9-й Міжнародний кінофестиваль для дітей і підлітків "Чілдрен Кінофест" пройде з 3 по 12 червня онлайн. Про цьогорічні особливості заходу розповідає його програмний директор Ілля Дядик, 37 років
Термін прийому заявок на конкурс "Найкращий український дитячий фільм" перенесли через повномасштабну агресію Росії. Зазвичай закінчувався у квітні, але розуміли, що в цей час більшість юних кінематографістів виїздила з родинами за кордон або на захід країни. Хотіли, щоб діти змогли відвернути увагу від війни і зняти фільми на будь-яку тему чи, можливо, навпаки через кіно поділитися своїми переживаннями.
Картина-переможець отримає почесний диплом і грошову винагороду – 15 тисяч гривень. Конкурс поділений на категорії анімаційного та ігрового кіно залежно від віку митців – 7–11 років та 11–14. Отримали майже сотню заявок, у мирні роки було втричі більше.
Декілька стрічок справді про війну. Наприклад, 14-річний Матвій Глазунов з Ізюма на Харківщині прислав 2-хвилинний мультфільм "Чорний лютий". Короткими фразами розповідає про перший місяць війни, якими побачив події. Кропітка робота з багатьма персонажами. Матвій працює у складній техніці лялькової анімації, надихається американським режисером Тімом Бартоном. Торік переміг у нас із мультиком "Мелісса" про дівчинку, яка готувала чарівне зілля з грибів. Над 5-хвилинною стрічкою працював рік. Матвій – талант-самородок, виготовляє ляльки, потім покадрово фільмує їхній рух, усе видається професійним.
Із постійних наших учасників хочеться відзначити дитячо-юнацький кіноцентр "Веснянка" з Дніпра, є такий заклад і в Харкові. З року в рік присилає свої мультфільми Василь Мудрий зі столиці. Люблять знімати кіно діти з Фастова на Київщині, звідки завжди маємо багато індивідуальних заявок.
До початку війни поширеною в дитячих фільмах була тема ковіду. Також школярі переймаються проблемами екології. Наймолодші екранізують казки, наприклад "Червоний Капелюшок". Взагалі молодша аудиторія любить містичні історії про привидів, весь час повторюються сюжети про подорож у часі, прибульців. І це нормально. Це краще, ніж діти будуть розповідати, як їм жилося в бомбосховищі чи доводилося тікати з дому з улюбленими тваринами. Поменшало стрічок про проблемні стосунки з батьками і цькування у школі. З весни 2020-го через карантин навчання перенесли в онлайн, тому повсякденні проблеми учнів у спілкуванні з однолітками відійшли на задній план.
Дорослі мають підтримувати найфантастичніші дитячі мрії
У журі цього року входять режисери Катерина Горностай, Антоніо Лукіч та актриса Оксана Черкашина. Амбасадоркою фестивалю стала Ірма Вітовська.
За фільми міжнародної конкурсної програми голосуватимуть глядачі. Під час відбору стрічок відштовхувалися від ідеї, що треба відвертати увагу дітей від війни. Фокус – на розважальному кіно, бо зазвичай програмний відділ фестивалю полюбляє обрати щось серйозне. Виховуємо глядача, щоб ішов у кінозал не лише поїсти попкорну, а міг замислитися під час сеансу.
"Неллі Рапп – мисливиця на монстрів" зняла шведська режисерка Аманда Адольфссон. Історія нагадує екранізацію "Фантастичних звірів" авторки "Гаррі Поттера" Джоан Роулінг, оскільки головна героїня вирішує стати агенткою з боротьби з чарівними шкідниками. Скандинавські країни знімають багато дитячого контенту, у нас щороку є картини зі Швеції.
Покажемо стрічку "Місія Нови" з Нідерландів. Це, з одного боку, фантастика, що перегукується з "Термінатором", з другого – спроба поговорити на тему захисту довкілля. За сюжетом, із майбутнього в наш час прибуває місіонерка, щоб запобігти екологічній катастрофі. Перетворюється на 12-річну дівчинку, але має довести свою справу до кінця.
Голландці теж багато знімають для дітей. Також у конкурсі візьме участь картина "Мій тато – сосиска" спільного виробництва Нідерландів, Бельгії та Німеччини. Батько 12-річної Зої звільняється з банку заради найбільшої пристрасті свого життя – акторства. Щоправда, актор із нього поганий. Таке рішення шокує всю родину. Єдина, хто спонукає рухатися назустріч мрії, – донька. Разом відвідують театральний гурток і проходять кастинги. Але, здається, що єдиним проривом буде хіба роль сосиски в дурнуватій телерекламі, за сюжетом. В ідеалі дорослі мають підтримувати найфантастичніші дитячі мрії, для того щоб діти розвивались і вчилися досягати цілей. Якщо виховувати в такому дусі, мені здається, це матиме зворотний зв'язок. Дитина згодом теж допоможе комусь із батьків реалізуватися.
"Францові історії" – це екранізація культової в німецькомовному світі серії книг австрійської письменниці Крістін Нестлінґер. Має 19 частин, перша вийшла друком 1984-го, але фільмом стала вперше.
Головному герою Францу – дев'ять. Він найменший у класі, його часто плутають із дівчинкою, а голос у певні моменти стає писклявим. У пошуках сили та впевненості хлопець натрапляє в інтернеті на відео інфлюенсера. Той дає поради, як приваблювати дівчат, стати своїм хлопцем для однолітків. Франц у захваті, а от двоє його найкращих друзів піддають такі настанови сумніву.
Хлопчик розповідає про перший місяць війни
Аргентинська стрічка "Дельфін" менш розважальна. 11-річний хлопець живе зі своїм самотнім батьком у бідному передмісті містечка. Мріє грати в дитячому оркестрі, який саме формується в сусідньому селі. Зробить усе можливе, щоб з'явитися на прослуховуванні. Ця подорож стане пригодою не лише для нього, а і для його батька.
Світ французького повнометражного мультфільму "Принцеса драконів" нагадує книжки Толкіна. У родині драконів народжується дівчинка. Вміє дихати полум'ям. Але її щасливе життя змінюється з появою чаклуна, якому її батько мусить віддати найцінніше, що має, – її. Засмучена, вона тікає із сімейної печери та стикається у своїй подорожі зі світом людей. З ними пізнає справжню дружбу, але також дізнається, що таке жадібність.
Щороку намагаємося взяти у програму українську стрічку. Цього разу це буде "Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке" за сценарієм казкаря Сашка Лірника.
Козак Семен приїжджає в родину напередодні Різдва, за сюжетом. Його батька, який заблукав у лісі, рятує чорт. В обмін на це він забирає сина в пекло.
Чорта дратує, що в пеклі немає жодного козака. Після смерті їм відпускають усі гріхи, бо полягли за свою землю. Нечистий б'ється об заклад зі святим Петром, що йому вдасться втримати козака до Різдва. Якщо виграє, може знищити весь його рід. Семен починає наводити порядки в бісовій хаті, виховувати його дітей. Той не витримує і програє парі. Ця картина має сподобатись і дорослим.
9-й Міжнародний кінофестиваль для дітей і підлітків "Чілдрен Кінофест"
3–12 червня
Фільми в онлайн-кінотеатрі online.childrenkinofest.com безкоштовно доступні для глядачів в Україні та Польщі
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу "Країна", оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі