12 червня Уряд вніс зміни до постанови Кабміну, відповідно до яких пробне ЗНО виключили з переліку дозволених під час карантину заходів. Сам карантин триває до 22 червня, а 2 сесії пробного ЗНО мали бути проведені 15 та 17 червня 2020 року.
Про те, що можуть означати ці дії і чи не приведуть вони до повного скасування ЗНО, розповідає Gazeta.ua український педагог, Заслужений вчитель України Віктор Громовий.
Чи правильний крок уряду - відміна пробного тестування?
Якщо зважати на епідеміологічну ситуацію в Україні, це рішення правильне. Більше того, не впевнений, що це пробне ЗНО взагалі потрібне. Воно було актуальним тоді, коли лише тільки починали проводити Зовнішнє незалежне оцінювання, і ніхто не знав - що це і як це. А коли вже ЗНО існує десятиліття, великої потреби в пробному немає. З іншого боку, так раптово скасовувати теж не можна. Уряд поставив абітурієнтів у шокову ситуацію, заборонивши пробне ЗНО за день до його проведення.
До яких наслідків це може призвести?
Тепер 50 мільйонів гривень із бюджету доведеться витратити на повернення коштів за тести. А ці гроші точно було куди витратити у нашій бідній освіті. Проте на абітурієнтів це майже не вплине.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обрахували реальний прожитковий мінімум
Чи можуть такі кроки бути відкатом назад, як в добу Януковича, і спробою "під шумок" коронавірусу скасувати ЗНО взагалі?
У мережі зараз виникла хвиля навколо цієї всієї ситуації, наприклад, "Руки геть від ЗНО". Люди хвилюються, що ЗНО взагалі скасують. Проте я не думаю, що хтось із політиків піде на повне скасування тестів. Оскільки це вкрай непопулярне рішення, яке збурить всю громаду і через яке одразу у політиків впадуть рейтинги. А наша влада рейтингозалежна зараз. Тому, швидше за все, це багато шуму з нічого.
Проте може бути варіант, що ЗНО відтермінують на кілька тижнів. Але я взагалі не допускаю навіть версії, що ЗНО цього навчального року скасують.
А як щодо наступного року?
Цього не має відбутися. Проте ЗНО необхідна повна модернізація. Ті тести, які складені зараз, застигли на рівні десятирічної давнини. Варто розуміти, що ми живемо в інформаційному суспільстві. І "тупо" зазубрювати зараз - вкрай неправильно і нелогічно. Нещодавно дивився тести з Історії України, і не зміг впізнати одне із зображень ікон. Проте що мені для мого історичного мислення дало б це знання? Абсолютно нічого. Тести орієнтовані на мистецтво запам'ятовування, а мали б показувати здатність мислити.
Яка має бути модернізація?
Треба вивчити закордонний досвід. Так, наприклад, в Ізраїлі існує єдиний психометричний тест для абітурієнтів. Можливо, впровадити його. Але точно не повертатися до корупційних вступних екзаменів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Сайт МОН ліг: як пишуть ЗНО з української
А якщо все ж таки вирішать повернутися до вступних екзаменів, корупція знову з'явиться?
Вона нікуди не зникала. Тільки тепер вона процвітає безпосередньо протягом навчання і сесії. У мене є один хороший знайомий - один із лідерів-роботодавців, який вирішив влаштувати фейсконтроль на вході у технічний київський вуз. Його представник підрахував, скільки всього відвідувало університет за день, і дізнався, скільки мало би. За його даними, відвідуваність склала лише 10%. І потім ці 90% при влаштуванні на роботу можуть мати червоний диплом, але не знати закон Ома. І як такого інженера-енергетика працевлаштовувати? Тому тут треба шукати шляхи викорінення корупції взагалі і покращувати якість самого освітнього процесу.
Просто ЗНО дає можливості розумній дитині із будь-якої родини вступити в обраний вуз на бюджет.
Тож що робити абітурієнтам цього року?
Хвилюватися не варто. Я не бачу жодного політика, жодного ректора університету, який би виступив проти зовнішнього оцінювання. Так, критики є багато, проте ніхто не пропонує його скасовувати взагалі. Абітурієнти мають готуватися, як і готувалися. Навіть якщо ЗНО відтермінують, слід поставитися до цього філософськи: це ж добре, якщо з'явиться два-три тижні на додаткове збагачення знань.
На сайті Міністерства освіти сьогодні оновили дати проходження основної сесії ЗНО. Вона планується з 25 червня по 17 липня, додаткова сесія пройде з 23 липня по 11 серпня.
Коментарі