Неділя, 24 листопада, 14.43
Біля Українського дому на столичній Європейській площі співак 43-річний Тарас Чубай кілька разів б'є по струнах гітари – налаштовує потрібне звучання. Починає виконувати свою найвідомішу пісню – "Вона".
– Ти подивися, всі навкруги співають. Там бабусі з прапорами, ось дядьки вусаті – й ті затягують, – тицяє пальцем врізнобіч Катерина Школьна, 17 років.
Вилазить на клумбу, щоб оглянути всю площу.
– На схилах аж танцюють. Це було сильно, – після виступу Чубая відгукується її червонощока сусідка.
У центрі міста зібралися понад 100 тисяч прихильників євроінтеграції України. Вони пройшли від парку Шевченка через Хрещатик до Європейської площі. За цей час трапилися кілька сутичок із міліцією та групою бездомних, які з прапорами ЛГБТ-руху – спільноти людей із нетрадиційною сексуальною орієнтацією – долучилися до ходи.
На мітингу оголосили про початок безстрокового протесту. О 15.30 опозиціонери рушать до будівлі Кабінету Міністрів та візьмуть її в облогу. Стануться кілька сутичок із "беркутівцями". У людей кидатимуть звукові гранати, димові шашки, кілька разів використовуватимуть сльозогінний газ. Увечері міліція спробує розігнати активістів на площі, але їй це не вдасться
А в цей час:
На сцені будинку культури "Текстильник" у Рівному учасники місцевої команди КВК "Збірна колишніх" акапельно виконують пісню на мотив "Выйду ночью в поле с конём" гурту "Любэ". Тут відбувається генеральна репетиція фіналу ліги Клубу веселих та кмітливих "Європа", у якому змагаються колективи з Рівного, Києва, Хмельницького, Львова, Чернівців і білоруського Гомеля.
Рівняни затягують про поразку збірної України з футболу від французів. На екрані показують моменти матчу. Наприкінці — фото боксерів братів Кличків. Пісня завершується словами:
Та насправді виxід лиш один —
Щоб "жабоїдів" нам перемогти,
Нам потрібні найкращі нашої країни —
Це Клички у формі збірної України.
За 3 год. розпочнеться гра. "Збірна колишніх" набере за конкурс однієї пісні максимальний бал і переможе. Приз, 10 тис. грн, планує витратити на поїздку до Сочі на щорічний фестиваль КВК.
50-річний Ігор Сухобрус із Канева на Черкащині ставить у гараж на зимівлю тюнінговані ретроавтомобілі. Має у колекції понад 30 автівок. У дворі залишає всюдихід, складений із бензовоза.
— Це — машина-звір. Я її зробив для наших доріг. Кабіну розширив, двигун поставив дизельний, цистерну зняв, — розповідає. — Якось приїздили кияни до Роженої криниці. Туди навідуються ті, хто не може мати дітей. Кажуть, вода допомагає вилікуватися. Болото було страшне, вони й застряли. Послали по них трактора. Дзвонить водій: "Трактор на боку лежить, а джип витягти не можу". Я приїхав на цій машині, одним тросом обох за раз узяв. Мені цікаво, що буде, коли поєднати непоєднуване. Всюдихід еменесникам даю, коли просять. Пропонував міській раді зробити снігоприбиральну машину. Вони хотіли купити нову за 800 тисяч гривень, моєю пропозицією не зацікавилися.
Авто з колекції не продає. Каже, хоче відкрити музей ідей. Із найцікавіших — "Таврія"-кабріолет та "Москвич"-кабріолет.
— Якось даїшники зупинили мою білу "Таврію" з чорним відкидним верхом. Перше, що спитали: "Можна сфотографуватися?"
Капітан почесної варти Роман Курішко під час рапорту президентам України й Азербайджану – Вікторові Януковичу й Ільхаму Алієву – шаблею збив свій кашкет. Не розгубився й підхопив його на піхви, що тримав лівою рукою.
Українця Руслана Якушева з екіпажу корабля Аrktik Sanraiz відпустили з російської тюрми. За нього внесли близько 480 тис. грн застави. Під арештом перебував 40 днів. Потрапив до в'язниці разом із членами міжнародної екологічної організації Greenpeace. 19 вересня вони проводили акцію проти видобутку газу в Арктиці біля бурової платформи в Печорському морі. Якушев служив на судні коком.
Британський посол в Україні Саймон Сміт знявся в ролику про Європейський Союз та Україну. Відео є жартівливою відповіддю на російські агітаційні заклики про переваги Митного союзу. У мережі YouTube його назвали "Багато мов – одне розуміння". Сміт розповідає, що Україна географічно й культурно є частиною Європи. А потім додає російською: "Не понял ни слова?" На це відповідає український студент: "I understand you".
Завдяки українському слову "бандура" британський шкільний учитель Пол Аллен виграв 2,5 тис. фунтів стерлінгів – понад 32 тис. грн. Він переміг у національному чемпіонаті гри в слова. Його учасники повинні утворити якомога більше слів із фішок із літерами. Назва струнного музичного інструменту принесла Аллану 86 очок.
