Україна стала потужним економічним донором для невизнаного Придністров'я. Про це заявив директор аналітичного центру Політика Микола Давидюк, коментуючи митну статистику Державної фіскальної служби.
"Загальновідомо, що через Придністров'я проходять великі контрабандні потоки з України та в Україну. Але й офіційна статистика свідчить, що у жовтні Придністров'я стало найбільшим імпортером деяких товарів, наприклад, українського металобрухту. Цікаво, що при цьому українські металургійні комбінати вже кілька років поспіль переживають гострий дефіцит цієї сировини. Для постачання брухту до невизнаної республіки використовуються тисячі вагонів державної компанії Укрзалізниця. При цьому для українських промислових підприємств Укрзалізниця постійно повідомляє про неможливість надати транспортні послуги через нестачу вагонів" - відзначає експерт..
"В країні склалась дуже дивна парадигма цінностей та відношення, коли інтереси контрабандистів дуже часто стоять вище ніж інтереси платників податків. Невизнана ПМР є аналогом наших ДНР та ЛНР. Регіон, який є об'єктом кремлівського впливу та однією із військових російських загроз на заході України. В той же час, маріонеткова республіка стала лідером з імпорту українського металобрухту, а ми - її головним донором. Чим спрощуємо для РФ її утримання та фінансування" - вважає експерт.
"Дивує і позиція окремих чиновників в УЗ, як,і як представники державної монополії, мали б розуміти, наскільки важливо для України сьогодні не торгувати із невизнаними квазідержавами та окупованими територіями. В силу наявності аналогічних у нас. Адже це може стати аргументом РФ та інших країн, які мають бізнес відносини із Кримом чи Донбасом" - вважає політолог.
Також експерт звертає увагу на те, що питаня вагонів та їх розподілу для українського бізнесу має бути більш прозорим. Адже тисячі вагонів для контрабанди можуть бути знайдені клерками середньої руки УЗ та ділками навколо, а от найбільшим платникам податків - не завжди і сотня знайдеться.
Нагадаємо, що згідно з митною статистикою, оприлюдненою Державною фіскальною службою України, експорт металобрухту в грошовому вираженні зріс в 2,2 рази - до $92,083 млн. (В січні-жовтні 2016 - $42,317 млн). Значна частина експорту брухту припадає на невизнану частину Молдови - Придністров'я (48,69%).
Коментарі