 років рівень щастя в країні зріс з 2,44 до 2,83 балів.

Останні дані щодо відчуття щастя:

Нігерія 3,58 (2000)

Данія 3,46 (2006)

Пуерто Ріко 3,47 (2001)

Велика Британія 3,43 (2006)

Австралія 3,27 (2005)

США 3,27 (2006)

Мексика 3,21 (2008)

Японія 3,18 (2005)

Грузія 3,15 (2001)

Росія 3,04 (2007)

Аргентина 3,03 (2007)

Індія 3,02 (2006)

Корея 2,99 (2005)

Китай 2,94 (2007)

Україна 2,83 (2008)

Польща 2,82 (2007)

Болгарія 2,60 (2006)

Ірак 2,42 (2005)

БОЛГАРІЯ

1998-го МВФ виділив $900 млн кредиту на підтримку реформ. Країна досягла 3,5% економічного зростання й 1% - річної інфляції.

Косовська війна 1999 року відрізала основні транспортні шляхи болгарського експорту до ЄС. Прямі втрати для країни склали близько $100 млн.


ІРАК

Внаслідок 1,5-річної окупації Іраку американо-британською коаліцією на осінь 2004-го загинули понад 100 тис. цивільних громадян.

ПІВДЕННА КОРЕЯ

У Південній Кореї та Японії 2002 року пройшов 17-й чемпіонат світу з футболу. Збірна Південної Кореї зайняла четверте місце.

МЕКСИКА

На президентських виборах 2000-го вперше за останні 70 років переміг кандидат від опозиційної Партії національної дії Вісенте Фокс.

РОСІЯ

1998 року російський уряд оголосив дефолт. Це призвело до знецінення національної валюти, різкого зростання цін та падіння рівня життя.

АРГЕНТИНА

2002-го національна валюта знецінилася на 75% за сім місяців.


США

2001 року терористи зруйнували хмарочоси-близнюки в Нью-Йорку. Загинули 2 749 людей.

ПОЛЬЩА

Вступила 2004-го до Європейського Союзу.

УКРАЇНА

Одна з найбільш постраждалих країн від світової економічної кризи 2008 року.

ВЕЛИКА БРИТАНІЯ

2005-го Ірландська республіканська армія оголосила про припинення збройної боротьби.

Зараз ви читаєте новину «Найкраще почуваютьcя 5-річні українці. З віком втрачають відчуття щастя». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі