Ціна на гречку минулого тижня знизилася на 7%, до 15,15 тис грн за тонну. Подорожчання крупи найближчим часом не прогнозують.
За інформацією Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, в цьому році гречкою засіяли 74 тис. га, що на 10 тис. га більше, ніж торік. За пару тижнів розпочнеться збирання урожаю, і на ринок надійде свіжа крупа.
За словами заступника директора Інституту аграрної економіки Миколи Пугачова, подорожчання гречки сталося через карантин, який сприяв підвищенню попиту на продовольчі товари. У квітні середні споживчі ціни на цю крупу зросли майже на 18%, і вона коштувала більше 30 грн за кг, пише "Укрінформ".
Експерт розповідає, що на формування високої ціни вплинуло і скорочення посівних площ майже удвічі, що спричинило рекордно низький урожай у 2019 році - 85 тис. тонн. Ще одна причина здорожчання - відсутність гречки з Казахстану, Росії та Білорусі, які у 2020 році заборонили експорт крупи.
"Намагаючись відновити баланс на ринку, Кабмін заборонив експорт вітчизняної гречки. Цим тимчасовим заходом уряд дав сигнал товаровиробникам, що попит на гречку - високий, тому варто збільшувати посівні площі під цією культурою", - пояснив Пугачов.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які продукти подорожчали найбільше з початку року
Експерт каже, що слід брати до уваги те, що при збільшенні ціни суттєво скорочується попит. Адже при низьких доходах громадяни не в змозі купувати дорогу продукцію. Через це продавці обиратимуть ціну, яка забезпечить високий обсяг продажу гречаної крупи і доходів від цього.
"Для відновлення нормальних умов міжнародної торгівлі та забезпечення продовольчої безпеки Україна продовжує вести переговори з країнами-виробниками гречки щодо зняття заборони на експорт. Це дозволить стабілізувати ситуацію на українському ринку", - підсумував Пугачов.
За даними Держстату, роздрібні ціни на гречану крупу в липні 2020 року в середньому зросли у 2,3 рази, порівняно із липнем 2019 року. Тоді гречка коштувала до 37,18 грн/кг.
Нещодавно експерти Міжнародної асоціації гречки прогнозували, що крупа може суттєво подорожчати через брак імпорту.
Коментарі