Науковці Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України беруть участь у міжнародному експерименті CUPID-Mo. Його мета - дослідження властивостей нейтрино та слабкої взаємодії в подвійному бета-розпаді ядра молібдену-100. Дослідження нейтрино можуть вказати напрям побудови нової теорії елементарних частинок. Такі дослідження, зокрема, важливі для з'ясування ключової проблеми космології: чому на початку утворення Всесвіту кількість матерії перевищувала кількість антиматерії.
Експеримент CUPID-Mo проводять у підземній лабораторії Модан, Франція http://www.lsm.in2p3.fr/#. Лабораторія розташована на глибині понад 2 км, це необхідно для захисту надчутливої апаратури від космічних променів. На цій глибині за допомогою 20 кристалів молібдату літію, охолоджених до температури приблизно -273ºС, триває пошук безнейтринного подвійного бета-розпаду.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Космічний телескоп зробив нове фото Сатурна
Вчені Інституту ядерних досліджень Національної академії наук України 2010 року запропонували застосувати ці кристали для пошуку подвійного бета-розпаду ядер молібдену-100. Проведені експерименти показали, що період напіврозпаду ядра молібдену-100 перевищує вік Всесвіту у сто трильйонів разів. Вчені вирахували, що маса нейтрино менша за масу електрона в понад мільйон разів. Цей результат має велике фундаментальне значення для побудови нової теорії елементарних частинок.
Експеримент підготувала та здійснила міжнародна колаборація вчених з 27 інститутів та університетів Франції, США, України, Росії, Італії, Китаю та Німеччини. Внесок українських науковців, крім власне ідеї застосування кристалів молібдату літію, полягає в аналізі даних і моделюванні відгуку детекторів методом Монте-Карло. Експеримент CUPID-Mo практично завершено. Та це лише проміжний крок у розробленні великомасштабного проєкту CUPID за участі вчених з України.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вчені створили найбільшу у світі 3D-мапу Всесвіту
"Наші науковці запропонували основну ідею технічної реалізації експерименту – застосовувати кристали молібдату літію для дослідження властивостей нейтрино. Вчені Інституту ядерних досліджень зробили величезну роботу з моделювання та обробки експериментальних даних. Це не єдиний міжнародний експеримент, в якому вони беруть участь. Важливі результати були отримані із всесвітньо відомої Національної лабораторії Гран Сассо в Італії", - каже академік НАН України Анатолій Загородній.
2024 року люди знову мають висадитися на Місяць, жити там. Плацдарм готують безпілотні місії – місяцеходи й ровери. На північному полюсі Місяця вчені знайшли лід. Це потенційно вода, кисень і паливо. Наш природний супутник може стати плацдармом для інших місій, зокрема освоєння Марса, вважає експертка з космонавтики Наталія Боротканич.
Коментарі