Черговий транш кредиту МВФ на $1,7 млрд., на який Україна розраховує понад півроку, надійде до червня. Якщо цього не станеться, катастрофи не буде, розповів у коментарі Gazeta.ua директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.
"Ми зараз бачимо ревальвацію гривні, хоча кредиту МВФ немає. Кредит цієї структури не можна прямо задіяти в економіці. Він лежить у золотовалютному запасі. Дійсно, кредит МВФ на 1,7 мільярда доларів може привабити 1 мільярд доларів кредиту Світового банку. Але для інших зарубіжних інвесторів кредит міжнародних структур не є вирішальним. Приватні позичальники дивляться на динаміку економіки, купівельну спроможність населення, розмір ринку, фінансову стабільність, інфляцію, курс місцевої валюти, а не кредит МВФ. Коли міжнародний валютний фонд надавав кредит у 3,2 мільярда доларів у 2014 році, говорили, що 34 мільярда доларів дадуть інші зарубіжні інвестори. Нічого подібного не сталося", - сказав експерт.
За словами Охріменка, Україна так довго не отримує траншу, бо не виконує пунктів договору з МВФ щодо чистих золотовалютних резервів, активів Нацбанку, дефіциту держбюджету, повернення ПДВ, зменшення неефективного використання державних коштів тощо.
"За домовленістю з МВФ, у 2015 році Національний банк повинен був додатково скупити 2,2 мільярда доларів. НБУ навпаки отримав ще й мінус 700 мільйонів доларів. Борг за ПДВ Україна зменшила, але залишилася винною виробникам 9 мільярдів. За розрахунками МВФ не має бути боргів за субсидіями житлово-комунальному господарству. У нас борг 21 мільярд гривень", - навів приклади економіст.
Експерт вважає, що рекомендації Фонду не завжди адекватні. Чиновники МВФ діють за шаблонами.
"У 2015-му прописали, що українці не будуть додатково купувати жодного готівкового долару. Вони щиро вірять, що валютні депозити - це кошти українських заробітчан, зароблених легально і з яких сплатили податки в іншій країні", - каже Олександр Охріменко.
Коментарі