Невідомі атакували сайт Гощанської райдержадміністрації на Рівненщині. Залишили на ньому заклик боротися за незалежність Косово та підписались "албанські хакери-терористи". Цілий день сторінка не працювала. Голова району написав заяву до міліції. Гощанщина розташована у південно-східній частині області. Там живуть 30 тис. людей.
Що робили у міліції, судах і прокуратурі
Старший лейтенант столичної патрульно-постової служби Іларіон Туровський витягнув із Русанівського каналу 25-річну жінку, яка намагалася скоїти самогубство. Стрибнула з мосту. Перед тим інспектор 15 хв. умовляв не робити цього. Пояснювала, що її покинув коханий. "Швидка" забрала потерпілу до лікарні. Її життю нічого не загрожує.
Працівник прокуратури Донецької області Дмитро Колесник 17 листопада задавив автомобілем Peugeot електромонтера Донелектроавтотрансу 28-річного Дениса Малигонова. Той ремонтував тролейбусну лінію на мосту через річку Кальміус у Донецьку.
– Це сталося на моїх очах, – каже напарник загиблого Андрій Абельмас. – Ми відгородили всю ліву сторону дороги. Денис стояв у захищеній зоні. Проспект так освітлений, що нас можна було побачити ще з площі Леніна. Але той мажор був неадекватний. Казав, що керував не він, хоча нікого в машині більше не було.
Дениса Малигонова поховали, Дмитра Колесника – звільнили. Аварію розслідує обласна прокуратура. Олег Колесник, батько Дмитра, – прокурор міста Горлівка.
– Я не розумію, як це сталося. Прошу вибачення у родичів загиблого. Я їхав в аптеку по ліки 5-місячній дитині, був тверезий, – говорить Дмитро Колесник.
Обухівський районний суд Київщини розглядає справу 78-річного Анатолія Лихошвая із села Стрітівка Кагарлицького району. Колишнього вчителя кобзарської справи звинувачують у виготовленні наркотичних засобів. Наприкінці його городу позаторік міліціонери виявили кілька кущів конопель.
– Третій рік мучать мене, вже чотири судді помінялись, – розповідає Анатолій Петрович. – Усі або відмовляються судити, або не можуть, бо не ходять ні свідки, ні прокурор. Кажуть: признайся і отримаєш умовно. В чому маю признаватись? То не коноплі, а 2-метровий бур'ян. Я знаю, бо колись мій батько рвав коноплі, рептухи для сіна плів. Через ці суди всі гроші віддаю на адвоката. Жінка каже: я дуже впертий, не хочу зробити, що мене просять. Виїхала до дітей.
Сихівський райсуд Львова 21 листопада пом'якшив звинувачення Андрієві Слюсарчуку, відомому як "доктор Пі". У двох із п'яти епізодів, внаслідок яких хворі померли, змінив із "умисного тяжкого ушкодження, що спричинило смерть потерпілого" на "вбивство з необережності". За першим Слюсарчуку загрожувало ув'язнення до 10 років, за другим – до п'яти.
200 українців перебували під домашнім арештом з електронною системою спостереження від початку року. Один із них утік – екс-ректор Національного університету державної податкової служби Петро Мельник. Зараз він – у США
Без помаранчевої революції Україна стала би Білоруссю
Помаранчева революція – це переможна боротьба наших громадян не лише в захисті їхніх виборчих прав, а й самого існування України. Сьогодні наша країна навряд чи відрізнялась би суттєво від Білорусі, за рівнем демократії, якби вона не відбулася. Тоді люди захистили своє право на вільну державу. Найбільша заслуга революції в тому, що є сторінка в нашій історії, де можемо побачити справжнє обличчя українців: щирість, самовіддачу, здатність об'єднуватись і перемагати.
Нинішній стан – недовіра, пригніченість – не триватиме довго. Спрямовані на життєствердження природні почуття переможуть. Ми відстоїмо своє право організовувати життя відповідно до власного бачення, а не до волі фальшивих політиків.
Олександр ДАНИЛЮК, голова руху "Спільна справа"
Трагедія Голодомору впливає на наше майбутнє
Україна була однією з найбільших республік у Радянському Союзі. А висока національна свідомість українців, які лише нещодавно втратили незалежність, становила серйозну загрозу існуванню СРСР. Відтак Голодомор обрали зброєю для придушення українського національного руху. Щоб досягти своєї мети, режим пішов на вбивство селянства голодом, а перед тим піддав жорстоким репресіям церкву й еліту.
Голодомор – це трагедія нашого суспільства, тому складно "не політизувати" тему. Впевнений: із часом вона таки належатиме історії. Але ми повинні зрозуміти: ця трагедія загальнонаціональних масштабів мала і має вплив на сучасність. Саме тому політичні дискусії триватимуть ще довго. Одні політики намагаються засудити геноцид як злочин, що не повинен повторитися, інші – заперечують факт Голодомору чи виправдовують його.
Володимир В'ЯТРОВИЧ, історик, голова вченої ради Центру досліджень визвольного руху
2000 гривень пропонував харківський даїшник активісту "Дорожнього контролю" Романові Алексєєнку. Хотів, щоб той віддав відео, де правоохоронець бере 100 грн хабара у водія. Алексєєнко відмовився, ролик виклав у мережу
Коментарі