Четвер, 10 березня 2011 16:13

"Чоловік гірше орієнтуватиметься в просторі, але жвавий у розмові"

 

Анатолій ЧУПРИКОВ, 74 роки, професор, доктор медичних наук, нейропсихіатр

Чому дехто з людей не розрізняє "ліве" і "праве"?

Ліва і права півкулі мозку людини спеціалізуються на різних видах діяльності. Ліва зайнята аналітикою, мовою, її змістом тощо. Правопівкульні структури мозку сприймають і аналізують географічні карти, знайомі та незнайомі обличчя. Діяльність правої півкулі виглядає так: людина подивилася на когось і одразу згадала за рисами обличчя: "О, так це ж Ваня, або Маша!"

Упродовж доби жінка вимовляє удвічі більше слів, аніж чоловік

У жінок ліва півкуля розвинена краще. Тому упродовж доби жінка вимовляє вдвічі більше слів, аніж чоловік. Відмінності між жінками й чоловіками щодо роботи правої півкулі зворотні. Саме від її роботи залежить окомір, орієнтування в просторі, поняття "ліве" та "праве". Це є своєрідною Ахіллесовою п'ятою більшості жінок. Патологію правої півкулі можна виявити й серед сильної статі. Такий чоловік гірше орієнтуватиметься в просторі, але буде "живий", жвавий у розмові. Думка, що людина плутає сторони, бо в дитинстві була шульгою, а потім її перевчили - хибна.

Розрізняти ліве і праве почали ще тоді, коли з'явилися перші слова. У давнину люди чітко розрізняли, хто правша, а хто шульга. Ось, наприклад, Старий Заповіт, Книга Суддів, глава 20:16, вірш "Світ ліворуких". Мова тут про військо царя Веніаміна: "Усього народу цього було 700 чоловік добірних, які були лівші, і всі ці, кидаючи з пращ камені у волосину, не кидали мимо". Є ще древніші докази, що люди розрізняли праве й ліве.

Втрата орієнтації "ліве-праве" може бути ознакою хвороби?

Орієнтування - дуже важливий вид розумової діяльності. Окрім статі, воно залежить від стану здоров'я. Якщо людина раптом перестала орієнтуватися, де ліве, а де праве - це пряма вказівка перевірити здоров'я. Може бути спазм судин, тоді необхідно терміново звернутися до фахівця. Поки не розвинувся інсульт чи інфаркт мозку.

Зараз ви читаєте новину «"Чоловік гірше орієнтуватиметься в просторі, але жвавий у розмові"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 69
Голосування Хто нині найсильніший український футболіст?
  • 1) Олександр Зінченко
  • 2) Тарас Степаненко
  • 3) Андрій Ярмоленко
  • 4) Роман Яремчук
  • 5) Віктор Циганков
  • 6) Руслан Малиновський
  • 7) Марлос
Переглянути
Погода