Ексклюзиви
понеділок, 18 листопада 2013 09:16

Україна не закачуватиме газ у підземні сховища за свій рахунок

Україна не закачуватиме газ у підземні сховища за свій рахунок
"Нафтогаз" купуватиме 100-110 млн куб. м газу на добу. Фото: lenta-ua.net

"Нафтогаз України" до кінця року не буде закачувати газ у підземні сховища за свій рахунок, а закупівлі російського газу триватимуть в обсязі 100-110 млн куб. м на добу при нинішній погоді.

Крім того, досягнута домовленість про відстрочення з боку "Газпрому" в сплату боргу в розмірі $1,3 млрд, пише "Комерсант Україна" в публікації "У черговий газ".

Відновлення закупівлі російського газу стало частиною досягнутих минулого тижня домовленостей, за якими борг "Нафтогазу" перед "Газпромом" погоджений на компромісному рівні $1,3 млрд, а щодо відстрочення його сплати почалися переговори. На думку експертів, угода було б неможливо без політичних домовленостей Москви і Києва про направлення інтеграції України.

Трохи більше тижня тому віце-прем'єр Юрій Бойко заявив, що "Нафтогаз" більше не планує в 2013 році закуповувати значні обсяги палива у "Газпрому", а буде використовувати газ, закачаний в підземні сховища (ПСГ).

"Ми будемо підходити з точки зору забезпечення власної комунальної сфери, а забезпечення підтримки в пікові режими транзиту для "Газпрому" - це вже буде завдання, яке ми будемо виконувати факультативно", - сказав Бойко.

У середині минулого тижня міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький підтримав думку Бойко, заявивши, що "Нафтогаз" завдяки теплій погоді не зможе закуповувати російський газ до кінця року.

Однак вже до кінця тижня "Нафтогаз", згідно п'ятничної заяви голови "Газпрому" Олексія Міллера, перестав піднімати газ з ПСГ і відновив його покупку у російської компанії. Воно було зроблено після телефонної розмови прем'єр-міністра Миколи Азарова і його російського колеги Дмитра Медведєва, за підсумками якого сторони домовилися "зробити все необхідне, щоб забезпечити безперебійне постачання газу європейським споживачам". Діалог продовжиться 20 листопада в Санкт-Петербурзі, де буде обговорюватися відновлення обсягів товарообігу між двома країнами.

Таким чином, подолано чергова гостра фаза конфлікту між "Газпромом" і "Нафтогазом". Вона почалася з того, що глава російської монополії Олексій Міллер 29 жовтня пригрозив перевести "Нафтогаз" на передоплату з-за прострочення платежу за серпень 2013 р. Заяву було зроблено за місяць до саміту Східного партнерства, на якому Україна може підписати угоду про асоціацію з ЄС. "Нафтогаз" не зміг заплатити і став "переписувати" закуплені Україною в жовтні обсяги на Ostchem бізнесмена Дмитра Фірташа, обмінюючи їх на свій газ в ПСГ. У "Газпромі" сприйняли зниження запасів "Нафтогазу" в ПСГ як порушення домовленостей про транзит у Європу і компанії виставили рахунок на всі обсяги жовтня. У результаті "Нафтогаз" відмовився купувати російський газ до кінця року.

Проте минулого тижня "Газпром" і НАК "Нафтогаз України" за підсумками минулих у Москві переговорів все-таки підписали акт здачі-приймання газу за жовтень, став предметом конфлікту в останній тиждень. "Нафтогаз" намагався переконати "Газпром" в тому, що велика частина з поставлених у жовтні в Україну 3,2 млрд куб. м палива належить Ostchem. Однак "Нафтогаз" визнав купівлю 1,4 млрд куб. м газу в жовтні, а його загальний борг перед "Газпромом" виріс до 1,3 млрд дол.

Джерело в "Газпромі" підтвердило, що переговори про відстрочку велися, але документи не підписані. Умови можливої відстрочки невідомі, раніше в "Газпромі" заявляли, що платіж за серпень нараховується 6% річних.

Зараз ви читаєте новину «Україна не закачуватиме газ у підземні сховища за свій рахунок». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути