середа, 04 жовтня 2023 13:58

Назвали лауреатів Нобелівської премії з хімії

Назвали лауреатів Нобелівської премії з хімії
Нобелівську премію з хімії отримали вчені з США Мунгі Баванді, Луїс Брюс і Олексій Єкімов за відкриття і синтез квантових точок. Фото: twitter.com/NobelPrize

Нобелівську премію з хімії цьогоріч отримали вчені Мунгі Бавенді, Луї Брус та Олексій Єкімов.

Науковцям присудили премію за відкриття та розробку квантових точок - наночастинок, настільки крихітних, що їхній розмір визначає їхні властивості, повідомив Нобелівський комітет 4 жовтня.

"Дослідження трійки вчених США принесло значну користь людству. Квантові точки тепер освітлюють комп'ютерні монітори та телевізійні екрани на основі QLED-технології. Їх також використовують біохіміки та лікарі. Ці частинки мають унікальні властивості. Вони каталізують хімічні реакції, а їхнє прозоре світло може освітлювати пухлинні тканини для хірургів", - сказано в повідомленні.

Лауретами премії стали американці Мунгі Бавенді із Массачусетського технологічного інституту та Луїс Брус із Колумбійського університету. Нагородили також росіянина Єкімова з Nanocrystals Technology Inc.

На початку 1980-х фізику Єкімову вдалося створити в кольоровому склі квантові ефекти, залежні від розміру частинок. Колір походив від наночастинок хлориду міді. Кілька років потому Луї Брус став першим вченим у світі, який довів, що квантові ефекти залежать від розміру частинок, що вільно плавають у рідині.

У 1993 році Мунгі Бавенді здійснив революцію в хімічному виробництві квантових точок, що дозволило створити майже ідеальні частинки. Дослідники вважають, що в майбутньому вони можуть сприяти створенню гнучкої електроніки, крихітних сенсорів, тонших сонячних батарей і зашифрованого квантового зв'язку.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нобелівську премію з фізики цьогоріч отримали одразу троє науковців

Єкімов закінчив Ленінградський державний університет у СРСР, потім працював у російському державному оптичному інституті імені Вавилова, а з 1999 року живе і працює в США.

Торік Нобелівську премію з хімії отримали вчені Каролін Бертоцці, Мортен Мелдаль та Баррі Шарплесс, які винайшли простий спосіб з'єднувати молекули.

Нобелівська премія - одна з найпрестижніших міжнародних премій, яку щорічно присуджують за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або значний внесок у культуру чи розвиток суспільства. Сума премії змінюється залежно від доходів Фонду Нобеля.

Учора вже назвали лауреатів премії з фізіології та медицини, а також із фізики. 5 жовтня визначать переможця з літератури, 6 жовтня вручатимуть Нобелівську премію миру, а 9 числа - премію Шведського центрального банку з економічних наук на честь Альфреда Нобеля.

Президент України Володимир Зеленський і російський опозиційний політик Олексій Навальний стали фаворитами букмекерів на Нобелівську премію миру. Загалом на премію номінували 351 діяча. Водночас експерти вважають, що шанси Зеленського і Навального на здобуття премії невеликі.

Лауреат отримає не лише медаль і диплом, але й 11 млн шведських крон ($101,4 тис.). Припускають, що шанси матимуть також борці за права жінок, корінних народів чи навколишнє середовище.

Переможця оголосять уже цієї п'ятниці, а церемонія нагородження запланована в мерії Осло на 10 грудня - у річницю смерті Альфреда Нобеля.

Зараз ви читаєте новину «Назвали лауреатів Нобелівської премії з хімії». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути