Тетяна Адамчик з чоловіком п'ять років тому переїхала до Вроцлава у Польщі. Винаймають двокімнатну квартиру в новому мікрорайоні на околиці міста. За оренду платять 15 тис грн, ще 3, 5 тисяч платять за комунальні.
"У співвідношенні заробітки та витрати на комунальні, сплачуємо не більше 17 %. Але тут незвична система комунальних. В Україні маємо власний будинок, тому завжди платили по факту за використаний газ, електроенергію та воду. Тут же така система, що сплачуємо наперед. Сума комунальних прописана в договорі на оренду. Вона однакова щомісяця. У нас в перерахунку — 3, 5 тисяч гривень", - пояснює українка.
У суму комунальних входять поточні ремонти будинку, вивезення сміття, витрати на опалення, гарячу та холодну воду та утримання території.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні підвищили тарифи на тепло для населення
"Була здивована, що опалювальний сезон почався відносно рано, ще наприкінці вересня. Тоді якраз похолодало і пішли дощі. В кожній квартирі також є лічильник на тепло, а кількість поданого тепла можна регулювати ще й на батареях. Також керуючий будинком контролює подачу тепла в залежності від температури надворі. У морози батареї добре гарячі. Раз на рік чи на пів року роблять звірку по витраченій енергії і комунальних послугах. Система складна. Залежить від кількості потраченого палива загалом і індивідуально на квартиру, але нам двічі повертали переплату", - пояснює Тетяна.
В Данії найбільші витрати на комунальні і становлять приблизно третину доходу. Про це розповідає українець Микола Коен. Він мешкає у місті Сагельсе і працює на свинофермі.
"Тут дуже розвинена система вітряних електростанцій. Вітряки можна побачити по всій території країни і за підсумками, вони дають 40% електроенергії. Відповідно, всі мої рахунки - витрати на електроенергію. За минулий місяць заплатив 12 тисяч гривень. Мені також повезло, бо квартиру я купив в розстрочку і тому живу в новому будинку. Вони вже збудовані за сучасною системою енергозбереження. Котел стоїть у кожній квартирі", - каже Микола.
У Норвегії також отримують рахунки тільки за електроенергію і вивіз сміття.
"Тут є знижка для пенсіонерів і людей, які мають низький дохід. Вона становить 10% від рахунку. У нас електрична система обігріву, підігрів води. Вода, до речі, безкоштовна і очищена за спеціальною технологією, вважається питною. Взимку платимо за комуналку 9800 гривень . Влітку – 3360. Цікаво, що сталої ціни на електрику нема. Вартість залежить від погоди та рівня води у річках. Коли води багато, електростанції виробляють більше енергії. Тому вона дешевша. Також ціна електрики різна в кожній з областей", - розповідає Тетяна Зелінська. Живе у норвезькому місті Фредрікстад.
У США плата за комунальні напряму залежить від річного доходу. Чим він більший — тим дорожче доведеться платити. Каже 37-річна Ольга Кріп, яка мешкає у штаті Массачусетс.
"Мій чоловік священник, а я знаходжусь в декретній відпустці після народження третього сина. Тому наш річний дохід становить менше 42 тисяч доларів. Це нижче середнього рівня, а відповідно і витрати на комунальні в нас буде менший. Ми живемо в приватному будинку площею 150 квадратів. В комунальні тут входить послуги за телебачення, зв'язок. Лише за телеканали щомісяця платимо 3360 гривень. За телефонний зв'язок та інтернет — 3600 гривень. Воду маємо лише холодну. В кожного стоїть бойлер для підігріву. Також в нас, як і в Україні є плата за транспортування електрики, яка коштує 3, 6 гривні а кіловат. Опалення в нас особливе, бо в будинках стоять батареї на оливі. Є баки, куди її заливають, мотори і система вентиляції, подачі теплого повітря. Взимку виходить від 50 до 100 тисяч гривень на опалювальний сезон. У кварталах, де є газ, опалення дешевше і буде коштувати від 11 до 15 тисяч гривень щомісяця", - каже Ольга.
Ціна на газ для побутових споживачів із січня 2021 року зросте на 14%. У січні, за тарифом "Місячний", кубічний метр газу коштуватиме 7,22 гривні без вартості доставки. Це на 14% вище в порівнянні з груднем 2020 року, повідомляє офіційний сайт компанії Нафтогаз України. Зараз вартість газу за куб. м складає 6,33 грн.
Коментарі
1