понеділок, 16 листопада 2020 15:35

Підвищення адвалорного акцизу принесе до 3,5 млрд грн і збереже на плаву локальних виробників тютюну - ЗМІ

Пропоноване підвищення адвалорного акцизу на сигарети відповідає європейським нормам, принципам рівної конкуренції і соціальної справедливості. Про це пише "Лівий берег" в статті "Допомога скарбниці "малою кров'ю": чому українцям не варто боятися підвищення адвалорного акцизу на сигарети", повідомляє УНН.

Адвалорна ставка - це змінна частина акцизу, яка залежить від вартості продукції: чим дорожчі сигарети, тим більший податок з них виплачується. З 2013 року в Україні "адвалор" становить 12% і застосовується до сигарет дорожчих за 51 грн. Законопроект №3044а-1 пропонує підвищити ставку до 16%. Економічний ефект автори документу оцінюють в 3,5 млрд грн на рік.

У країнах ЄС розмір "адвалору" варіюється і може досягати як 50-51% в Італії, так і 1% в Швеції. Пропонований акциз на рівні 16% суперечить європейському підходу. За оцінками Світового банку, в Україні 7,2 млн курців, з них близько 3 млн - споживачі дешевих сигарет.

"Для цієї категорії будь-яке подорожчання сигарет - відчутний удар по сімейному бюджету. А ось для споживачів сигарет преміум-класу, навряд чи подорожчання на кілька гривень буде відчутним. З точки зору соціальної справедливості, підвищення адвалорної ставки виглядає більш ніж прийнятно", - пише LB.

Підвищення адвалорної ставки призведе до подорожчання сигарет преміум-класу, але не позначиться на вартості дешевої продукції. Міжнародні тютюнові корпорації, які критикують збільшення адвалору, стверджують, що це спровокує відтік споживачів в більш дешевий сегмент.

"Але не варто забувати, що виробники сигарет преміум-класу (а це міжнародні тютюнові концерни) - мають у своєму портфелі і сигарети більш дешевого сегменту, які не підпадають під дію адвалору. Про які нерівні умови на ринку в такому випадку йде мова?", - пише видання.

Крім того, твердження, що подорожчання дорогих сигарет збільшить кількість курців - також не знаходить підтвердження. Як показує практика, в більшості випадків курити починають з дорогих сигарет, оскільки якість дешевих занадто низька, щоб сподобатися споживачу. У цьому контексті підвищення "адвалору" може навпаки - спричинити зниження числа нових курців.

 

У 2010-2013 роках "адвалор" знаходився на рівні 25%. Однак в 2013 році ставку різко знизили до 12%. Що привело до її різкого зниження і що досі залишається загадкою. Протягом останніх 7 років було кілька спроб підвищити адвалорну ставку, але кожен раз тютюнові гіганти блокували підвищення і домагалися збереження статусу-кво, при якому дешеві сигарети трохи поступаються в ціні преміальних.

"Одночасне зростання цін на всі сегменти сигарет поступово видавлює з ринку невеликих конкурентів - вітчизняних виробників, які сьогодні забезпечують недорогою продукцією простих українських курців", - пише LB.

Зараз ви читаєте новину «Підвищення адвалорного акцизу принесе до 3,5 млрд грн і збереже на плаву локальних виробників тютюну - ЗМІ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 8642
Голосування На яку допомогу від Європи та світу Україні варто розраховувати після війни?
  • Польща обіцяє "план Маршалла" - велику програму фінансової підтримки
  • Списання всіх боргів за зовнішніми кредитами
  • Всі кошти від конфіскації майна та ресурсів РФ у світі
  • Допомоги не буде. Обмежаться підтримкою біженців
  • Мені байдуже
Переглянути