Світовий банк презентував аналіз, присвячений економіці країн, які утворилися на місці колишнього Радянського Союзу. Все це сировинні країни, де на видобувний сектор припадає 10-25 % їх ВВП.
Аналітики вказують, що в Росії і Азербайджані від нафти залежать відповідно 25 % і 64% їх бюджетів . Для України, наприклад, це теж має непрямий вплив - важливі доходи від "Нафтогазу" , повідомляє NEWSru.com.
СБ зазначає, що залежно від природних ресурсів немає нічого крамольного - країни отримують можливість інвестувати кошти від їх реалізації в капітальні інвестиції , що потрібно для довгострокового економічного зростання.
Тим не менше, для пострадянських країн Євразії надмірне число природних ресурсів стало прокляттям , відзначають експерти. Замість прискорення зростання воно, разом із застарілою інфраструктурою і злодійкуватий еліт , лише створює перешкоди економіці регіону. У той же час , прибуток від ресурсів могли б допомогти створити фізичний, людський і інституціональний капітал. Приміро , саме доступність природних ресурсів допомогла економіці США, Австралії та Канаді.
Однак, на думку аналітиків СБ, на просторах екс - СРСР не відбувається подібного - чим вище рента від ресурсів, тим менше запаси капіталу в країні . Це і є " сировинне прокляття" - влада не перетворюють ренту від природних ресурсів у більш дохідні форми, а просто розкрадають або витрачають даремно . Це викликано слабкими інститутами і корумпованими урядами .
На сьогоднішній день країни регіону застрягли в дріб'язкових торгових війнах, суперечках і інтригах. Як пише СБ , Україна рве з сусідами і прагне в ЄС, Росія то закриває, то відкриває кордони для товарів сусідів і заявляє, що продовжує інтегрувати їх у новий політичний і економічний блок . Мінськ хоче посадити російського олігарха Керімова, але не проти і далі з під поли реалізовувати російську нафту до Європи, відзначають аналітики.
Коментарі
10