Ринок газу закінчився, коли прийняли рішення про регульовану ціну для населення. Особливо після того, як Нафтогаз сказав, що готовий забезпечити всіх і продаватиме державний газ, а не куплений. Це не ринок, розповів Gazeta.ua експерт з енергетики Юрій Корольчук.
З його слів, у Законі "Про ринок газу" передбачені умови, коли держава може захищати споживача від високої ціни.
"Є субсидія, може виділятися дотація в бюджеті, кредитування. Але держава не може встановити ціну. Приватні компанії не зможуть продавати газ за такими тарифами", - переконаний експерт.
На його думку, Нафтогаз монополізує ринок газу і виграє від цієї ситуації. Інші компанії можуть або закритись, або не продавати газ, або продавати собі у збиток.
"Адміністративним чином споживачів заганяють до Нафтогазу. Є ціна 6999 гривень. А газзбут каже, що може постачати газ, який купує з прив'язкою до європейського хабу. Там буде ціна 10-11 тисяч гривень. І ви переходите в Нафтогаз. Хоча люди роблять це неохоче. І правильно роблять. Рано чи пізно газ, який видобуває Укргазвидобування, продаватиметься на біржі. Його заберуть у Нафтогазу. І вони будуть такою ж трейдерською компанією, як інші газзбути", - каже експерт.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Транспортування газу подорожчало: опубліковано нові тарифи
Зі слів Юрія Корольчука, у Нафтогазі знали, що може підвищитися ціна на газ.
"Це прокол компанії, що вона не проінформувала прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Він восени казав, що ціна в опалювальний період виросте, але не буде вища, ніж 8,5 тисяч гривень. А виявилось, що тепер вона 12 тисяч гривень. Усе залежить від погоди і ситуації з поставками газу в інших країнах", - зазначає експерт з енергетики.
Він називає ситуацію великим обманом населення.
"Нафтогаз продавав газ по ціні по 7,27, а тепер буде по 6,99. Тобто знижка не 30 відсотків, а 30 копійок. Нафтогаз нічого не втрачає. У них велика маржа. Укргазвидобуванню платять 1,6 тисяч гривень, ще 1,2 тисяч - рента, ПДВ і інші платежі. Виходить 2,8 тисяч гривень. А де 7 тисяч гривень? 4 тисячі гривень Нафтогаз забирає собі", - вважає Корольчук.
Фактично, ціна на газ для населення буде знижена тільки на лютий і березень.
"З березня котирування на біржі знижуватимуться. Ці показники відштовхуються від усіх країн, зокрема Великої Британії, Італії, Іспанії. Там морський теплий клімат. І ці котирування обваляться", - каже експерт.
На його думку, ключовим у ситуації є політичний аспект.
"Платіжки за січень прийдуть у лютому. У високих тарифах люди звинувачуватимуть владу. У березні тільки прийдуть платіжки зі зниженими тарифами. І карантин послаблюватиметься. Влада це показуватиме як свої досягнення і успіхи", - переконаний Корольчук.
Щоб реально знизити ціни на газ, потрібне відокремлення Укргазвидобування від Нафтогазу. Ресурс має продаватися на біржі.
"Середня біржова ціна - 6 тисяч гривень. А весною і влітку буде менше. Тобто Укргазвидобування зароблятиме гроші, розвиватиме видобуток. І українці будуть задоволені", - резюмував експерт.
На час карантину або до завершення опалювального сезону уряд пропонує встановити державне регулюваня ціни на газ. Упродовж цього періоду пропонований тариф становитиме 6,99 грн за м² для всіх побутових споживачів.
Коментарі