четвер, 04 травня 2023 09:12

Вчені вперше зафіксували "зірку-вбивцю", яка пожирає планети

Вчені вперше зафіксували "зірку-вбивцю", яка пожирає планети
"Зірка-вбивця" була приблизно в 0,8-1,5 раза масивніша за Сонце, а поглинута планета – в 1-10 разів масивніша за Юпітер. Фото: NOIRLab

Вчені уперше стали свідками пожирання планети схожою на Сонце зіркою.

Землю спіткає така ж доля приблизно через 5 млрд років, коли Сонце стане червоним гігантом, пише Space.com

"Астрономи виявили, що Сонце і подібні до нього зірки, наближаючись до кінця свого існування, починають вичерпувати своє основне джерело палива – водень біля ядер. Це призводить до стискання ядер. Зовнішні ж оболонки розширюються й охолоджуються. Під час цієї фази червоного гіганта зірки можуть розширюватися від 100 до 1 тис. разів у порівнянні зі своїм початковим діаметром, а отже й поглинати планети, що обертаються на близьких орбітах", – ідеться в повідомленні.

Протягом десятиліть вчені виявляли докази того, що зірки поглинали планети. Однак до цього часу вони ніяк не могли "підловити" зірку у процесі поглинання. І ось це нарешті сталося.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені зробили дивовижне відкриття поза межами Сонячної системи

Астрофізик із Массачусетського технологічного інституту, провідний автор нового дослідження Кішалай Де та його колеги вивчили сплеск випромінювання ZTF SLRN-2020, який відбувся у 2020 році в диску Чумацького Шляху на відстані близько 12 тис. світлових років від Землі, поблизу сузір'я Аквіла.

"Під час цієї події зірка за тиждень стала яскравішою у 100 разів. Ціла низка факторів довела, що з зіркою об'єдналося космічне тіло, але точно не інша зірка. Тіло мало бути в 1 тис. разів меншим за будь-яку іншу зірку, яку ми бачили. Тож це була планета, яка врізалася у свою зірку", – заявив Де.

У результаті події було викинуто водень, який приблизно в 33 рази перевищує масу Землі, а також близько 0,33 земних мас пилу. "Зірка-вбивця" була приблизно в 0,8-1,5 раза масивніша за Сонце, а поглинута планета – в 1-10 разів масивніша за Юпітер.

Космічний телескоп NASA James Webb знайшов у космосі дуже схожу на Землю планету.

Навколо червоної карликової зірки системи TRAPPIST-1 обертається ще шість екзопланет. Але науковці поки що не змогли дослідити, чи придатні вони для життя.

Дослідники відкрили систему, яка налічує сім скелястих екзопланет, у 2017 році. Усі вони обертаються навколо червоної зірки м-карлика на відстані 40 світлових років від Землі. Три з семи екзопланет знаходяться в так званій зоні життя зірки, тобто на відстані, яка не настільки близька, аби вся рідка вода на її поверхні випарувалась або замерзла.

Зараз ви читаєте новину «Вчені вперше зафіксували "зірку-вбивцю", яка пожирає планети». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути