12 жовтня 1901 року президент США Теодор Рузвельт своїй резиденції у Вашингтоні дав офіційну назву - Білий дім. У численних доти перейменуваннях будинку поставлено крапку. Від 1800-го він був Президентським палацом. Перша дружина глави держави, яка оселилась там, - Долі Медісон вважала себе господинею "Замку президента". Через 10 років "замок" поскромнішав до "Будинку президента".
Під час захоплення Вашингтона англійськими військами 1814-го резиденція згоріла. Відбудовуючи його, сірий пісковик фасадів пофарбували у яскраво-білий колір. Уже тоді головну будівлю країни прозвали "білим будинком".
Філіпп Красивий злакомився на багатство тамплієрів
Удосвіта в п'ятницю 13 жовтня 1307 року за наказом короля Франції Філіппа IV Красивого розпочалася спецоперація. Королівські чиновники, військові командири й інквізитори по всій країні в один час розпечатали тисячі листів із наказом арештувати тамплієрів. Монарх заборгував орденові рицарів-жебраків Христа й Соломонового храму ("тампль" французькою) - така офіційна назва тамплієрів - 200 тис. флоринів, або 705 кг золота, а повертати не мав чим. Операцію підтримав Папа Климент V, ставленик Філіппа.
Багатства тамплієрів давно не давали спокою світським і церковним можновладцям. Успішні фінансисти, храмовники винайшли чеки. За невеличкі кружальця шкіри з указаною сумою та відбитком пальця вкладника можна було отримати дзвінку монету в будь-якому представництві ордену. А мав він у Європі майже 9 тис. замків.
Рицарів-ченців звинуватили в єресі, богохульстві, розпусті - загалом 172 пункти - й передали інквізиції. Нібито під час вступу до ордену неофіт мав плюнути на розп'яття й поцілувати свого наставника "нижче спини". Останнього великого магістра ордену тамплієрів Жака де Моле, зокрема, звинуватили в чарах, гомосексуалізмі, дітовбивстві й поклонінні дияволові.
Під тортурами Моле визнав себе винним. Та перед смертю на вогнищі, уже охоплений полум'ям, зрікся своїх зізнань і прокляв короля й Папу:
- Клименте, судде несправедливий, викликаю тебе на Суд Божий протягом 40 днів від сьогодні, а тебе, королю Філіппе, також несправедливий, до року.
Папа справді через місяць помер від дизентерії, а менш ніж за рік Філіпп IV пішов із життя за загадкових обставин. Через два десятиліття Францією почала правити нова династія - Валуа.
Фотоплівку Істман винайшов на кухні
14 жовтня 1884 року американець Джордж Істман запатентував фотоплівку.
Якось він, молодий банківський клерк, вирішив привезти фотозвіт зі своєї відпустки до Санто-Домінго. Купив фотокамеру із триногою та коробку зі скляними пластинами. На навчальні курси витратив $5 - тодішню зарплату страхового агента за півтора тижня. Істман промучився з громіздкими фотопристроями понад тиждень й урешт-решті нікуди не поїхав. А взявся шукати простіший і дешевший спосіб фотографування.
Після роботи для дослідів замикався на кухні своєї матері. Успіх прийшов через сім років пошуків: Істман винайшов рулонну світлочутливу плівку на основі желатину. До нашого часу вона майже не змінилася.
У вересні 1888-го з'явився ще один Істманів винахід - Kodak - новий тип фотоапарата. Його можна було заряджати фотоплівкою на 100 кадрів. "Ви натискаєте на кнопку - ми робимо все решта", - цей слоган придумав Істман.
Фотоплівка й апарати Kodak йому принесли сотні мільйонів доларів. Усе життя Джордж Істман був неодружений. 14 березня 1932-го смертельно хворий 77-річний винахідник застрелився, залишивши записку: "Моя робота завершена. Навіщо чекати?"
"Дружбою" розрахувалися за дружбу
15 жовтня 1964-го ввели в дію радянський нафтопровід "Дружба". "Чорне золото" попливло до соціалістичних Польщі, Чехословаччини, НДР та Угорщини. Відкриття планували на рік раніше, проте в листопаді 1962-го США й Західна Німеччина перестали продавати Радянському Союзові труби великого діаметру. У СРСР мусили створити власні заводи з їх виробництва. На першій, яку випустили в Челябінську, робітники написали канцлерові ФРН: "Труба тебе, Аденауэр!"
13 жовтня 1930-го: комуністка-депутатка німецького парламенту 76-річна Клара Цеткін (ліворуч) прямує на вибори голови рейхстагу в Берліні
Колонка
14 жовтня 1582 року, як і попередніх дев'яти - починаючи з 5 жовтня - не було в Італії, Іспанії, Португалії та Польщі. Ці країни першими запровадили новий григоріанський календар. Після четверга 4 жовтня одразу настала п'ятниця 15-го. Бо до XVI ст. через неточності в попередньому юліанському календарі набігло 10 днів різниці з астрономічним часом.
16 жовтня 1978-го перший слов'янин - 58-річний польський кардинал Кароль Войтила - під ім'ям Іван Павло II став 264-м Папою Римським. Під час кожної з понад сотні своїх подорожей виголошував бодай кілька фраз мовою країни, до якої прибував. В останні роки життя страждав на хворобу Паркінсона. Незадовго до смерті 2 квітня 2005-го на запитання, як почувається, відповів:
- Не знаю, я ще не читав газет.
У нью-йоркському Музеї сучасного мистецтва 17 жовтня 1961-го виставили картину "Човен" французького художника Анрі Матісса (1869-1954), яку він створив за рік до смерті. Лише за півтора місяця хтось звернув увагу, що картина висить догори ногами.
Коментарі