Дефіцит електроенергії на 8% попиту утворився у вечірні години в Україні.
Дефіцит пропозицій електроенергії спостерігається в Україні в червні на ринку РДН - "на добу наперед".
5 червня на 22:00 дефіцит електроенергії становив 320 МВт, або 8% попиту, що був у цю годину на РДН, свідчать дані "Оператора ринку".
Такі дефіцити електроенергії призвели до стрибка ціни. В останні дні ціна на цю годину зросла до 2048 грн за МВт-год. У порівнянні з показником середньої ціни на РДН у травні, ця ціна вища на 120%.
1 червня в Міненерго відбулася нарада під керівництвом міністра Германа Галущенка, за результатами якої міністерство звернулося з листом до НКРЕКП із пропозицією, зокрема, ввести тимчасову заборону трейдерам і електропостачальникам подавати заявки на продаж електроенергії на РДН.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: З 1 липня електроенергія удвічі подорожчає - прогноз
Раніше з цією ініціативою виступав холдинг ДТЕК Ріната Ахметова й народний депутат Людмила Буймістер, яку ЗМІ називають серед найактивніших лобістів енергетичних інтересів ДТЕК.
Такі ініціативи міністра Галущенка й компанії ДТЕК призведуть до зниження конкуренції та посилення ринкової влади компанії ДТЕК та інших на "ринку на добу наперед", за словами засновниці "Ліги Антитрасту" Агії Загребельської.
7 червня в аварійний ремонт виведено два енергоблоки ТЕС: на Запорізькій ТЕС і Курахівській ТЕС. Обидва належать компанії ДТЕК Ахметова. Востаннє блоки ТЕС, здебільшого групи ДТЕК, масово виводили в аварійний ремонт у розпал лютневих морозів. Тоді така ситуація на тлі зменшення обсягу виробництва атомної генерації створила в країні енергетичну кризу. Після зупинення блоків ТЕС ціни на РДН злетіли на 18% і, за підсумками першого тижня лютого, становили 1720 грн/МВт-год. Після відкриття імпорту з Росії та Білорусі й нарощування його обсягів ціни знизилися.
У травні Україна з ініціативи Міненерго тимчасово, до 1 жовтня, заборонила імпорт електроенергії з Білорусі й Росії. Перед цим із заявою про обмеження імпорту електроенергії з цих країн до уряду звернулася ДТЕК.
Коментарі