Ексклюзиви
Четвер, 30 липня 2020 08:47

Марсом рухаються гігантські піщані дюни
3

Учені вперше отримали свідчення руху величезних дюн на поверхні Марсу
Фото: Journal of Geophysical Research
Учені вперше отримали свідчення руху величезних дюн на поверхні Марсу
Учені вперше отримали свідчення руху величезних дюн на поверхні Марсу

Учені вперше отримали свідчення руху величезних дюн на поверхні Марсу — хвиль піску заввишки до 50 м, що пересуваються планетою.

Їхнє переміщення мляве, але постійне, і раніше його ніхто не помічав. Про це повідомляє Journal of Geophysical Research: Planets.

Мегадюни, створені вітром, сягають від 5 до 50 м заввишки. Їх на поверхні Червоної планети чимало, і про них давно відомо завдяки супутниковим знімкам. Проте до цього часу ніхто не помічав, щоб вони рухалися.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На Марсі не виявили ознак життя

Раніше піщані дюни Марсу, що значно більші за земні, пояснювали як прадавній результат кліматичного впливу. Але нове дослідження астрономів з обсерваторії Каподімонте в Італії виявило, що ці багатотонні пагорби мігрують з місця на місце у двох екваторіальних зонах планети. Таким чином, ці утворення — не застиглі структури, а "живий" процес, що відбувається просто зараз. На відміну від земних дюн, вони можуть мігрувати в усіх напрямках. Це свідчить про наявність сильних вітрів, що змінюють рельєф планети. Щоправда, пересуваються марсіанські насипи насправді дуже мляво — лише на 12—19 см на рік. Як пояснив старший дослідник Симон Сільвестро в інтерв'ю журналу Inside Science, зафіксувати рух цих структур допомогли 10 років супутникових спостережень.

Науковці пояснюють, що ця особливість марсіанських дюн не зможе завадити людям, які, ймовірно, колись досягнуть цієї планети. Оскільки рух їхніх часток навіть не помітять — настільки він повільний.

Об'єднані Арабські Емірати вперше в арабському світі успішно здійснили запуск зонда "Надія" до Марсу. Марсохід "Надія" завважки в майже півтори тонни до Червоної планети долетить за сім місяців. Червону планету "Надія" вивчатиме з орбіти. Зосередиться на атмосфері, кліматі, погоді. Зокрема, досліджуватиме циркуляцію повітряних потоків у різні години та сезони та спробує дослідити, чому планета втратила воду.

Зараз ви читаєте новину «Марсом рухаються гігантські піщані дюни». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 3705
Голосування Чи варто із дітьми вчити уроки?
  • У жодному разі не треба
  • Завжди потрібно
  • Треба до 5 класу
  • Потрібно, якщо дитина заробила погану оцінку
  • Слід тільки перевіряти виконане завдання
  • Треба, якщо про це благатиме дитина
Переглянути
Погода