Українська журналістка і політична експертка Яніна Соколовська назвала сім кроків щодо детінізації економіки та боротьби з корупцією, реалізовані Комітетом ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, які допомогли б президенту Зеленському продемонструвати главі Білого Дому Джозефу Байдену реальні реформи в Україні.
У своєму блозі на порталі "Известия" Яніна Соколовська нагадує, що перш за все Джо Байден вимагає від української влади і персонально від Володимира Зеленського припинити корупційні схеми і навести порядок в економіці. Однак президенту України похвалитися в ході майбутнього візиту до Вашингтона особливо нічим.
"Якщо за здоровим глуздом, то позитивом своєї економічної і законодавчої діяльності Зеленський зможе назвати тільки роботу "комітету Гетманцева" - парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики. Так, з роботою Гетманцева можна не погоджуватися. Так, можна сперечатися. Але навіть його опоненти погоджуються, що більше, ніж він в фінансових реформах в країні ніхто не зробив за останні роки. І це, природно, в умовах яскравого олігархічного опору", - пише політичний експерт.
Серед найбільш ефективних кроків на шляху реформування економічної системи і протидії корупційним проявам Соколовська назвала 7 реалізованих напрямків:
- Набрання чинності законом України "Про платіжні послуги" № 1591-ІХ, прийнятого парламентом 30 червня 2021 року. Цей закон створює умови для впровадження в Україні відкритого банкінгу (Open banking), який об'єднає різних постачальників платіжних послуг і технологічні платформи в платіжну екосистему і відкриє дорогу в Україну системі Pay Pal, важливу для розвитку інтернет-сервісів.
- Ухвалення закону №466, яким Гетманцев домігся підвищення ставок акцизного податку на ТВЕН (IQOS, GLO і т. Д.) на 320%. Завдяки цьому бюджет за пів року отримав додаткові 6,2 млрд грн, а галузеві ринки від цього не впали.
- Організовано та проведено реформу податкової відповідальності. Тепер тільки при наявності вини, яку зміг довести податківець, платника зможуть притягнути до відповідальності.
- Зусиллями Гетманцева і його Комітету збільшені ліміти доходу, які дозволяють платникам перебувати на єдиному податку (для I групи до 1 млн грн, для II групи до 5 млн грн, для III групи - до 7 млн грн).
- Введено антіофшорні правила BEPS.
- Введено прискорену амортизацію і збільшена вартість основних засобів.
- Нерезиденти стали платити ПДВ від своєї діяльності нарівні з українцями. Адже ще зовсім недавно, до прийняття законопроєкту № 4184, нерезидент, фактично будучи звільненим від податків, перебував в більш вигідному становищі, ніж резидент, який сплачує 20% ПДВ.
"Коли систематизуєш ці цифри, то розумієш, що в Комітеті Гетманцева якраз і ведеться боротьба зі "схемами". Сподіваюся в київської влади це оцінять тому, що крім цього їй і чим похвалитись у США особливо нічим", - резюмувала Соколовська.
Коментарі