понеділок, 10 лютого 2025 17:52

Найшвидший у світі суперкомп'ютер El Capitan запустили для захисту ядерного арсеналу США

Найшвидший у світі суперкомп'ютер El Capitan запустили для захисту ядерного арсеналу США
Найшвидший у світі суперкомп'ютер El Capitan функціонує у Каліфорнії. Фото: скрін відео

Суперкомп'ютер El Capitan, найшвидший у світі, вартістю $600 млн почав роботу Ліверморській національній лабораторії в Каліфорнії.

Використовується для захисту ядерного арсеналу США та інших секретних досліджень, може досягати пікової продуктивності 2,746 ексафлопс, що робить його третім ексафлопсовим комп'ютером на планеті. Про це повідомляє Space.com.

Дослідження будуть в першу чергу спрямовані на національну безпеку, включно з відкриттям матеріалів, фізикою високих густин енергії, ядерними даними та розробкою зброї, а також інші засекречених завдань.

Будівництво машини розпочалося в травні 2023 року. У листопаді 2024 року вона була запущена в експлуатацію, а 9 січня відбулася її офіційна церемонія початку роботи.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Суперкомп'ютер спрогнозував результати Євро-2024: хто переможе

El Capitan став найшвидшим комп'ютером у світі, коли був повністю введений в експлуатацію минулого року з результатом 1,742 exaFLOPS у бенчмарку High-Performance Linpack (HPL). Цей тест використовується для оцінки швидкості суперкомп'ютерних обчислень у всьому світі. Це робить El Capitan лише третім комп'ютером, який досягнув ексафлопсної швидкості обчислень, адже пікова продуктивність становить 2,746 ексафлопс.

Продуктивність вимірюється в операціях з плаваючою комою за секунду (FLOPS), де одна така дія з плаваючою комою - це математичне обчислення. Хоча порівнювати подібні ноутбуки складно, найкращі з них зазвичай мають потужність у кілька сотень гігафлопс - це 1 трлн (10^9) FLOPS. Ексафлопс - це 1 квнт (10^18) FLOPS.

Наступним найшвидшим суперкомп'ютером у світі наразі є суперкомп'ютер Frontier в Ок-Ріджській національній лабораторії в штаті Теннессі. Він досяг стандартної продуктивності 1.353 ексафлопс з піковою 2.056 ексафлопс.

За даними Next Platform, El Capitan працює на основі трохи більше 11 млн обчислювальних і графічних ядер, зібраних у 44 544 прискорених процесорних блоках AMD MI300A - чіпах, що поєднують процесори AMD EPYC Genoa, відеокарти AMD CDNA3 та обчислювальну пам'ять. Кожен з них використовує 128 гб високошвидкісної пам'яті - спеціальний тип обчислювальної пам'яті, який забезпечує високу швидкість роботи при меншому споживанні енергії - спільно з центральним процесором та графічним процесором.

El Capitan був створений на замовлення програми CORAL-2 Міністерства енергетики США для заміни суперкомп'ютера Sierra, розгорнутого у 2018 році. Цей суперкомп'ютер досі використовується і був 14-м найпотужнішим суперкомп'ютером в останньому рейтингу Top500.

Суперкомп'ютер Opta спрогнозував шанси "Шахтаря" на вихід до плей-оф Ліги чемпіонів. Шанси на вихід донецьким українського клубу машина оцінила мінімально у 0,1%.

Зараз ви читаєте новину «Найшвидший у світі суперкомп'ютер El Capitan запустили для захисту ядерного арсеналу США». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути